aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Šilhání (strabismus)

(as. MUDr. Lucie Valešová | přečteno: 166648x )

Šilhání může být trvalé nebo se objeví jen občas a zase zmizí. Šilhání je velmi časté onemocnění.

shutterstock.com

U lékaře…

Přijdete-li k očnímu lékaři s obavou, že Vaše dítě šilhá, dítě bude kompletně vyšetřeno. Podle věku dítěte bude vyzkoušeno, jak dobře dítě vidí každým okem zvlášť, jaké má postavení očí, když se dívá do dálky a na blízké předměty. Nebojte se, že dítě bude vyděšené, vše probíhá formou hry. Dítě sleduje obrázky a hračky.

Dále je dítě rozkapáno. To znamená, že jsou mu aplikovány kapky, které způsobí rozšíření zornice (mydriáza). Opět je to nebolestivé. Rozšíření zornice lékař potřebuje ze dvou důvodů.

Jednak k tomu, aby u dítěte mohl správně zjistit dioptrie. Měření dioptrií se provádí buď automatickým přístrojem (autorefraktometr – měří refrakční vadu oka neboli dioptrie) nebo skiaskopií (lékař před oko dítěte předloží lištu s různými dioptriemi a světelným zdrojem svítí do oka dítěte. Posunováním lišty zjistí dioptrie, které by dítě potřebovalo).

Druhý důvod, proč lékař potřebuje vyšetřit dítě při rozkapané zornici, je, aby mohl dostatečně vyšetřit celé oko a hlavně oční pozadí. Šilhání může mít totiž také zcela konkrétní příčinu například ve vrozeném šedém zákalu, na který se včas nepřišlo, nebo v nějaké chorobě, která postihuje oční pozadí (vrozená vada, zánět, nebezpečný nádor).

Lékař těmito metodami zjistí o jaký typ šilhání jde, jestli je příčinou dioptrická vada oka nebo jiná choroba oka. Cílem léčby je zachovat nebo obnovit vidění postiženého oka, srovnat postavení obou očí a obnovit hloubkové prostorové vidění. K dosažení těchto cílů je většinou nutný předpis brýlí, operace, pleoptické a ortoptické cvičení.

Šilhání,které je způsobeno dioptrickými vadami se vždy zpočátku léčí jen brýlemi. Často při šilhání také vzniká tupozrakost šilhajícího oka. Tupozrakost představuje zhoršené vidění šilhajícího oka. Proto se současně léčí často také tupozrakost. Léčba tupozrakosti se označuje jako pleoptická léčba. Tupozrakost se léčí se okluzorem. Okluzor je klapka, která se předkládá před lépe vidoucí oko. Okluzor se aplikuje proto, aby se tupozraké oko trénovalo ve vidění.

U akomodativního šilhání jsou někdy nutné bifokální brýle. Horní polovina skel je určena pro pohled do dálky, dolní polovina skel je silnější a je určena pro pohled do blízka.

Pokud se nedaří šilhání vyléčit pomocí brýlí, provádí se operace. Dítě je s rodičem na několik málo dní hospitalizováno. Operace se provádí v narkóze. Chirurgický zákrok trvá asi 20 až 50 minut. Po operaci má dítě obě oči pevně obvázané.

Operace se provádí většinou na obou očích, méně často na jednom oku. Lékař nastřihne spojivku, při operaci posune úpony svalů dopředu nebo dozadu (nebo svaly zkracuje či prodlužuje) tak, aby výsledkem bylo vyrovnané postavení obou očí. Na závěr operace je sešita také spojivka.

V pooperační léčbě je opět velmi důležité důsledné nošení předepsaných brýlí. Po operaci následuje ortoptická léčba, což je nácvik souhry obou očí v nové situaci po operaci svalů.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Mysak
2x

Dobrý den, je mi 17 let a šilhám (většinou pravým okem ven) a byl jsem již na 2 operacích, po kterých se mi to prý zlepšilo a není třeba další operace. Šilhám asi o 7° a chtěl bych jít na další operaci, ale nevím jestli to není jen další zbytečná, případně ještě více komplikující operace a jestli by se mi obnovilo prostorové vidění. Děkuji všem za odpověď.

Sofy

Ahoj všichni chtěla bych všem říci že ať se nebojí operace je mi 16let a byla jsem na operaci ve 2letech kvůli šedému zákalu ještě trochu šilhám a nejsem stým moc spokojena abych vám něco poradila tak si oči zvýrazní černou nebo jakoukoliv barvou která se vám libý já si dávám černou tmavá barva vám nezvýrazni oči tak že si šilhaní ani nikdo nevšimne věřte my dělám to už nějakou chvíli a ještě jsem to od nikoho neslyšela že šilhám a předtím mi to říkali všichni tak hlavu vzhůru a hlavně se nebojte držím vám palce ahoj

Mysak
3x

Ahoj, rád bych jen doplnil svůj příběh. Moje šilhání se mi od 17. do 22. roku zhoršilo ze 7° na 17°. Byl jsem neskutečně vyděšený a s takto rychlým zhoršováním bylo moje sebevědomí na bodu mrazu. Nepodíval jsem se do očí pomalu ani svým rodičům. Jedna kamarádova přítelkyně mi doporučila LEXUM v Praze, tak jsem se objednal na vstupní prohlídku. Moje bývalá oční lékařka mi tvrdila, že ty oči už nikdy nepůjdou srovnat. V únoru 2014 jsem podstoupil operaci v LEXUMu. Po probuzení z narkózy jsem půl hodiny ležel se zavázanýma očima, poté když mi sundaly sestry s doktorkou obvaz, rozkoukával jsem se a měl jsem strašný pocit, začalo se mi dělat zle a měl jsem pocit, že vidím dvojitě. Byl jsem z toho zmatěný. Ono ze 17° na 0 je to fakt šok. Další půlhodinku jsem se rozkoukával a rozhodli jsme se s paní doktorkou, že mi jeden samoštělovací steh lehce uvolní, aby se toto dvojité vidění eliminovalo. Toto uvolnění probíhalo při vědomí nad otevřeným okem, se kterým jsem nesměl ani hnout, ale paní doktorka na mne mluvila a celkem rychle uklidnila. Ono to vážně nebolelo ani trochu, jen to byl nepříjemný pocit. Po tomto zákroku jsem mohl jet domů a pak jezdil jen na kontroly. Prvních pár dní se mi všechno v hlavě míchalo. Dvojité vidění mi do 14 dnů odeznělo. Není poznat, že mám jedno oko malinko uvolněné. Nikdy jsem nebyl tak sebevědomí, změnilo mi to celý můj život k lepšímu a jsem neskutečně spokojený. Když se tak zamyslím. Je lepší týden přetrpět bolest, než trpět celý život. Jestli někdo váhá, jako jsem váhal já, říkám vám, jděte do toho. Stojí to za to. Děkuji mockrát Evropské oční klinice Lexum, příjemnému a přátelskému personálu na recepci, všem zdravotním sestrám, anestezioložce, na kterou mě bolel pohled a ze všeho nejvíc děkuji paní doktorce MUDr. Věře Flemrové za její profesionální práci a pevnou ruku. Kdyby chtěl někdo poradit nebo pomoct, napiště mi na email: kafaty.rafaty@seznam.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 34. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 66 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce