Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Snížený limit pro invalidní důchodce. Je nutné o něj znovu žádat?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 285x )

Musím jako invalidní důchodce žádat i pro příští rok o snížený limit 500 Kč na léky a předložit potvrzení o přiznání invalidního důchodu?

shutterstock.com

O snížený ochranný limit pro invalidní důchodce, který existuje od 1. 1. 2020, se nežádá každoročně. Pojištěnci, kteří na něj mají nárok a již si o něj prostřednictvím formuláře Oznámení o přiznaném stupni invalidity požádali a svůj nárok doložili, nic dalšího dělat nemusí. Mají nárok na snížený limit i nadále – samozřejmě pokud nadále patří do některé ze dvou zákonem stanovených skupin.

Kdo má nárok na snížený limit?

Nárok na snížený ochranný limit mají poživatelé invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (dokládají kopii rozhodnutí o invalidním důchodu pro invaliditu třetího stupně) a pojištěnci, kteří byli uznáni invalidními ve druhém nebo třetím stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění (dokládají kopii posudku o posouzení zdravotního stavu).

Ztrátu nároku je třeba hlásit pojištovně

Důležité je, že pojištěnci, kteří uvedené podmínky přestali splňovat, jsou povinni oznámit a doložit své zdravotní pojišťovně ztrátu nároku na snížený limit. Tato povinnost je uvedena přímo v zákoně o veřejném zdravotním pojištění.

Pojištěnec, který pojišťovně dříve doložil, že je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, tedy musí oznámit, že přestal být jeho poživatelem, a to do 8 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí. Je třeba doložit kopii příslušného rozhodnutí. Připomínáme, že poživatelé invalidního důchodu druhého nebo prvního stupně nemají nárok na snížený ochranný limit.

Totéž se týká pojištěnce, který pro snížení svého ochranného limitu pojišťovně doložil, že byl uznán invalidním ve druhém nebo třetím stupni, avšak invalidní důchod mu nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění – má povinnost oznámit pojišťovně případnou změnu této skutečnosti, a to do 8 dnů ode dne, kdy se o změně dozvěděl. Předloží přitom kopii nového posudku o posouzení zdravotního stavu.

Jestliže by zdravotní pojišťovna vyplatila pojištěnci v důsledku nesplnění této povinnosti vyšší částku, než na jakou má nárok, šlo by o bezdůvodné obohacení pojištěnce a vznikla by povinnost takové finanční prostředky vrátit.

Zdroj: www.vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 196 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak zmírnit příznaky menopauzy

Dobrý den. Je mi 47 let a pravděpodobně se u mne projevují příznaky začínající menopauzy. Jedná se o časté bolesti hlavy, návaly horka a problémy se spánkem. Jak tyto potíže zmírnit? Děkuji

Dárcovství v kostce: Jaké části svého těla můžete darovat a co musíte splnit?

Krev, krevní plazma, kostní dřeň, vajíčka, spermie, vlasy... Pro zdravého člověka je toto vše samozřejmou součástí jeho organismu. Existují však lidé, pro které se jedná o nevyčíslitelnou cennost, která jim dokáže zachránit život, zlepšit jeho kvalitu anebo přinese šanci na založení rodiny. A možná i vy jim můžete pomoci...

Máte znaménko? Nechte si je vyšetřit!

Někteří z nás se stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat.

Zubní výplně: Druhy a jejich úhrada pojišťovnou

Zubní výplně (lidově plomby) nahrazují části zubu po odstranění kazu. Obnovují vzhled i funkci zubů. Díky velkému množství druhů plomb je možné udělat náhradu, kterou okem nejde rozeznat od vlastního chrupu. Ne všechny plomby vám ale uhradí pojištovna.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce