Inzerce

Spáleniny od slunce - jak je správně ošetřit

25. června 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5182x

K nejvážnějším dětským úrazům patří popáleniny a to i ty způsobené sluncem. Více než 90 dětí muselo být v letních měsících dokonce následkem tepla hospitalizováno, jak vyplývá z posledních statistik Ústavu zdravotnických informací. Popáleniny způsobené nadměrným sluněním se většinou dokáží zhojit samy, ovšem pokožka je teplá, bolestivá a červená. Na místě je proto dodržování správných zásad pobytu na slunci.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje

Naučte se správně ošetřovat spáleniny od slunce

Kůže se při pobytu na slunci může spálit během prvních 15 minut. Komplikace se ale neprojeví ihned a pokožka je citlivá během následujících 24 až 48 hodin. Pokud dojde pouze k zarudnutí pokožky a netvoří se viditelné puchýře, jedná se o první stupeň popálení. I při něm je ale nezbytné okamžité ošetření.
„Nejdříve je třeba pokožku vhodně zchladit. U prvního stupně popálenin či u spálení sluncem stačí proud studené vody z kohoutku. Následně je vhodné aplikovat studený obklad a pokožku se pokusit zklidnit. Pomoci může aloe vera, které obsahuje glykoproteiny ulevující od bolesti a zánětu, působí současně jako anestetikum a pomáhá kůži při hojení. Současně je nezbytné pít dostatečné množství tekutin,“ radí doktor Tomáš Kampe, odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty. Pokud je však organismus dále přehřátý, dítě má zvýšenou teplotu a/nebo pociťuje nevolnost, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.  

Čtěte také: Úpal nebo úžeh, poznáte rozdíl?

O letních prázdninách hlídejte zejména adolescenty a miminka

Většinou lze nepříjemné projevy popálení od slunce vyřešit u lékaře ambulantně, při vážnějších projevech je ale hospitalizace nezbytná. Nejhoršími měsíci jsou z tohoto hlediska červen a červenec, kdy muselo být 28 dětí ve věku 11 až 15 let následkem popálenin od slunce odvezeno do nemocnice. Druhou nejvíce postiženou skupinou byly děti mladší pěti let.
S dokumentací těchto typů zdravotních komplikací je ale ten problém, že jsou většinou řešeny ambulantně a nevedou se o nich statistiky. Zdokumentované jsou tak jen ty skutečně nejzávažnější případy, které vyžadují hospitalizaci. Případů popálení od slunce tedy může být mnohonásobně víc, než ukazují zmíněné statistiky,” vysvětluje mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Jiří Tráva. A nejsou to jen děti, které navštíví ordinaci lékaře z důvodu tropických teplot. Ze statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny vyplývá, že loni muselo být ambulantně ošetřeno více než 1 000 pacientů. Přímé sluneční záření způsobuje lidem nejen nepříjemné projevy na kůži, ale také vyčerpání způsobené nedostatkem tekutin, otoky z horka a mdloby. Komplikace jsou ještě závažnější pro osoby s vyšším tlakem nebo s onemocněním srdce.

Čtěte také: Užijte si slunce bez sluneční alergie

Volte mezi fyzikálními a chemickými filtry v opalovacích krémech

Slunění je obzvláště škodlivé pro děti do jednoho roku. Jejich pokožka je totiž mnohonásobně tenčí než kůže dospělého člověka a nemá ještě ani dostatečné množství pigmentu melaninu, který chrání před škodlivým UV zářením. Malé děti nemají ani zcela vyvinuté potní žlázy, tudíž může jednoduše dojít k přehřátí organismu. Při tropických teplotách proto odborníci nedoporučují s miminky vycházet ven vůbec a pokud je to nutné, raději ráno nebo v podvečer. Omezený pobyt na slunci platí pro děti do tří let věku, nezbytné je zvolit vhodné oblečení a také pokrývku hlavy. Mezi ochranné prostředky se samozřejmě řadí také přípravky na opalování, které používáme již od půl roku dítěte. Je potřeba rozlišovat mezi chemickými a fyzikálními filtry, které jsou v přípravcích obsaženy.
„K ochraně citlivé pokožky se spíše doporučují opalovací krémy s fyzikálními filtry, které ulpívají na pokožce a díky tomu škodlivé UV záření odráží. Naproti tomu chemické filtry se vpíjí do pokožky a chrání ji zevnitř. Mohou tím však kůži dráždit, proto jsou pro děti nevhodné. Kromě toho je dobré vybírat i podle ochranného faktoru, označovaného jako OF nebo SPF, jehož hodnoty by měly dosahovat třiceti až padesáti,“ vysvětlil Kampe. Po dni stráveném na slunci je třeba pokožku zregenerovat a dodat jí zpět ztracenou vlhkost. K tomu skvěle slouží přípravky po opalování s chladivými účinky aloe vera, panthenolem či kokosovým olejem.  

Čtěte také: Jak se orientovat mezi opalovacími krémy

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Drželi jste někdy striktní dietu? S jakým výsledkem?
Zatím hlasovalo 254 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Daniel (Porucha erekce je i dámská záležitost) 20. ledna 2019, 10:58:11

    Poradíte mi prosím co na lepší erekci? je mi 28 a mám s tím problém, hlavně po požití… Diskutovat

  • Zdenda (Porucha erekce je i dámská záležitost) 20. ledna 2019, 02:14:36

    Mě vyhovuje Clerex 475mg Diskutovat

  • jiri (Lexaurin-pomooooc) 20. ledna 2019, 13:43:37

    ja jsem na 4 mg frontinu ted mamdepresy jinak 2mg denne uplne me tonici tresy fobie i do autobusu… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.