Inzerce

Špatný spánek způsobuje obezitu

(14. března 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 666x )

Nedostatečný spánek pozměňuje metabolismus a podporuje schopnost lidského těla ukládat tuk. Na pozoru by se proto měli mít převážně lidé pracující na směny, kteří se nepravidelnému spánku nevyhnou a nečekané přibývání na váze je může nemile překvapit.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Výzkum, který provedli vědci na univerzitě ve švédské Uppsale, prokázal, že přerušovaný a nedostatečný spánek mění metabolismus člověka a rostoucí tělesnou schopností ukládat tuk způsobuje nechtěné přibývání na váze. Je to jen další důkaz o tom, jak nekvalitní spánek ovlivňuje běžné biorytmy a zvyšuje riziko nejrůznějších zdravotních problémů od srdečních chorob až po cukrovku. S obezitou je nedostatek spánku spojován dlouhodobě, ale podle nové studie nemusí být hlavním viníkem jen pověstné noční vyjídání ledničky. To potvrzuje i Jonathan Cedernaes z Uppsalské univerzity, který se zabývá biorytmy člověka a je hlavním autorem výzkumu.

Mnoho studií již na souvislost práce na směny a nedostatku spánku s rizikem obezity i cukrovky upozornilo, ale objasnit příčiny tohoto problému není jednoduché. Nedostatečný spánek zřejmě narušuje hormony, které řídí hlad, chuť k jídlu a pocit plnosti. Lidé, kteří spí méně, než by měli, mají mnohem více času dopřávat si jídlo. Kvůli chybějícímu spánku jsou navíc příliš unavení na jakékoli cvičení nebo pohyb, kterým by jídlem nabytou energii spálili. Svou roli hraje i slabá vůle při odolávání nezdravému stravování. Již předchozí studie Jonathana Cedernaese a jeho kolegů ukázala, že i krátká spánková absence způsobuje u lidí mnohem větší chuť k jídlu a současně potřebu vybírat si z vysoce kalorických potravin. To samozřejmě může vést k obezitě a s ní souvisejícím zdravotním potížím. Mezi ně patří i syndrom spánkové apnoe, který hrozí právě lidem s nadváhou. Jedná se o poruchu spánku, při které pacient přestává opakovaně dýchat a výrazně se tak narušuje kvalita jeho odpočinku.

Studie Uppsalské univerzity poskytuje nové důkazy o přímém vlivu nedostatku spánku na základní metabolismus a tělesný poměr tuků a svalů. Během výzkumu se 15 zdravých dobrovolníků dvakrát zúčastnilo testování. Poprvé po normálním nočním spánku a podruhé po probdělé noci. V obou případech odevzdali vzorky tukové a svalové tkáně a krve. Po noci beze spánku tuková tkáň vykazovala změny v aktivitě genů, které zvyšují schopnosti buněk absorbovat lipidy a množit se. Oproti tomu ve svalech vědci odhalili sníženou hodnotu bílkovin, které jsou základem pro tvorbu a udržování svalů. Již předchozí studie potvrdily, že lidé zaměstnaní ve směnném provozu a ti, kteří toho moc nenaspí, mají méně svalové hmoty. Příčinou může být sice i špatný životní styl, ale poznatky získané z výzkumu potvrzují souvislost s biologickými mechanismy v těle. S tím souhlasí i Cedernaes a zároveň dodává:
„Nedostatek spánku sám o sobě redukuje bílkoviny, které jsou základní stavební složkou svalů. Nicméně je možné, že jídelníček a celková životospráva mohou těmto změnám zabránit.“ Výzkum dále odhalil zvýšení zánětů v těle při nedostatečném spánku, což je známý rizikový faktor pro cukrovku 2. typu.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 1 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hlídáte-li si váhu nebo hubnete, pak s uzeninami opatrně

Uzeniny nepatří mezi potraviny doporučované do jídelníčku při zdravém hubnutí.

Kulinářský rádce pro nemocné

Konečně je na internetu místo, které vychází vstříc potřebám těm, jejichž chutě omezuje nemoc. Nový portál Recept na zdraví.cz obsahuje názory odborníků na téma životosprávy, recepty rozdělené podle diagnóz i praktické rady. Tento ucelený zdroj informací připravuje zdravotnický portál Ordinace.cz s cílem usnadnit pacientům i jejich blízkým každodenní rozhodování, co a jak uvařit, aby si pochutnali a zároveň neriskovali zdravotní potíže.

Sexy metoda jak zhubnout

K nejmladším výkonům bariatrické chirurgie patří takzvaná plikace žaludku. „Je velmi sexy nejen pro pacienty, ale i pro chirurgy, protože není tak agresivní,“ pochvaluje si novou metodu prof. MUDr. Martin Fried CSc.

Na operaci jste moc tlustá, oznámil mi lékař

"Měla jsem bolavý kyčelní kloub a vypadalo to, že se schyluje k operaci. Právě proto mne poslal můj doktor do nemocnice, abych se objednala. Tam jsem si ale vyslechla, že jsem moc tlustá a tak žádná operace nebude," vypráví paní Emilka.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.