Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Špatný spánek způsobuje obezitu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1215x )

Nedostatečný spánek pozměňuje metabolismus a podporuje schopnost lidského těla ukládat tuk. Na pozoru by se proto měli mít převážně lidé pracující na směny, kteří se nepravidelnému spánku nevyhnou a nečekané přibývání na váze je může nemile překvapit.

shutterstock.com

Výzkum, který provedli vědci na univerzitě ve švédské Uppsale, prokázal, že přerušovaný a nedostatečný spánek mění metabolismus člověka a rostoucí tělesnou schopností ukládat tuk způsobuje nechtěné přibývání na váze. Je to jen další důkaz o tom, jak nekvalitní spánek ovlivňuje běžné biorytmy a zvyšuje riziko nejrůznějších zdravotních problémů od srdečních chorob až po cukrovku. S obezitou je nedostatek spánku spojován dlouhodobě, ale podle nové studie nemusí být hlavním viníkem jen pověstné noční vyjídání ledničky. To potvrzuje i Jonathan Cedernaes z Uppsalské univerzity, který se zabývá biorytmy člověka a je hlavním autorem výzkumu.

Mnoho studií již na souvislost práce na směny a nedostatku spánku s rizikem obezity i cukrovky upozornilo, ale objasnit příčiny tohoto problému není jednoduché. Nedostatečný spánek zřejmě narušuje hormony, které řídí hlad, chuť k jídlu a pocit plnosti. Lidé, kteří spí méně, než by měli, mají mnohem více času dopřávat si jídlo. Kvůli chybějícímu spánku jsou navíc příliš unavení na jakékoli cvičení nebo pohyb, kterým by jídlem nabytou energii spálili. Svou roli hraje i slabá vůle při odolávání nezdravému stravování. Již předchozí studie Jonathana Cedernaese a jeho kolegů ukázala, že i krátká spánková absence způsobuje u lidí mnohem větší chuť k jídlu a současně potřebu vybírat si z vysoce kalorických potravin. To samozřejmě může vést k obezitě a s ní souvisejícím zdravotním potížím. Mezi ně patří i syndrom spánkové apnoe, který hrozí právě lidem s nadváhou. Jedná se o poruchu spánku, při které pacient přestává opakovaně dýchat a výrazně se tak narušuje kvalita jeho odpočinku.

Studie Uppsalské univerzity poskytuje nové důkazy o přímém vlivu nedostatku spánku na základní metabolismus a tělesný poměr tuků a svalů. Během výzkumu se 15 zdravých dobrovolníků dvakrát zúčastnilo testování. Poprvé po normálním nočním spánku a podruhé po probdělé noci. V obou případech odevzdali vzorky tukové a svalové tkáně a krve. Po noci beze spánku tuková tkáň vykazovala změny v aktivitě genů, které zvyšují schopnosti buněk absorbovat lipidy a množit se. Oproti tomu ve svalech vědci odhalili sníženou hodnotu bílkovin, které jsou základem pro tvorbu a udržování svalů. Již předchozí studie potvrdily, že lidé zaměstnaní ve směnném provozu a ti, kteří toho moc nenaspí, mají méně svalové hmoty. Příčinou může být sice i špatný životní styl, ale poznatky získané z výzkumu potvrzují souvislost s biologickými mechanismy v těle. S tím souhlasí i Cedernaes a zároveň dodává:
„Nedostatek spánku sám o sobě redukuje bílkoviny, které jsou základní stavební složkou svalů. Nicméně je možné, že jídelníček a celková životospráva mohou těmto změnám zabránit.“ Výzkum dále odhalil zvýšení zánětů v těle při nedostatečném spánku, což je známý rizikový faktor pro cukrovku 2. typu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 560 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Příjem a výdej energie

V minulém článku jsme došli jsme k závěru že tělesnou hmotnost ovlivňuje více faktorů. Dnes se zaměříme na to, jak naše tělo hospodaří s energií, kterou získáváme z potravin. Množstvi energie (ať již obsažené v potravinách či potřebné pro správnou funkci našeho těla) měříme v kaloriích (též v joulech - pozn. redakce).

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce