Kromě svalů na nohou jsou ale namáhány i břišní svaly a svaly na pažích.

Když dojde k přetížení svalů

Pokud při lyžování zatížíte svaly příliš, mohou v důsledku vzniklých trhlinek ve svalových vláknech bolet, a to i několik dní. V takových případech je zapotřebí nepodceňovat situaci a okamžitě začít s regenerací svalů. Pokud tak neučiníte, pak vám hrozí svalová horečka, která se projevuje tak, že další den po námaze nemůžete vstát ani z postele. Svaly vás velmi intenzivně bolí, a to i v klidovém režimu. Tento stav může doprovázet zvýšená teplota, která se objevuje v okamžicích, kdy se v extrémně přetížených svalech objevuje jako reakce na nadměrnou zátěž zánět.

Svalová horečka

Svalová horečka je velmi nepříjemný důsledek zvýšené fyzické aktivity, na kterou tělo postiženého není zvyklé. Svalová horečka není sama o sobě nemoc, ale jedná se o důsledek a projev následků přetížení svalů. Svalová horečka tak může postihnout každého, kdo přecení své fyzické síly. Lékaři kdysi předpokládali, že příčinou svalové horečky je hromadění kyseliny mléčné ve svalech. Dnes se přiklánějí k názoru, že svalovou bolest způsobují mikroskopické trhlinky ve svalové tkáni, které vznikají během nepřiměřeného tréninku. Jedním z průvodních jevů může být často až téměř nesnesitelná bolest, pálení, zvýšená horkost v okolí postiženého místa.

Jak na regeneraci svalů po lyžování

Po každém sportovním výkonu by si měl unavený a vyčerpaný jedinec dopřát klid a poté saunu, která pomůže s vyplavením toxinů z tkání. Po odpočinku v relaxační místnosti je vhodná masáž celého těla. Ta opět podpoří prokrvení svalstva a vyplavení toxinů z tkání a zároveň uvolnění napětí ve vazech a šlachách. Klasickou saunu lze nahradit i bylinnou saunou či parní lázní. K regeneraci může pomoci i vířivá vana, Kneippův chodník pro masáž nohou či pobyt v akvaparku. Po masáži je důležité dodržovat i pitný režim, nejlépe v podobě vody, minerálky, ovocného džusu. Naopak vyhnout byste se měli alkoholu, kávě, či bublinkovým nápojům.

Pokud vás bolí tělo a vy nemáte jinou možnost, pak si alespoň dopřejte tzv. kontrastní sprchu - střídání proudu teplé a chladné vody.

Nezapomínejte ani na vhodnou stravu, která by měla být bohatá na bílkoviny, které tvoří stavební kámen svalové hmoty, a po každé aktivitě by měly být náležitě doplněny.

Samozřejmostí by pak měl být dostatek spánku, jelikož při něm dochází k nejlepší svalové regeneraci. Po každé větší zátěži by tak měl být spánek co nejdelší.

Při svalové horečce není možné hovořit o nějaké klasické léčbě, neboť se v podstatě pouze snižují projevy a čeká se, až odezní. Mezi klasické postupy patří ledové obklady, různé chladivé gely a hlavně maximální klid dané svalové oblasti. Svalová horečka by se měla začít zklidňovat během několika dní. Když při svalové horečce používáte domácí prostředky jako mentolové masti, oleje, kterými postižené svaly natřete, působí blahodárně a vedou k úlevě. Ale při bolestech, které se nacházejí v hloubce zraněných svalů, tyto produkty pomohou málo.

Bolavým svalům pomohou bylinkové obklady, krémy, masáže i střídání horké a studené sprchy. Regeneraci a hojení urychlíte plaváním a opatrným protahováním svalů. Pomáhá i teplá sprcha, která zlepší zásobování svalu kyslíkem a živinami. Ze stejného důvodu se doporučuje lehké aerobní cvičení. Pokud však máte oteklé svaly, citlivé na dotek, naordinujte si studené obklady, které otok zmenší.

Prevence především

Bez potřebné fyzické přípravy vám při lyžování hrozí nepříjemná zranění. Nejvážnější zranění hrozí v prvních třech dnech dovolené. Nevrhejte se hned na nejnáročnější sjezdovky. Nejdřív zhluboka dýchejte, abyste si okysličili krev, protáhněte se, dejte organismu čas zvyknout si na nadmořskou výšku. První den nepřeceňujte síly, aby vám druhý den svalová horečka nezabránila vstát z postele. Lyžování rozhodně nekombinujte s dietou. Pijte hodně čisté vody, zejména lyžujete-li ve vyšších nadmořských výškách. Na kopec byste měli odcházet najedení, nikoli však přecpaní k prasknutí. Snídaně by měla být bohatá: cereálie, chléb, šunka, sýr, ovoce. Nezapomeňte také na dostatek tekutin. K doplnění energie na svahu si do batohu dejte například sušené ovoce, čokoládu, cereální tyčinku, popřípadě malou termosku s horkým čajem.