Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Jak nejlépe zahojit jizvu? Mažte a masírujte

(23. února 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 799x )

Každé poškození kůže zanechává jizvu. Záleží jen na tom, jak viditelná je. Nejčastější jizvy mají lidé po operacích, jako následek akné, ale také po úrazech a popáleninách. Ženy často řeší jizvy po císařském řezu a strie, které vznikají během těhotenství. Ať už jde o jizvu po úrazu, operaci nebo po kožním onemocnění, vždy bychom chtěli, aby byla co nejméně vidět. Co pro to můžeme udělat?

shutterstock.com

Co ovlivňuje vzhled jizev?

„Pokud jde o jizvy po operacích nebo jiných zákrocích, pak záleží hlavně na velikosti odstraňované léze, velikosti a typu chirurgického řezu, typu odstranění – tedy o to, zda byl zákrok proveden skalpelem, rotačním nožem, laserem apod. O jizvě rozhoduje i volba chirurgického šití, anatomická lokalita, tj. na které části těla jizva je, věk pacienta, sklon ke špatnému hojení díky např. přidruženým nemocem, jako je cukrovka, imunodefekt, onemocnění štítné žlázy, porucha prokrvení dané oblasti a podobně,“ říká MUDr. Marie Finsterlová, kožní lékařka z čáslavské odborné kožní ordinace a doplňuje:
„Pacient naopak může dodržovat poučení lékaře v pooperačním nebo pozákrokovém režimu. Pokud má pak podezření na to, že se jizva špatně hojí, nebo že nevypadá dobře, pak by to měl včas konzultovat s lékařem.“

Jizvu mažte a masírujte

Jizvy je velmi vhodné brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů pravidelně alespoň 3x denně masírovat tzv. tlakovou masáží. K ošetření je vhodná kvalitní měsíčková mast či šípkový olej.  Jezte kvalitní stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a nezapomeňte na kolagen, který je odpovědný za proces hojení kůže.

A jaký přípravek MUDr. Finsterlová doporučuje?

„Měl by obsahovat osvědčené látky, u kterých známe jasný efekt v podpoře hojení rány a správného dozrávání jizvy - silikonový olej, antioxidanty, polypeptidy, kyselinou hyaluronovou, výtažky z cibule - a vhodný masťový základ, který určuje kosmetickou přijatelnost přípravku. Ta je také mnohdy limitující při volbě pacienta ho k ošetření jizvy použít. Pacient potřebuje, aby nemastil, neumazal oblečení, nebyl vidět, nemusel se dlouho masírovat do kůže, atd.“

7 tipů pro výrazně lepší vzhled jizvy

1. Masti na jizvy

Vyhladit, změkčit a zjemnit nové i starší jizvy, to dokáží speciální krémy či gely od renomovaných kosmetických firem určené k hojení jizev. Zároveň tyto přípravky obvykle zmírňují i příznaky doprovázející hojivý proces, tedy například svědění, otoky nebo zarudnutí. Ideální je jizvu mazat hned po jejím zhojení, a to dvakrát denně.

2. Krytí na jizvy

Samolepicí fólie připomíná běžnou náplast, obsahuje však čistý silikonový gel, který je vysoce účinný při zlepšování stavu hypertrofických či keloidních jizev. Zlepšení stavu jizvy se obvykle dostaví po třech měsících. Krytí je vhodné nosit 24 hodin denně a odkládat jej jen na sprchování.

3. Aloe vera

Čistý gel z aloe vera obsahuje látky, které dle napomáhají k regeneraci tkání a zároveň zesvětlují pokožku. Čistý gel z aloe vera aplikujte dvakrát denně.

4. Vitamín E

Pro celkové zlepšení pleti je vhodné jeho perorální podání, pro hojení jizev se hodí vitamín E neboli tokoferol aplikovat přímo na zjizvenou tkáň. Buďto použijte tekutý vitamín E a asi 10 minut masírujte jizvu nebo to samé provádějte s olejem z rozříznuté vitamínové kapsle. Tento postup opakujte 2 - 3x denně.

5. Kokosový olej

Kokosový olej má antioxidační vlastnosti, zklidňuje podráždění pokožky, navíc ji hydratuje, vyživuje a obnovuje její pružnost.

6. Jablečný ocet

Kyseliny obsažené v jablečném octu působí na tkáň podobně jako chemický peeling, tedy odstraňují poškozené vnější vrstvy pokožky. Krom toho má jablečný ocet vynikající zesvětlující účinky. Již po měsíci pravidelného potírání je tak jizva viditelně světlejší.

7. Levandulový olej

Levandulový olej snižuje viditelnost starších jizev, je možné jej aplikovat přímo na čerstvou jizvu a navíc působí i jako prevence proti vzniku jizev nových. Pro dosažení maximálního efektu, masírujte postižené místo levandulovým olejem dvakrát denně pět minut.

Naštěstí, současný výběr hojivých mastí na jizvy je opravdu široký, a tak si nakonec vybere opravdu každý. A pokud si nejste jisti, na Lékárně.cz, vám s výběrem rádi poradí.

Zdroj: Lékárna.cz

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Inzerce
2012_05_23_ScarHeal_546x160px_bez_ceny.png
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Hojení ran a jizev
Partner rubriky Hojení ran a jizev

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Hojení chronických ran pomocí moderních obvazů

Obvazové materiály jsou nedílnou součástí léčby,významnou roli ale hraje i životní styl.

Jak urychlit hojení ran po operaci

Rychlé hojení operačních ran znamená menší pooperační komplikace a časnější návrat do normálního života. Rychlost, s jakou se rána zahojí, lze ovlivnit mnoha faktory: od správného provedení chirurgického zákroku po péči o ránu, dostatečnou výživu a přísun vitamínů a minerálů.

Jizvu po císařském řezu poctivě masírujte

Stále větší počet těhotenství končí císařským řezem, po kterém zůstane doživotní památka v podobě jizvy. Aby to byla památka co nejméně výrazná, potřebují prvních pár měsíců patřičnou péči – například masáž nebo ochranu silikonovými pásky. Nic ale není ztraceno ani v případě, že je jizva velká nebo nevzhledná, to se ke slovu dostává plastická chirurgie, o jejíchž možnostech mluví primář Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice na Bulovce MUDr. Karel Urban.

Máte jizvu a trápí Vás co s ní?

Jizva, latinsky cicatrix, je výsledným, definitivním stavem, který vzniká jako následek poranění kůže pronikající až do podkoží.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce