Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Ukončí epidemii srdečně cévních onemocnění injekce na snižování cholesterolu?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6783x )

Místo polykání několika prášků denně na vysoký cholesterol by se pacienti už brzy mohli dočkat zlomové novinky - sami by si jednou za dva týdny mohli pod kůži aplikovat lék speciálním perem, podobně jako to už roky znají pacienti léčení inzulínem. Americká registrace se očekává do pololetí, evropská do konce roku. Od roku 2016 by nová generace léků mohla být běžně dostupná také v Česku.

shutterstock.com

Zvýšenou hladinu cholesterolu, která je rizikovým faktorem nemocí srdce a cév, má až 70 procent dospělých v ČR. S ozdravěním jídelníčku a užíváním statinů klesla za deset let průměrná hladina cholesterolu v krvi dospělých ze zhruba 6,2 na 5,5 milimolů na litr. Žádoucí je hodnota pět a méně, mnoho lidí však stále má hodnoty vyšší.

"Předběžné výsledky studií po roce podávání injekčního přípravku ukázaly u pacientů pokles hladiny tzv. zlého cholesterolu o více než 50 procent, když jsou léky podávány samostatně, stejně jako když jsou přidány k léčbě statiny či jinými léky," uvedl profesor Richard Češka, předseda České internistické společnosti ČLS JEP a vedoucí Centra preventivní kardiologie VFN. Za průlomové označil to, že léky snížily u pacientů počty komplikací, například infarktů, o více než 50 procent. "Jsou to zatím předběžné výsledky, ale kdyby se to potvrdilo i ve velkých studiích, které doběhnou během několika let, tak by to mohlo znamenat konec epidemie kardiovaskulárních onemocnění," shrnul.

Injekční lék obsahuje monoklonální protilátky proti klíčovému enzymu cholesterolového metabolismu PCSK9. Největší užitek z něj podle profesora budou mít pacienti v nejvyšším riziku nemocí srdce a cév a s velmi vysokými hodnotami cholesterolu.
"Především jsou to nemocní, kteří mají zvýšené hladiny cholesterolu v důsledku genetické poruchy, tzv. familiární hypercholesterolémie," upřesnil profesor Češka.

Tito pacienti jsou ohroženi infarktem už kolem 30 let věku. V Česku jich podle profesora žije několik desítek tisíc. Vysoký cholesterol totiž u velkého procenta nemocných není jen důsledkem nesprávné životosprávy, jak se někdy mylně traduje, upozornil. Vyhledávání a léčbě těchto nemocných se věnuje publikace Familiární hypercholesterolémie, kterou právě vydalo nakladatelství Triton.

Profesor Češka odmítl "senzační" zprávy o neškodnosti cholesterolu, které se čas od času objevují. Studie podle něj jasně potvrdily, že pokles hladiny cholesterolu vedlo u statisíců nemocných ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Přečtěte si také

Tuky napříč životem

Nechcete brát antibiotika zbytečně?

Nezanedbávejte preventivní prohlídky ani v dospělosti

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bypass

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Akutní infarkt myokardu

Svíravá a pálivá bolest na hrudi, která z hrudníku vystřeluje do ruky, ale i do zubů nebo čelisti. To je nejčastější příznak infarktu myokardu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce