Inzerce

Ukončí epidemii srdečně cévních onemocnění injekce na snižování cholesterolu?

30. dubna 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 4554x

Místo polykání několika prášků denně na vysoký cholesterol by se pacienti už brzy mohli dočkat zlomové novinky - sami by si jednou za dva týdny mohli pod kůži aplikovat lék speciálním perem, podobně jako to už roky znají pacienti léčení inzulínem. Americká registrace se očekává do pololetí, evropská do konce roku. Od roku 2016 by nová generace léků mohla být běžně dostupná také v Česku.

foto: shutterstock.com

Zvýšenou hladinu cholesterolu, která je rizikovým faktorem nemocí srdce a cév, má až 70 procent dospělých v ČR. S ozdravěním jídelníčku a užíváním statinů klesla za deset let průměrná hladina cholesterolu v krvi dospělých ze zhruba 6,2 na 5,5 milimolů na litr. Žádoucí je hodnota pět a méně, mnoho lidí však stále má hodnoty vyšší.

"Předběžné výsledky studií po roce podávání injekčního přípravku ukázaly u pacientů pokles hladiny tzv. zlého cholesterolu o více než 50 procent, když jsou léky podávány samostatně, stejně jako když jsou přidány k léčbě statiny či jinými léky," uvedl profesor Richard Češka, předseda České internistické společnosti ČLS JEP a vedoucí Centra preventivní kardiologie VFN. Za průlomové označil to, že léky snížily u pacientů počty komplikací, například infarktů, o více než 50 procent. "Jsou to zatím předběžné výsledky, ale kdyby se to potvrdilo i ve velkých studiích, které doběhnou během několika let, tak by to mohlo znamenat konec epidemie kardiovaskulárních onemocnění," shrnul.

Injekční lék obsahuje monoklonální protilátky proti klíčovému enzymu cholesterolového metabolismu PCSK9. Největší užitek z něj podle profesora budou mít pacienti v nejvyšším riziku nemocí srdce a cév a s velmi vysokými hodnotami cholesterolu.
"Především jsou to nemocní, kteří mají zvýšené hladiny cholesterolu v důsledku genetické poruchy, tzv. familiární hypercholesterolémie," upřesnil profesor Češka.

Tito pacienti jsou ohroženi infarktem už kolem 30 let věku. V Česku jich podle profesora žije několik desítek tisíc. Vysoký cholesterol totiž u velkého procenta nemocných není jen důsledkem nesprávné životosprávy, jak se někdy mylně traduje, upozornil. Vyhledávání a léčbě těchto nemocných se věnuje publikace Familiární hypercholesterolémie, kterou právě vydalo nakladatelství Triton.

Profesor Češka odmítl "senzační" zprávy o neškodnosti cholesterolu, které se čas od času objevují. Studie podle něj jasně potvrdily, že pokles hladiny cholesterolu vedlo u statisíců nemocných ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Přečtěte si také

Tuky napříč životem

Nechcete brát antibiotika zbytečně?

Nezanedbávejte preventivní prohlídky ani v dospělosti

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Máte problémy se spánkem?
Zatím hlasovalo 37 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Roman (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2019, 09:03:46

    Právě že jsem asi žádnou chybu neudělal. Prostě jsem se vzbudil včera a od rána hned… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2019, 10:24:54

    Ahoj. Romane nemáš to od nervů nemáš obavu se vrátit do práce. Takhle mě bývalo když jsem… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 23. března 2019, 10:25:29

    Michal kamarát skús pangamin. Ja ho beriem a pomohol..... Prvé tri ,štyri dni aj po šesť… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.