Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

V padesáti může být již pozdě

( | přečteno: 4275x )

Strach o vlastní zdraví. To je nejčastější důvod, proč muži začnou sledovat svoji váhu a rozhodnou se hubnout. Na rozdíl od žen si totiž většinou nelámou hlavu s tím, že jejich tělo zdaleka neodpovídá ideálu.

shutterstock.com
Muže netrápí, že nevypadají jako model z billboardu, že nemají ploché břicho, na kterém se rýsují svaly, široká ramena, úzké boky a svaly na rukou i nohou. Koneckonců každý muž, který by něco takového vyslovil, by byl pro okolí asi trochu podezřelý.

To ženy pocit, že se mají přiblížit ideálu krásy, mají asi v genech. A neřeší to jen mladé dívky, ale podle výzkumů i většina dospělých žen. Koneckonců 95 procent z nich někdy v životě drželo dietu. Ta, která váží šedesát kilogramů, by chtěla vážit 55. Ta, která váží 65, touží po šedesáti.

Jsou tedy ženy kvůli tomu, že své tělo více sledují, hubenější? Nejsou. Podle světových žebříčků jsou jak české ženy, tak čeští muži v první pětce počtu obézních v Evropě. V jednom ale mají muži nevýhodu. Obezita jejich život zkracuje více než ženám. Mužský typ obezity (androidní-typ jablko), kdy se tuky ukládají v oblasti břicha, je totiž nebezpečnější. Muže kromě toho před nemocemi srdce a cév, které s obezitou úzce souvisejí, na rozdíl od žen nechrání pohlavní hormony. To znamená, že ženy se kvůli nadváze dopracují také k infarktu, ale až po období přechodu. Tedy zhruba kolem 60 let.

Stejně rizikový muž ale bude mít potíže již před svojí padesátkou. A to je právě ten věk, kdy se muži po první srdeční příhodě rozhodují shodit nadbytečné kilogramy. Škoda, že až tak pozdě. Chcete-li zachránit své srdce, začněte proto raději hned. Upřímně řečeno, nechcete-li předčasně zemřít, stejně budete muset. A lepší je rozhýbat ve třiceti letech své tělo po deseti letech nečinnosti než v padesáti po prvním infarktu. Nemusí to totiž ani vůbec jít.

Zdroj:
Markéta Grosmanová, Lidové noviny
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Eduard Nud

ale to by se u nás musel prosadit internet hned po revoluci, abych na to vlítnul už ve třiceti. Teď mám zkrátka smůlu, za rok a půl mi bude padesát a to ono už asi bude pozdě. Tak se akorát tak můžu jít klouzat, ale jestli z něčeho dostanu infarkt, jedině z internetu.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Vtáčení špiček a šmajdání. Kdy a jak ho řešit?

Co znamená, když děti při chůzi vtáčejí špičky dovnitř? Obvykle jde o špatné nastavení držení těla, které může vést až ke vzniku skoliózy nebo špatnému tvaru kyčelních kloubů. V dětském věku lze tuto „vadu“ pohybem a správným cvičením odstranit. Později už hrozí velké riziko celoživotních zdravotních problémů.

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti. Důležité je na to přijít včas

Nestačíte s dechem, bolí vás na hrudi? Nemusí to být jen nedostatkem fyzické kondice. Podobné příznaky s sebou může nést zvýšený krevní tlak v plicích neboli plicní hypertenze, která se může vyskytnout také u mladších pacientů, dokonce i u dětí. Pokud se chorobu podaří odhalit včas, mají díky inovacím v léčbě velkou naději na normální život. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května), který tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce