Inzerce

Více než polovina mužů má problémy s erekcí

12. června 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 9036x

Porucha erekce, nazývaná také erektilní dysfunkce znamená, že člověk není schopen pohlavního styku, protože nemůže dosáhnout nebo udržet erekci. Tento problém postihuje až 52 % mužů mezi 40 a 70 lety věku. Přes 70 % z nich není adekvátně léčeno. Nejčastější příčinou erektilní dysfunkce je onemocnění cév, odhaduje se až 60 %.

foto: shutterstock.com

Příčin erektilní dysfunkce je mnoho, patří mezi ně psychické zábrany, stres, duševní nemoci, neurologická a cévní postižení nebo prostý pokles hladin hormonů, onemocnění prostaty a diabetes. Hlavní a nejčastější příčinou poruchy erekce je ale onemocnění cév. Pánové, kteří mají problémy s erekcí, by proto neměli váhat s návštěvou lékaře, v první řadě urologa. Urologické vyšetření je důležité také z hlediska časného záchytu rakoviny prostaty. Pokud urolog nenajde závažnější poruchu, je potřeba pátrat dále. Na rozdíl od užívání superpilulek, může mít návštěva lékaře na kvalitu života mužů mnohem větší význam, než by se zdálo.

Metlou současné civilizace je ateroskleróza, nejčastější příčina onemocnění a úmrtí v ČR a často se vyskytující i ve věku pod 45 let.
„Nejde pouze o známé postižení srdce nebo mozkovou mrtvici. Ateroskleróza postihuje až ve 30 % i tepny pánve a dolních končetin. Zatímco postižení tepen dolních končetin se projevuje jako kulhání s bolestí v lýtku při běžné chůzi, nedokrevnost malé pánve se projevuje kulháním vzácného pánského zařízení. Toto zařízení potřebuje pro získání patřičného tvaru a konzistence celkem velký přísun krve. Pokud je někde mezi srdcem a malou pánví překážka v podobě aterosklerotického plátu, pak přísun vázne,“ vysvětluje angiolog MUDr. Jiří Matuška.

Jestliže urolog nenašel příčinu problému, měli by se pánové zamyslet… Je mi více než 45 let? Kouřím (nebo jsem kouřil)? Mám cukrovku? Mám nadváhu? Nebo dokonce při chůzi kulhám už po 100 metrech? V případě kladné odpovědi i na část těchto otázek je více než vhodná návštěva cévního internisty, tedy angiologa, který vyšetří všechny cévy od srdce až po malou pánev, případně dále. V ČR je přes 60 angiologických ambulancí v terénu, další jsou součástí nemocničních zařízení. Síť těchto pracovišť pokrývá přes 85 % okresů v ČR a všechna krajská města. K angiologovi může pacienta poslat praktický lékař. Pacient ale může navštívit specialistu i bez žádanky, takže se muž s poruchou erekce nemusí při vysvětlování intimních obtíží červenat před svou praktickou lékařkou.

Vyšetření tepen ultrazvukem nebolí. Pokud angiolog odhalí nějaký problém, intervenční angiolog nebo radiolog či cévní chirurg zúžení tepen břicha a pánve zpravidla vyřeší. S trochou štěstí se pak cenné tělesné funkce vrátí k vytouženému stavu z minula, i bez superpilulek, které stejně jen roztahují zúžené tepny v pánvi a v penisu.
„Jako bonus angiolog pacientovi pravděpodobně zjistí i postižení jiných cév v těle a pokusí se je vyřešit. Přes 50 % pacientů s aterosklerózou tepen dolních končetin a pánve má totiž více či méně skrytou formu postižení srdečních nebo mozkových tepen. Vyšetření u angiologa tak může zabránit infarktu, mrtvici či amputaci končetiny. Nemoci oběhového systému jsou příčinou přes polovinu úmrtí v ČR, takže se s trochou nadsázky dá říct, že porucha funkce pánského zařízení může zachránit i život,“ říká MUDr. Matuška, člen České angiologické společnosti.

Přečtěte si také

Zánět močových cest pozná až polovina žen

Nepodceňujte bolest zad, může být signálem nebezpečných kostních metastáz

Poradna odborníka, tentokrát na téma inkontinence

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Katarinka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. června 2019, 07:39:29

    Co sa tyka este neprijemnosti strasne sa potim hlavne v noci ale pri strese aj cez den. Ale v noci… Diskutovat

  • Kamila (Novinka - nová řada přípravků MENOFLAVON) 17. června 2019, 12:58:48

    Dobry den, potykam se s navaly horka a bolesti zad kvuli prechodu jiz 2 roky, zkousela jsem co mi… Diskutovat

  • Kamila (Po artroskopické operaci jste druhý den doma) 17. června 2019, 14:37:15

    Ahoj, cekam me operace kolene a moc se bojim pooperacni bolesti, nemate tu nekdo zkusenosti?? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.