Je úplně jedno, jaký typ zimního sportu si vyberete, největší prioritou by měla být bezpečnost. Zde předkládáme několik upozornění, které je třeba mít na paměti před tím, než vyrazíme do hor.
- hraní na písku, kreslení křídou na chodník - od 1 roku
- klouzání na klouzačce - od 1,5 roku
- plastová motorka - 1,5 až 2 roky
- plavání s kruhem/křidélky - od 2 let
- kolo-odrážedlo - 2,5 až 3 roky
- klasické šlapací kolo - od 3 let
- kolečkové brusle, samostatné houpání na houpačce - od 5 let
- penny board, samostatné plavání bez pomůcek - od 6 let
U žádné aktivity ovšem nezapomínejte na zvýšenou náchylnost k opruzeninám.
„Pohyb na vzduchu je samozřejmě zdraví prospěšný, v létě ale mají děti větší náchylnost k opruzeninám. Víc se potí, následné zapaření a tření částí těla snadno způsobí, že narušenou pokožku zasáhne bakteriální nebo plísňová infekce,“ varuje MUDr. Jindřich Rutta, primář dermatologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně.
Čtěte také: Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)
Pro starší děti je možné doporučit na sportovní aktivity kvalitní funkční oblečení, které pomáhá kůži zbavovat potu. Žádnému z rodičů by v povinné výbavě neměl chybět vhodný přípravek pro případ, že už k opruzeninám dojde.
„Vhodný je například Zitenax, který díky svému promyšlenému složení a zároveň příznivé formě krém-pasta dokáže opruzenou či narušenou pokožku spolehlivě ochránit. Neobsahuje parabeny ani parfémy a je bezpečný i pro velmi citlivou pleť malých dětí,“ doporučuje Marek Hochmann, šéf marketingu farmaceutické společnosti NextForce.
Čtěte také: Opruzeniny - časté trápení dětí i maminek
Nedávná anketa portálu Testovánonadětech.com ukázala, že přípravek proti opruzení jako prevenci používá sedm maminek z deseti.