Inzerce

Vrátit lék zpátky do lékárny nejde

3. července 2010, Renata Vyšínová   |   přečteno: 21721x

V lékárně není problém "nechat" pár set korun a tak se samozřejmě zajímáme i to, zda se nevyužité balení může právě do lékárny vrátit a získat peníze zpět. Není to ale tak jednoduché. Jaké možnosti máte, se Ordinace.cz ptala na České lékárnické komoře. Na otázky odpovídal Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík, právní poradce ČLnK.

foto: shutterstock.com

Může se stát, že si domů donesu balení léků, ale než ho stačím otevřít, lékař mi změní medikaci a předepíše něco jiného. Mohu původní, nenačaté balení léků na předpis vrátit do lékárny?

"Ne, to možné není. Chápu, že to může pacientům připadat nespravedlivé, ale zacházení s léky má svá přísná pravidla. Pokud opustí balení lékárnu, pak už ho lékárník nemůže vzít zpět a znovu prodávat. Neměl nad ním dohled, neví, jak bylo skladováno, jak se s ním zacházelo. Prostě by už za něj nemohl ručit. Léky tedy od vás vzít může, ale jen bezplatně k likvidaci."

Co tedy doporučujete?

"Vyzvednout si jen tolik léků, kolik potřebuji. U nových přípravků se omezit jen na jedno balení pro případ, že mi lék nebude vyhovovat nebo lékař později změní léčbu. Jiná možnost bohužel není."

Mnohé by napadlo, že tedy pacient zkusí štěstí na inernetu a prodá přebytečný lék tam… Jak se vůbec díváte na prodej léků na předpis na internetu?

"Zákon to neumožňuje, přesto se s tím lze setkat. Takové případy pak zajímají Státní ústav pro kontrolu léčiv, který internetový prodej dozoruje. Tam byste se měli obrátit, pokud zjistíte, že někdo léky na předpis na internetu prodává – ať již to je soukromá osoba, nebo firma."

Vraťme se do kamenné lékárny. Jak je to s povinností lékárníka nabídnou pacientovi levnější alternativu léku, který mu byl předepsán?

"Je-li k dispozici lék s nižším doplatkem, stejnou léčivou látkou, lékovou formou a cestou podání, má pacient právo žádat o záměnu předepsaného léku. Lékárník by ho měl o této možnosti informovat. Je pak na něm, zda zůstane u léku předepsaného, nebo si vezme ten doporučený."

Proč lékař nepředepíše ihned levnější lék?

"Důvodů může být více – je přesvědčen, že tento bude pro pacienta lepší, nemusí také vědět, že existuje levnější varianta s podobným složením, může se držet tradice… to je různé."

Řekl jste, že léky k likvidaci – tedy například ty prošlé – do lékárny přinést lze. Jak se likvidují, kde končí?

"Lékárny prošlé léky předávají odborným firmám. Samotná likvidace nevyužitých léků tak probíhá mimo lékárny."

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
DagmarFarbárová1 poděkování

Je pravdou že lékař napíše lék který pacient nesnáší a my už musíme platit návštěvu u lékaře 30kčs,položka léku 30kčs a doplatek,lék nesedí,kolotoč dokola,jak k tomu příjde pacient? To né jednou,nyní máme velký výběr léků ,ovšem my oba s manželem vždy chytnem plno nežádoucích účinků,navíc jsme oba dijabetici na inzulínu,jiné potíže,nyní aby se člověk bál zavolat pohotovost,kdyby naše důchody se rovnali jako v jiných zemí ,by to určitě nevadilo,ovšem za takových to našich podmínek nikdy nemůžem souhlasit platit zdravotní pohledávky,ať si je platí pánové co na to mají, těm to rozhodně nevadí,kdyby náš pán premiér Nečas, všichni nynější pravičáci včetně našeho prezidenta co je ve všem podporuje,brali ty naše žebračenky a platili vše co platíme my průměrní lidé! Hamba jim všem!!!

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. července 2010, 21:47:58

Petr Volný2 poděkování

Vážená paní Farbárová, podle obsahu Vašeho příspěvku, ale i podle úrovně Vaší češtiny mi je jasné, že jste volička komunistů popř. socanů. Vašich zdravotních problémů je mi samozřejmě líto, ale proč nadáváte Pravici a viníte její představitele za Váš nízký důchod? Zkuste se zamyslet. Proč mají na západě vyšší důchody? Protože si na to naspořili - ať už v soukromých fondech nebo ve státním systému. Náš stát dává lidem takové důchody, na jaké má - resp. ještě trochu více, protože náš systém je deficitní. A dává to z toho, co vybere od pracujících, protože nic uspořeno nemá. A proč nemá? Protože se tady žilo poněkud nad poměry - ti co nám vládli (zejména v letech 1938 až 1989 - tedy převážně komunisti), byli tak "schopní", že nejen nic neušetřili, ale projedli/rozdali/rozkradli i rezervy vytvořené za 1. republiky. A kdopak je celou dobu volil a volí?

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. července 2010, 16:54:00

pamětník1 poděkování

Pane, kdyby byla zachována metodika výpočtu důchodu a rovněž daňový systém, tak by nemohlo dojít k ubývání peněz na důchody. Něco podobného neustále navrhují lidovci. Při bývalém systému v podstatě děti živili své rodiče. Pokud neměl někdo děti, tak ten musel platit na bezdětné důchodce. Je to sice velmi zjednodušeně vysvětlené, ale snad to pochopíš.

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. listopadu 2013, 15:24:38


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 24 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Dada (Obsedantní neuróza) 14. listopadu 2019, 07:35:58

    Reaguji na Vas prispevek, protoze syn ma stejne ritualy OCD. Nyni, po 15 letech, kdy mu bylo toto… Diskutovat

  • Kokoska (Kvalitní kontaktní čočky) 14. listopadu 2019, 08:14:58

    Objednávám si barevné čočky přes internet pouze na nějaké akce. Využiju, vyhodím. Diskutovat

  • Jana (Liposukce) 14. listopadu 2019, 12:34:10

    Dobrý den, kdy ji doporučujete? Používám krémy na celulitidu a vůbec nepomáhají.  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.