Inzerce

Zájem o homeopatii roste, pacienti hledají šetrnou léčbu

29. dubna 2013, Romana Žatecká   |   přečteno: 6956x

Homeopatie, která se v Česku začala dostávat ke slovu až po roce 1989, si našla cestu k pacientům a částečně i do ordinací lékařů. Dubnový průzkum portálu Ordinace.cz ukázal, že roste počet těch, kdo ji vyzkoušeli a začali komplexněji používat. Ale ani uplynulých 24 let nesmazalo ostrou hranici mezi jejími příznivci a odpůrci.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

„Lidé mají většinou špatné zkušenosti s chemickými léky, obávají se vedlejších účinků a často jsou v rozpacích ze skutečnosti, že léky užívají dlouhodobě a neregistrují zlepšení svého zdravotního stavu. Nebo k homeopatovi přicházejí proto, že přes veškerá provedená vyšetření s negativními nálezy se stále necítí dobře a s jejich potížemi si klasičtí lékaři nevědí rady,“ konstatuje MUDr. Zuzana Čajková z Ordinace klasické homeopatie v Olomouci.

Ordinace.cz provedla průzkum mezi pacienty v dubnu 2013 a stejný v srpnu 2012; porovnáním dat zjistila:

 • Roste počet těch, kdo vyzkoušeli homeopatickou léčbu. Přivedla je k ní nejčastěji nemoc (hlavně u dětí), hledání alternativ ke klasické léčbě. Již tradičně je homeopatie volbou těhotných.
 • Roste zájem pacientů o přírodní léčbu stejně jako jejich znalosti o homeopatii.
 • Nejsilnější informační vliv na pacienty mají lékaři/lékárníci a internet všeobecně.
 • Přesto je stále vysoké procento těch, kdo uvádějí, že informací dostatek nemají.
 • Pacienti stále mají zájem o možnost úhrady homeopatik ze zdravotního pojištění a uvítali by znalosti homeopatie o svého lékaře.
 • Homeopatika pacienti nejčastěji užívají pro děti, ve vlastním případě pak pro řešení chřipek, nachlazení, kašle, alergií – oproti roku 2012 se rozšířil okruh konkrétních zdravotních problémů, na která pacient užívá homeopatika.

Co české pacienty přimělo užívat homeopatika:

TOP 2012: Nemoc/alergie, chřipka, kašel (16%), zdravotní problémy dětí (10%), doporučení či  zkušenost blízkého (8%), obava z vedlejších účinků klasické léčby (6%), neúspěch běžné léčby (4%), těhotenství (4%), zvědavost (3%).

TOP 2013: Nemoc (15%), dětské nemoci (12%), hledání alternativ (8%), opakující se virózy (8%), těhotenství (4%), doporučení či zkušenost z rodiny (4%), nechuť k chemii (2%).

Příznivci homeopatik uvádějí, že sahají po těchto přípravcích na počátku nemoci, podle potřeby, když mají pocit, že homeopatika „stačí“, preventivně a když vědí, že nezanedbají nic vážnějšího. Celkem 82 % by uvítalo, kdyby se s homeopatií častěji potkávali v ordinacích lékařů.

„Myslím, že to reálné je, ale já to zásadně nepodporuji,“ komentuje závěr Prof. RNDr. Lubomír Opletal, CSc., z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. „Pacienti se zajímají o jakoukoliv léčbu, která zmírní jejich zdravotní komplikace, případně jim vrátí zdraví, bude se jim zdát jako neškodná a budou na ni mít. Bohužel, terapeutický terén nedovede využít komplementárních metod medicíny, jak by si zasluhovala, ale stále dělí věci na černé a bílé. Obrazem jednoho takového dělení je i homeopatie,“ dodává prof. Opletal. 

„Jestliže jsou pacienti spokojeni, tak je to správná volba,“ konstatuje Doc. MUDr. Jan Plzák PhD., Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Fakultní nemocnice v Motole. Dodává, že v jeho ordinaci se pacienti o homeopatika zajímají a považuje za reálné, že si tyto přípravky cestu do ordinací klasických lékařů najdou. „Každý má právo volby,“ komentoval zjištění, že pacienti sahají po homeopatikách proto, že odmítají chemické preparáty, chtějí omezit vedlejší účinky nebo běžná léčba je dlouhodobě neúspěšná. „V oboru kardiologie šanci pro homeopatika nevidím,“ shrnuje MUDr. Jaromil Gillár, kardiolog-internista z Liberce.

„Dost pacientů mne v lékárně žádá o něco k organismu šetrnějšího. Případně přicházejí s tím, že klasická léčba nezabírá a hledají jinou cestu. U homeopatik je možnost kombinace s klasickou léčbou a doplňky stravy, účinky se neovlivňují,“ říká Mgr. Darina Vašíčková z lékárny Harmonia ve Vyškově. „K homeopatii mám vztah – přivedla mne k ní PharmDr. Pokladníková, která patřila k průkopníkům homeopatie na Svitavsku, věnovala se jí aktivně přes 20 let. Díky jejím homeopatickým úspěchům jsem se s problematikou více seznámila, absolvovala intenzivní půlroční kurz a dnes ji nabízím jako další alternativu léčby vedle klasických přípravků,“ dodává Mgr. Dagmar Drábiková z Lékárny Harmonia ve Svitavách. A potvrzuje praxí výsledky průzkumu Ordinace.cz: „V posledních dvou let se povědomí o homeopatii  obecně výrazně rozšířilo, ne všichni na ni slyší, ale přibývá pacientů, kteří vyzkoušeli a jejich odezva je pozitivní. Na všechny nejběžnější potíže, se kterými se v lékárně setkáváme, existuje homeopatická varianta, pak už je na zkušenostech lékárníka, jak si s danou problematikou poradí a co v expedici preferuje.“

Homeopatika na internetu

Největší internetová lékárna www.lekarna.cz, která má také homeopatika v nabídce, potvrzuje sezónní vlny zájmu o tyto přípravky. V průměru si zde objedná homeopatika tisíc nakupujících za měsíc. Pacienti i zde preferují Oscillococcinum a investují nejčastěji do velkého balení.

V průzkumu Ordinace.cz odpovídalo celkem 199 respondentů (v roce 2012 celkem 175 respondentů), vzorek respondentů potvrdil znalost homeopatie ve všech věkových skupinách. Mezi odpovídajícími převažovaly ženy (79 %). Průzkum ukázal., že homeopatie vzbuzuje stále mnoho diskuzí, ale roste o ni zájem jak mezi odborníky, tak laiky. Pacienti se s ní mohou setkat i u lékařů specialistů a v některých nemocnicích, s oblibou ji používají také někteří veterináři.

Ordinace.cz je portál o zdraví určený laické veřejnosti, jehož průměrná měsíční návštěvnost je 350 tis. uživatelů. 

Přečtěte si také 

Přehled historie homeopatie v České republice najdete zde

Kompletní výsledky průzkumu názorů pacientů najdete zde

Úplně znění odpovědí lékařů a lékárníků na otázky vyplývající z průzkumu najdete zde.

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Partnerem tohoto projektu je Boiron, největší světový výrobce homeopatických přípravků.
Boiron

autor: Romana Žatecká

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 218 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. února 2019, 05:34:25

  Promiň došly děcka tak už jsem se sem nedostala. Pak jsem šla spát. Konečně jsem se… Diskutovat

 • Michala (Bolesti kloubů) 17. února 2019, 11:08:18

  Myslíte si, že po operaci kolene, bych mohla vydržet i bez prášků od bolesti? Diskutovat

 • Pavlína (Zlomenina pánve) 17. února 2019, 11:09:57

  Byl tu někdo na operaci kolene? s meniskem? nevíte jestli budu muset brát prášky od bolesti? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.