Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Zánět spojivek

(as. MUDr. Lucie Valešová | přečteno: 367460x )

Spojivka je tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Její zánět určitě prodělal aspoň jednou v životě každý z Vás.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jaké jsou příznaky zánětu spojivek

Zánět spojivek nejčastěji začíná pocitem cizího tělíska v oku, řezáním a začervenáním spojivek. To je dobře patrné hlavně při lehkém odklopení dolního víčka. Postižení bývá často obdobné na obou očích. Zánět bývá spojen s nadměrnou tvorbou hlenu, u bakteriálních zánětů i s tvorbou žlutobělavého vazkého hnisu.

Sekret slepuje řasy a ráno je pak obtížné otevření očí. Někdy jsou jediným problémem velké ospalky po probuzení. Hlen, který je rozptýlený v slzách, může způsobovat lehce zhoršené vidění, které se ale po zamrkání na chvíli zlepší.

Alergický zánět spojivek má několik typických příznaků: Oči a kůže kolem víček svědí (svědění se u jiného zánětu spojivek téměř nevyskytuje). Po jemném odklopení dolního víčka vidíme, že víčková spojivka je hrbolatá, to je způsobeno nahromaděním buněk, které se účastní alergické reakce. Alergie způsobují bledý měkký těstovitý otok víček, často oboustranný. Oteklá bývá také spojivka, která vypadá sklovitě. Při alergickém zánětu spojivek může být ve spojivkovém vaku hlen, nikoliv však hnis.

Suchý zánět spojivek se projevuje sníženým slzením, což způsobuje pocit písku v očích. U některých pacientů, u kterých je problém v kvalitě slz, může být jejich množství normální nebo zvýšené, takže pacienti mohou mít naopak pocit neustálého nadměrného slzení. K suchému zánětu spojivek je někdy přidružena suchost v ústech.

Obdobné potíže jako způsobuje suchý zánět spojivek můžeme zaznamenat také při dlouhodobé práci s počítačem. Pocity únavy očí a pálení jsou často způsobené nadměrným soustředěním na práci a "zíráním" na obrazovku. Při prácí s počítačem často lidé potlačují přirozené mrkání a mrkají méně často. Tím osychá povrch rohovky, což způsobuje pocit pálení.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
sindy
35x

Příjemné dopoledne, potřebovala bych poradit. U očního lékaře bylo manželovi zjištěn zánět spojivek,který již léčí týden a místo zlepšení se stále stav zhoršuje. Nyní si stěžuje ,že začíná na oko vidět rozmazaně. Jsou to běžné příznaky léčby,nebo se máme obávat něčeho jiného a opět vyhledat očního lékaře? Děkuji za odpověď

veve
7x

Dobrý den.Já mám zánět a cisty v očích a kapu do očí borovou vodu ,okuflex a nic nezabýrá .Mužete my poradit co dělat.U doktorky jsem byl ale poradit mi nedokázala

veve
7x

Dobrý den.Já mám zánět a cisty v očích a kapu do očí borovou vodu ,okuflex a nic nezabýrá .Mužete my poradit co dělat.U doktorky jsem byl ale poradit mi nedokázala


Celkový počet příspěvků v diskusi: 31. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce