Inzerce

Zánět spojivek

(as. MUDr. Lucie Valešová | přečteno: 358088x )

Spojivka je tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Její zánět určitě prodělal aspoň jednou v životě každý z Vás.

shutterstock.com

U lékaře

Přijdete-li k očnímu lékaři s výše popsanými obtížemi, lékař se Vás zeptá na několik otázek:

  • Pocit, který máte v očích je spíše pálení a řezání ? (typické pro konjunktivitidu) Nebo Vás bolí celé oko nebo za okem? (spíše jde o jinou chorobu)
  • Máte po ránu slepené oči nebo výraznější ospalky?
  • Trpíte alergiemi nebo sennou rýmou? (to může napovídat na alergický původ obtíží) Nejste alergičtí na nějaké léky? (někteří pacienti mohou mít alergii na antibiotika v očních mastech, proto je třeba se těmto látkám vyvarovat).

Lékař na denním světle pohledem posoudí typ a stupeň překrvení spojivek a symetrii nálezu, zjistí typ sekrece ve spojivkovém vaku. Na štěrbinové lampě (tj. mikroskop k vyšetření oka) prohlédne přední část oka. Zjistí tak detailní nález. Tímto vyšetřením vyloučí jinou příčinu obtíží, jako je například cizí tělísko zabodnuté v rohovce nebo pod víčkem, erozi rohovky, zánět nebo již vřed rohovky, zánět víček.

Množství slz se vyšetřuje savými papírovými proužky, které se založí do spojivkového vaku na 5 min a pak se na stupnici papírků odečte množství slz (Schirmerův test). Kvalita slz se může zjistit vyschnutím kapky slz na sklíčku, u kvalitních slz vznikne typický obrazec. Zda je oko "oschlé", lékař zjistí obarvením oka speciální červenou barvou, která ulpívá na oschlých částech rohovky.

Léčba zánětu spojivek závisí na jeho příčině.

Na virový zánět spojivek neexistuje léčba, která by léčila příčinu, proto léčíme jen příznaky - chladnou borovou vodou snižujeme diskomfort. Oftalmo - Septonexem v kapkách se snažíme zabránit nasednutí další infekce na oslabenou spojivku.

Bakteriální zánět se léčí antibiotickými kapkami (většinou 5 krát denně jednu kapku do každého oka) a antibiotickou mastí na noc.

Alergický zánět se léčí protialergickými přípravky. V akutní fázi se léčí antihistaminiky, pro pozdější fázi léčby se používají kapky, které stabilizují buňky alergické reakce.

Suchý zánět spojivek se léčí aplikací umělých slz. Aplikují se většinou 4x denně jedna kapka do každého oka.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
sindy
34x

Příjemné dopoledne, potřebovala bych poradit. U očního lékaře bylo manželovi zjištěn zánět spojivek,který již léčí týden a místo zlepšení se stále stav zhoršuje. Nyní si stěžuje ,že začíná na oko vidět rozmazaně. Jsou to běžné příznaky léčby,nebo se máme obávat něčeho jiného a opět vyhledat očního lékaře? Děkuji za odpověď

veve
6x

Dobrý den.Já mám zánět a cisty v očích a kapu do očí borovou vodu ,okuflex a nic nezabýrá .Mužete my poradit co dělat.U doktorky jsem byl ale poradit mi nedokázala

veve
7x

Dobrý den.Já mám zánět a cisty v očích a kapu do očí borovou vodu ,okuflex a nic nezabýrá .Mužete my poradit co dělat.U doktorky jsem byl ale poradit mi nedokázala


Celkový počet příspěvků v diskusi: 30. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 246 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.