Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Zánět vedlejších dutin nosních

(doc. MUDr. Jan Plzák PhD. | přečteno: 353593x )

Zpočátku se obvykle jedná o infekci virovou. Příkladem nejčastější, běžné virové infekce, s kterou má každý bohaté zkušenosti, je nachlazení.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Časté otázky

Nikdy jsem zánět vedlejších nosních dutin neměl. Mám se bát, že mě postihne?
Není se čeho bát. V absolutní většině případů se jedná o nekomplikované onemocnění, jehož léčba trvá asi jeden týden. Jste-li nachlazeni, dbejte o sebe. Nepřecházejte nemoci.

Je při každém zánětu vedlejších nosních dutin nutné provedení punkce?
Není. Punkci čelistní dutiny Vám lékař navrhne jen tehdy, když léky dostatečně nezabírají a maximum zánětu postihuje čelistní dutinu.

Je pravda, že se lékaři snaží pacienty utěšit, že punkce nebolí, ale skutečnost je zcela jiná?
Na punkci čelistní dutiny je nejdůležitější řádné umrtvení sliznice nosu. Samotná punkce není bolestivá. Je jistě nepříjemné, když slyšíte křupnutí, jak lékař proniká jehlou přes tenkou kostěnou stěnou mezi nosní dutinou a dutinou čelistní. Ale po punkci ve většině případů ucítíte jasnou úlevu od bolesti a tlaku ve tváři.

Musím si kapat do nosu kapky, i když nosem dýchám celkem dobře a skoro nic nesmrkám? Vždyť mne hlavně nepředstavitelně bolí hlava a mám v ní velký tlak. Na to přeci nemohou nějaké kapky do nosu pomoci!
Kapat do nosu si musíte. Nosní kapky uvolňují otok sliznice v oblastech ústí vedlejších nosních dutin do nosu. Tak umožní uvolnění hnisu z dutin a jeho následné vysmrkání. Jinak hrozí zhoršení stavu, až výše uvedené komplikace.

á do nemocnice a hrozí, že budu muset jít hned na operaci. Je to pravda?
V případě výskytu komplikací zánětu vedlejších dutin nosních se jedná o poměrně závažné stavy. Zánět se může šířit do oka a do nitra lebky směrem k mozku. V takovém případě je třeba bez velkého odkladu zánět chirurgicky vyčistit a dále nevyčkávat.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tomáš Hajzler
6x

Trpím tím už léta a teprve po přečtení tohohle článku chápou souvislosti. Moc hezky napsané. Pište dál, at se nemusíme spolehát pouze na lékaře a jejich (někdy) smutnou schopnost komunikovat. Díky!

Jane
16x

Dobrý den. Myslela jsem si , že mam jen kašel a zvíšenou teplotu.Po týdnu domácího léčení které nezaralo jsem zašla lékařce a ta mi zdělila, že mam zánět nosních dutin. Beru 3 dení antibiotika(Sumamed),clar protože potřebuji být zdavá odlétam v neděli na dovolenou. Máte s tím někdo skušenosti? Dnes jsem si vzala poslední tabletu.Nemohu se zbavit stálého tlaku na lícních kostí . Také mě po pár hodinách trápí dávivý kašel.Je to u zánětu dutin norlmání? Předem děkuji za vaše rady.

Vladimír
1x

Ta domácí punkce s vatovyma tycinkama funguje skvěle.atb nezabírají,migréna jela na 100 procent hlavně v noci. Prostě namočit do sinupretu,skoro celou tyčinku do nosu a opakoval sem to asi 8x během dne a na večer do obou dírek naraz. Konečně sem se vyspal,velká paráda


Celkový počet příspěvků v diskusi: 64. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Chronická rýma

Trpím akutní rýmou a bez NASIVINU nebo OLYNTHU si už nedovedu představit život. Střídavě tyto kapky užívám několikrát denně 4 měsíce. Mohou mít tyto léky nějaké vedlejší účinky? Kamil

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Krvácení z nosu - epistaxe

Krvácení z nosu může být různě silné, ale jen zřídka ohrožuje pacienta na životě. Často ustává dříve než nemocný vyhledá lékařskou pomoc.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce