Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-potreby-a-pomucky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=zdravotni-potreby-a-pomucky

Zásady pro výživu dospělých

(Ing. Tereza Burianová CSc. | přečteno: 15465x )

Odborníci na výživu a lékaři stanovují tzv. doporučené výživové dávky, které určují množství energie, základních živin (bílkovin, tuků a sacharidů), vitaminů a minerálních látek, které organismus v určitém věku a při určitém fyzickém výkonu potřebuje.

Odborníci na výživu a lékaři stanovují tzv. doporučené výživové dávky, které určují množství energie, základních živin (bílkovin, tuků a sacharidů), vitaminů a minerálních látek, které organismus v určitém věku a při určitém fyzickém výkonu potřebuje. Tyto dávky se stanovují na základě lékařských poznatků a odrážejí specifické výživové požadavky obyvatel zemí, ve kterých vznikly.

Problémem však zůstává, že většina lidí nedokáže tyto údaje uváděné v gramech, miligramech a joulech převést do praxe. Každý den vážit jednotlivé potraviny a odhadovat kolik je v nich vitaminů, je prostě nereálné. Navíc je každý člověk individualita a požadavky na výživu stejně starých lidí se mohou velmi výrazně lišit.

Obecně platí určité zásady, které lze shrnout do následujících bodů:

  1. Jezte pestrou stravu, nedodržujte jednostranné diety a nevyhýbejte se žádné skupině potravin. Čím pestřejší a rozmanitější bude vaše strava, tím větší šanci máte, že váš organismus dostane vše, co potřebuje.
  2. Měřítkem dodržení potřebné kalorické hodnoty stravy je vaše hmotnost. Pokud vážíte zhruba pořád stejně, znamená to, že vaše energetická bilance je v pořádku. Pokud vaše váha pomalu, ale nezadržitelně stoupá směrem vzhůru, omezte tučná jídla a sladkosti.
  3. Nejezte příliš mnoho tuků, zejména živočišných, např. tučné maso, uzeniny, smetanu. Mají velkou energetickou hodnotu a navíc obsahují cholesterol.
  4. Omezte spotřebu rafinovaného cukru, tj. sladkostí, sušenek, dortů, šetřte cukrem při pečení koláčů, atd.
  5. Dopřejte si denně nejméně tři porce ovoce a tři porce zeleniny.
  6. Pijte často a pravidelně, přednost má kvalitní voda, ochuťte ji ovocnou šťávou. Střídejte minerální vody, ovocný a zelený čaj. Jedna sklenička vína nebo piva po večeři vám neuškodí, vynechte tvrdý alkohol.
  7. Myslete na dostatečnou konzumaci vitaminů a minerálních látek. Mějte na paměti, že skladováním a kulinářskou úpravou se vitaminy ničí, dejte proto přednost syrovému ovoci a zelenině.
  8. Pokud ze zdravotních či jiných důvodů nemůžete jíst vše, doplňte chybějící látky potravními doplňky. Pokud např. nepijete mléko a nejíte mléčné výrobky, kupte si v lékárně preparát s vápníkem. Pokud nejíte maso, je nutné doplnit železo, vitamin B12 a pravděpodobně i zinek.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
jméno a příjmení

Dobrý den, Vážená paní Buriánová, Mám velmi ráda oříšky všeho druhu dovedu sníst i několik hrstí čerstvě vyloupaných vlašských ořechů ze stromu.Jenže jsem slyšela že s nimi mám okamžitě přestat, z důvodu toho, že vyvolávají rakovinu, a podobné nemoci i nervových potíží. Co si o tom prosím myslíte ? S pozdravem paní Soukupová Valmez


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

75%
25%
Zatím hlasovalo 212 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Zarděnky: Dětská nemoc, která nejvíce ohrožuje těhotné

Zarděnky jsou nakažlivé virové onemocnění charakterizované zvýšenou teplotou, vyrážkou a zduřením uzlin. Pro běžnou populaci zarděnky nepředstavují velké riziko, velkou hrozbou jsou však v těhotenství, protože způsobují těžké poškození plodu nebo potrat.

Erdomed na kašel

Dobrý den. Co je Erdomed a na co se používá?

Chronický chrapot: Kdy zpozornět a zajít k lékaři?

Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco vážného.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce