Inzerce

Zázračné koktejly nejsou zázračné

( | přečteno: 11305x )

Při pohledu na zázračně zhubnuvší televizní nebo filmovou star, která tvrdí, že "pouze s tímto přípravkem lehce ztratíte nahromaděná kila", se necháte přesvědčit a hned se rozhodnete koktejl na hubnutí vyzkoušet. Jak ale koktejly na hubnutí fungují? A fungují vůbec?

shutterstock.com

Při pohledu na zázračně zhubnuvší televizní nebo filmovou star, která tvrdí, že "pouze s tímto přípravkem lehce ztratíte nahromaděná kila", se necháte přesvědčit a hned se rozhodnete koktejl na hubnutí vyzkoušet. Jak ale koktejly na hubnutí fungují? A fungují vůbec?

Každý druhý člověk v České republice je obézní. Část těch boubelatějších je se svým stavem smířená, pro většinu lidí ale nadváha znamená těžký handicap - a to nejen fyzický. Někteří se trápí "zaručenými" dietami, někdo má "odlehčovací" dny, při kterých jen pije a nejí. Hitem poslední doby se staly koktejly na hubnutí. Návod je jednoduchý: místo jednoho, dvou či tří jídel denně požijete speciální koktejl (polévku, pudink či krém) s oblíbenou příchutí. Koktejl vám v přesně vyváženém množství dodá živiny, které vaše tělo potřebuje. To vše při minimální energetické hodnotě. Pak už se jen můžete těšit na to, až si za měsíc v obchodě vyberete sukni o dvě čísla menší.

Tak jednoduché to ale není. "Instantní nízkoenergetické diety (koktejly) mají své místo v léčení těžkých případů otylosti a mohou být vhodným doplňkem. Pro většinu případů mají zbytečně nízkou energetickou hodnotu. Obézního nevedou ke změně jídelního režimu," říká primář Petr Sucharda z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. Jako jediný zdroj potravy se nízkoenergetické diety používají jen u těžce obézních pacientů nebo u středně obézních, u nichž je rychlý úbytek váhy (např. z důvodu operace) žádoucí. Ti ale koktejly užívají pod přísným dohledem lékaře.

Dám si jeden koktejl a ostatní jídla mohu jíst ve stejné podobě jako předtím. To je velký omyl. Pokud totiž nahradíte jedno hlavní jídlo koktejlem a ostatní jídelníček nezměníte, poklesu váhy se nedočkáte. Podle odborníků je základním předpokladem k tomu, aby bylo užívání diet úspěšné, je, že při ostatních jídlech je rovněž dodržována redukční dieta. Musíte si ale dávat pozor, zda množství přijaté energie není příliš nízké.

"Nízkoenergetické instantní diety (koktejly) většinou zajišťují cca 3000 kJ ve třech denních porcích, dvě porce tedy znamenají 2000 kJ. Pak je důležité, čím je doplníme. Pro většinu případů nadváhy nebo lehké obezity je vhodné omezit příjem na 5000 kJ a zvýšit výdej energie pohybem," radí primář Sucharda. Jinak podle jeho slov hrozí nežádoucí odpověď organismu, který najede na "úsporný" chod. Proces snižování váhy se při takovém režimu zbrzdí či zastaví. "Po ukončení tohoto režimu následuje rychlý nárůst váhy, přichází tzv. jo-jo efekt," vysvětluje primář Sucharda. "Pokud vůbec, doporučoval bych v takových případech nahradit nejvýš jedno jídlo denně," říká.

"Přípravky renomovaných potravinářských firem, distribuované v síti lékáren, zajišťují všechny potřebné živiny a omezují jen energii. Jsou s nimi dobré dlouhodobé výsledky u nejtěžších případů obezit, a to v cizině. U nás si totiž málokdo může dovolit dlouhodobě kupovat tento přípravek v ceně mnohdy přes 3000 korun měsíčně," říká primář Sucharda. I když pro vás finanční stránka nic neznamená, pokud mezi extrémně obézní nepatříte, neměli byste jít "na komára s kanonem", tedy zvolit nejtěžší kalibr tam, kde by stačil mnohem přirozenější způsob omezení energetické hodnoty.

Hitem se v poslední době staly koktejly obohacené L-karnitinem nebo chitosanem. Množství L-karnitinu, který by měl "ďábelsky likvidovat tuky" je v koktejlech ve skutečnosti velmi malé. "V jedné porci nápoje bývá průměrně 20 mg karnitinu. Aby ale skutečně jako spalovač tuků působil, muselo by ho být nejméně 500 mg. L-karnitin navíc funguje pouze za předpokladu fyzické aktivity, která je prováděna po dobu nejméně třiceti minut, ale raději 45 minut", upozorňuje dietolog Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

A jak to je s tolik oblíbeným chitosanemchromem? "Nikde neexistuje studie, která by potvrdila, že chrom tlumí chuť na sladké. Chitosan zase má na sebe vázat tuk, což nikdo neprokázal, ale firmy to vzaly a prezentují jako hotovou věc," říká Suchánek. Pokud na sebe nějaký tuk naváže, tak v množství menším než jeden gram. Pro představu toto množství odpovídá krychličce o hraně něco málo větší než jeden centimetr. Chcete-li se tuku zbavit potravou, kupte si například místo čtyřicetiprocentního eidamu dvacetiprocentní - ušetříte na 100 gramech sýra celých 16 gramů tuku. "Když si dáte koktejl, ve kterém není téměř žádný tuk, tak je tam chitosan úplně zbytečný, protože nemá co na sebe vázat, tedy i vychytávat" vysvětluje Suchánek.

V koktejlech je podle jeho slov velmi důležitý poměr bílkovin, sacharidů a tuků. "Pokud vypijete nápoj, ve kterém je více sacharidů než bílkovin, budete mít za velmi krátkou dobu hlad. Díky sacharidům vám totiž v krvi stoupne hladina glukózy. Čím rychleji ale stoupne, tím rychleji klesne. Pokles hladiny glukózy pak cítíte jako hlad," vysvětluje Suchánek. "Pokud máte možnost, udělejte si místo koktejlu pořádnou mísu salátu zalitou lžící kvalitního olivového oleje," doporučuje Suchánek.

čerstvé zelenině jsou obsaženy všechny látky, které potřebujete pro své zdraví včetně vlákniny, která urychlí trávení. "Nízkoenergetickými bílkovinnými dietami můžete nahradit jedno či dvě jídla denně například pokud trávíte celý den na cestách (s výhodou můžete využít například tetrapackové balení). Vždy se snažte vybrat produkt, kde je více bílkovin a méně sacharidů," uzavírá Suchánek.

Markéta Ostřížková
Připraveno ve spolupráci s Lidovými novinami
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
53%
Zatím hlasovalo 318 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Tříselná kýla: příznaky a léčba

Tříselná kýla je poměrně časté onemocnění. Jde o výchlipku pobřišnice stěnou břišní zasahující do tříselného kanálu, nebo u pokročilejších stavů i pod tříslo, někdy až do šourku u mužů a stydkého pysku u žen.

Akutní zdravotní problémy našich dětí. Co zvládneme sami a kdy vyhledat pomoc lékaře?

Pokud jste rodiči, pak jste pravděpodobně někdy zápasili s otázkou, když vaše dítě onemocnělo, zda zavolat doktora nebo počkat. U dítěte mladšího 2 let, které nedovede popsat své pocity, je často obtížné nalézt příčinu problému. Kromě toho, nemoci u malých dětí mají tendenci se vyvíjet mnohem rychleji než u dětí starších a u dospělých. Je proto nejlepší kontaktovat lékaře, když se kojenec nebo batole necítí dobře bez zjevné příčiny.

Tenisový loket. Jak jej léčit?

S tzv. „tenisovým loktem“ má zkušenost řada z vás. Tenisový loket získal své označení zřejmě pro zvýšený výskyt u sportovců věnujících se tenisu. Dnes je však toto označení nepřesné. Postihuje totiž pacienty na základě přetěžování při velmi různém spektru činností, často nárazově prováděných.

Nebojte se mamografu

Ročně u nás stále na rakovinu prsu umírá na 1600 žen, k čemuž stále přispívá podcenění preventivních vyšetření. Přitom šance na vyléčení jsou dnes nesrovnatelně vyšší než třeba ještě před dvaceti lety. Je to dáno včasným záchytem onemocnění, kdy je nádor ještě malý, často nehmatný a nešíří se do okolních tkání. K odhalování raných stádií rakoviny prsu slouží právě mamografie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.