Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Zázraky medicíny: Transplantace zubu nebo dásně z vlastních zdrojů

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12999x )

V dnešní medicíně jsou možné takové věci, o kterých jsme dříve ani nesnili. Platí to i pro stomatologii - šikovné ruce lékaře dokáží zázraky. Může vám to připadat jako science-fiction, ale pokud to situace vyžaduje, umí na některých klinikách zručný zubař například nahradit chybějící zub nepotřebným zubem z chrupu dotyčného nebo ošetřit obnažený zubní krček transplantací dásňového štěpu pacienta.

shutterstock.com

Autotransplantace zubu je stále raritou

Možnost nahradit chybějící místo v ústech svým vlastním zdravým zubem není příliš rozšířená a jen na některých zdravotnických pracovištích tento zákrok stomatologové ovládají. Například na pražské Dentální klinice Jan Stuchlík autotransplantaci lékaři provádějí.
„Transplantace zubu může být účinnější než implantace umělé náhrady, má totiž několik výhod,“ vysvětluje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Čtěte také: Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

Vlastní zub pacientovi prospěje víc než umělá náhrada

Použití vlastní tkáně má tu výhodu, že dochází k obnovení přirozeného spojení mezi zubem, kostí a dásní, což je pro úspěch ošetření nejdůležitější. A pokud se po letech ukáže, že zub se dokonale „nezabydlel“, stále se lze rozhodnout pro implantologické řešení. Další světlou stránkou autotransplantace je cena, která se sice u každého pacienta může mírně lišit v závislosti na jeho individuálním stavu, ale pořád čítá o něco méně než zubní náhrada. Budete se pohybovat pravděpodobně v cenovém rozmezí 15 až 18 tisíc korun. Cena za implantát se oproti tomu může vyšplhat i na 35 tisíc a více korun – záleží na konkrétních výkonech, které je třeba provést v souvislosti se samotnou implantací.

Celý výkon se provádí při lokální anestezii, tedy bezbolestně, a v průběhu jednoho ošetření. Po dvou nebo třech týdnech stomatolog ještě musí na novém místě zub endodonticky ošetřit a přidat korunku.

Čtěte také: Celková anestezie v zubní ordinaci. Jaké jsou výhody, jaká rizika?

Transplantace dásně – delikátní, ale trvalé ošetření obnažených krčků

Ve středním věku se většina lidí setkává s problémem obnažených zubních krčků. Odhalené krčky jsou citlivější a náchylnější k zachytávání bakterií, v neposlední řadě je někdo může vnímat jako estetickou komplikaci.

Jednou z možností, jak problém vyřešit, je aplikace bílé výplně. Ta sice pomůže s přecitlivělostí, ale neodstraní podstatu potíží. Transplantace vlastního dásňového štěpu je účinnější a zastaví proces obnažování krčků. Jde však o poměrně obtížný zákrok na poli plastické mikrochirurgie, kterou zvládnou jen někteří stomatologové.
„Operace začíná tak, že se pacientovi z patra odebere štěp dásně a ten se přišije na obnažený krček zubu. Nakonec se celá dáseň v okolí přitáhne závěsnými stehy, které se pak po dvou týdnech odstraní,“ přibližuje unikátní metodu MUDr. Jan Stuchlík, vedoucí lékař  Dentální kliniky Jan Stuchlík. Operované místo se hojí minimálně měsíc, po tuto dobu je třeba dávat si pozor při konzumaci jídla a při ústní hygieně, jinak se transplantovaná dáseň nemusí dobře ujmout. Úplně se místo zhojí až po třech měsících, ale výsledek je trvalý a stojí za to. Výhodou je, že se zákrok provádí v lokální anestezii, takže pacient necítí bolest. Cena transplantace se pohybuje od 5 do 10 tisíc korun.

Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce