Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Zdá se vám, že v plavkách nevypadáte dobře? Nevadí. Existují recepty na rychlé zhubnutí.

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10458x )

Každý, kdo má televizi, si jistě vzpomene na konkrétní plnoštíhlou, dnes již štíhlou osobnost i na produkt, pomocí kterého úbytku několika desítek kilogramů dosáhla. Do podvědomí národa vejde jakýkoli recept na rychlé hubnutí, zvláště pokud ho šíří známá osobnost...

Každý, kdo má televizi, si jistě vzpomene na konkrétní plnoštíhlou, dnes již štíhlou osobnost i na produkt, pomocí kterého úbytku několika desítek kilogramů dosáhla.

Do podvědomí národa vejde jakýkoli recept na rychlé hubnutí, zvláště pokud ho šíří známá osobnost. Odborníci se mohou přetrhnout se slogany - jezte zeleninu a nic. Přijde tukožroutská polévka a národ dobrovolně konzumuje celé týdny pouze zeleninu. Přijde zázračný chrom a lidé vezmou atakem lékarny v domnění, že nemusí na svém životě nic měnit, a jako pěvkyně Urbanová (která změnila kompletně svůj životní styl) za ně vyřeší problém chrom či Chromaslim dle vzoru paní Gregorové. Přijdou koktejly propagované Janou Smutnou či Halinou Pawlowskou. Pro vás - znalé věci - je asi zábavné sledovat reklamní vlny. Jana Smutná propagovala Ultra Eat´n loss - tedy totéž co vloni propagovala Halina jen v trochu oprášené podobě - doplněné zrovna módním karnitinem a letos obohacené chitosanem.

A co na to hubnoucí národ? Vida, že Halina zhubla po koktejlu, zakoupí jej také, protože to kromě peněz nic nestojí. Koktejl dokonce i poctivě pije (to už je trochu horší). Když si dá k snídani místo tří koláčů či chlebů s máslem a salámem koktejl, sníží příjem energie. Pokud jde vše podle plánu a místo talíře hranolků s tatarkou vypije k večeři další koktejl, váha jde dolů. Koktejly dodají do těla základní živiny, vitaminy a minerály. Až sem to tedy funguje. A co dále? Po pár "instantních" dnech či týdnech se možná leckdo cítí lépe a štíhleji, ale červíček hlodá - ještě tři dny, ještě dva, poslední den a start - zpátky k oblíbeným pokrmům.

Už můžeme zase chroustat chipsy, ujídat sladkosti, zkrátka můžeme zakusit rozmanitější chuť slaného, hořkého, kyselého - jako odměnu za předchozí pití sladkých koktejlů. A výsledek? Většina lidí bohužel nabere v brzké době více než zhubla, a tak jsou s každým dietním cyklem smutnější a smutnější jako Jana Smutná. Pouze malé procento lidí pochopí princip a účel instantních redukčních diet správně a váhové úbytky si udrží. Nutno podotknout, že zástupci firem vyrábějících podobné produkty by měli s koktejlem skutečným poskytnout i koktejl znalostí a obézního poučt o zdravém hubnutí. To však lze očekávat jen u malého počtu firem.

Mimochodem množství karnitinu v jedné porci Ultra fit n´ Slim představuje 1/50 účinné dávky a karnitin podporuje spalování tuků pouze za přepokladu pohybové aktivity, což se u lidí kupujících si prostředky na hubnutí nedá moc předpokládat. A chitosan, který " ďábelsky likviduje tuky sám"? Pokud na sebe opravdu někdy nějaký tuk naváže, tak si buďte jisti, že je to množství menší než 1g. Když si koupíte místo 100 g 45% sýru eidamu 100g 20% ušetříte 16 g tuku, místo vepřové krkovice kýtu na řízky ušetříte 10 g tuku nebo místo tyčinek snickers musli tyčinky přijmete o 10 g tuku na 100 g váhy tyčinek méně. Pokud si nedovedete představit 1 gram tuku, pak vězte, že to odpovídá krychličce o hraně o něco málo větší než 1 cm.

Názor společnosti ISTOB na nízkoenergetické bílkovinné diety (NBD)

Nízkoenergetické bílkovinné diety se začaly šířit ve světě od 70. let a na rozdíl od mnoha jiných nabídek na hubnutí mají racionální jádro. Podstatou je, že dodávají do těla při minimální energetické hodnotě všechny potřebné látky, jsou tedy vyvážené. Jejich základem jsou biologicky vysoce hodnotné bílkoviny. V přiměřeném množství jsou dodávány esenciální aminokyseliny, minerální látky, nenasycené mastné kyseliny, vláknina, vitaminy, eventuálně i stopové prvky. Denní energetický obsah těchto diet se pohybuje mezi 2000 kJ až 4 000 kJ. Některé z diet obsahují též látky známé jako "spalovače " tuků (karnitin, kyselina hydroxycitronová, chitosan a pod.), většinou však v neúčinné dávce. Jedno z nejlepších složení má dieta Linie od firmy Nutrabona, která má mimo jiné na 1 porci např. 10x více karnitinu než Ultra fit n Slim. Mezi kvalitní a cenově nejpřijatelnější patří česká dieta Redita.

Nesporným kladem NBD je to, že ušetří obéznímu rozhodování o vhodném druhu jídla, jeho množství a energetické hodnotě. Všechno je spočítáno a připraveno, není tedy šance, aby si člověk nějak "přilepšoval" nad plánovaný rámec, jako v případě běžného jídla.

Jsou primárně určeny :

  • k léčbě těžkých forem obezity
  • při nutnosti rychlého hmotnostního úbytku - před operací
  • k posílení motivace při poklesu hubnutí.

Při redukci obzvláště více kil navíc se někdy stane, že si tělo zvykne na nižší energetický příjem a ani při denním příjmu okolo 4000 kJ a při pohybové aktivitě nedochází k dalším hmotnostním úbytkům. Při stravě pod 4000 kJ je obtížné sestavit jídelníček, při kterém by organismus dostával všechny potřebné živiny. Zde jsou tedy na místě nízkoenergetické bílkovinné diety, které to dokáží. Jsou též vhodné pro ty, kteří mají malý energetický výdej v důsledku určité úspornosti metabolismu. Nízkoenergetické bílkovinné diety mají své opodstatnění i u lidí, kteří potřebují ze závažných důvodů rychleji zhubnout (např. před operací) či u obézních s těžkou obezitou, pro něž by pomalý úbytek kilogramů nebyl dostatečně motivující. V těchto případech jsou velmi přísné nízkoenergetické diety většinou podávány jako jediný zdroj výživy a podmínkou by mělo být odborné vedení lékařem.

Je nutné si však uvědomit, že dodržování nízkoenergetické bílkovinné diety nenaučí obézního změně životního stylu. Aby po dobrání diety nedošlo k návratu k původním nevhodným stravovacím a pohybovým návykům, je nutné pro udržení hmotnostních úbytků spojit užívání těchto diet s kognitivně behaviorální psychoterapií.

Při vhodné indikaci a psychoterapeutickém vedení mohou tyto diety tedy být vydatným pomocníkem při redukci nadváhy. Problémem u nás nejsou samotné diety ale některé doprovodné skutečnosti - tyto diety jsou šířeny především laiky, kteří dietu bez uzardění nabízejí lidem s mírným stupně obezity, ale i lidem s váhou v normě. Odborné vedení většinou chybí. U dospívajících dívek zvyšují tyto diety riziko vzniku poruch příjmu potravy, u ostatních vedou často k jojo - efektu. Velmi podobně dopadnou i nepoučení laikové, kteří pod vlivem reklamy v televizi a plni elánu v rámci novoročních předsevzetí nějaký čas zamění jídlo za koktejly.

Výhodné řešení:

Nízkoenergetická bílkovinná dieta v podobě koktejlu (např. složením výhodná Linie), polévky (Redita), tyčinky (Guareta), pudinku (Multaben), krémů (Modifast) apod. jako náhrada jednoho denního jídla. Nízkoenergetickými bílkovinnými dietami lze nahradit jedno jídlo denně v případě, že nemáme možnost např. v práci si vařit protože jsou velmi jednoduché k přípravě nebo když trávíme celý den na cestách ( zde lze doporučit diety v podobě tyčinek nebo tetrapacku). Při udržování hmotnosti po zhubnutí lze též pro lepší kontrolu váhy místo jednoho jídla denně (nejlépe místo večeře) konzumovat dietu. Při nákupu NBD se snažte vybrat produkt s vyšším obsahem bílkovin a nižším obsahem sacharidů.

Použito se souhlasem Hnutí ISTOB
www.istob.cz

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 2 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce