Zelený ječmen

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6215x )

Mladý ječmen patří mezi takzvané zelené potraviny, které mají výrazně pozitivní vliv na lidské zdraví. A to nejen z hlediska prevence, ale i jako podpůrná součást léčebných postupů.

shutterstock.com
Zelené potraviny dokáží organismus dokonale vyčistit od jedovatých látek, těžkých kovů, nežádoucích balastních usazenin ve střevech. Doplňují veškeré vitamíny, minerály, stopové prvky a antioxidanty, dále pak aminokyseliny, nukleové kyseliny. Bohatě jsou v nich zastoupené enzymy. Důležitá je také přítomnost chlorofylu, který pomáhá při růstu tkání a tvorbě červených krvinek. Chlorofyl také účinně zabraňuje vstřebávání karcinogenních látek. Zelené potraviny obsahují i velice zdravé nenasycené mastné kyseliny.

Zásadité pH zelených potravin podporuje léčení všech typů zánětů, které mohou v organismu probíhat. Zelené potraviny výrazně povzbuzují činnost imunitního systému a to jak přímo, tak i nepřímo.

Čtěte také: Chia, quinoa, karob, špalda, shiitake aneb 5 netradičních zdravých rostlin

Mladý ječmen velmi příznivě působí při problémech s trávicím traktem. Odstraňuje příznaky funkčního dyspeptického syndromu, kam patří: pálení žáhy, říhání, pocity plnosti, nadýmání, průjmy, křeče v trávicím traktu. Uplatňuje se při zácpě, protože obsahuje velké množství vlákniny, která pomáhá urychlit peristaltiku střev. Dále při vředové chorobě žaludku i dvanáctníku. Úspěšný je i u Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.

Snižuje hladinu cholesterolu, brání oxidaci LDL cholesterolu a tak snižuje riziko vzniku aterosklerózy. Upravuje hladinu glykémie, kyseliny močové, zlepšuje hodnoty jaterních testů, dlouhodobě zvýšené hladiny bilirubinu. Podporuje krvetvorbu, zejména červené krevní řady. Je důležitý pro prevenci infekčních virových, bakteriální i plísňových onemocnění.

Působí jako adaptogen, to znamená, že přebujelé funkce organismu tlumí a snížené naopak povzbuzuje. Toho se například využívá při onemocněních štítné žlázy jak se sníženou, tak i se zvýšenou funkcí. Obdobně působí na hodnoty krevního tlaku. Zvýšený snižuje, nízký zvyšuje.

Čtěte také: Chia seminka - zdroj zdraví

Odstraňuje pocit únavy, zlepšuje náladu, je tedy prevencí různých únavových syndromů a depresí. Významně se uplatňuje při léčení všech zánětlivých onemocnění dýchacích cest, močových cest, při zánětech trávicího traktu, kožních zánětech, zánětech pohybového systému.

Jeho antioxidační účinek brání stárnutí buněk (jejich membrán), poškozování genetické informace uložené v buněčných jádrech. Tím zpomaluje stárnutí celého organismu a zásadně ovlivňuje takzvaný biologický věk jedince.

Stejný antioxidační účinek chrání i před vznikem onkologických onemocnění. Když už se nějaké objeví, pak pomáhá i během klasické onkologické léčby (nesmí však být podáván při současně probíhající radioterapii, protože by snižoval její efekt.). Jeho užívání je důležitou prevencí vzniku metastáz při zhoubných nádorových bujeních.

Vynikající účinek pozorují i alergici, ať již trpí spíše na kožní či na slizniční formy alergií. Pomáhá i při lupénce.

V poúrazových a pooperačních stavech urychluje hojení a zkracuje dobu rekonvalescence. Snižuje otoky a bolestivost v místě úrazů či operačních zákroků.

Pokud se snažíme snížit svoji hmotnost, pak jsou zelené potraviny ideálním zdrojem těch správných živin, které náš organismus pro svou každodenní metabolickou činnost potřebuje a přitom do něj nedodávají žádné „prázdné“ kalorie.

Ve studii zpracovávané na mladý ječmen se prokázalo, že 12 ze 20 osob s nadváhou během tří měsíců užívání svoji hmotnost snížilo v průměru o 3-5 kilogramů. Nicméně jsou pochopitelně nutná i další režimová opatření. Sem patří: jíst často v malých dávkách, nejíst po 17. hodině, mít dostatečný pitný režim i dostatek pohybu alespoň 2-3x týdně. Polovinu celodenní dávky stravy pokrýt ovocem a zeleninou, čtvrtinu bílkovinami a čtvrtinu přílohami.

Mladý ječmen je však potřeba brát jako něco, čím můžete obohatit jídlo a podpořit zdravý životní styl.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
52%
Zatím hlasovalo 386 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Děti, jejich pozornost a pocit štěstí ovlivňuje pitný režim

Klinické studie prokázaly vliv hydratace na kognitivní schopnosti dětí, jejich soustředění a pozornost. Dostatek vhodných tekutin (zejména čisté pramenité nebo minerální vody) podporuje poznávací funkce dětí, ale také dobrou náladu i pocit štěstí, zatímco nedostatek vody nebo příjem nevhodných tekutin (limonád a dalších sladkých nápojů) je podstatně zhoršuje. Tuto skutečnost je třeba brát v potaz i u dětí s ADHD, tedy trpících syndromem poruchy pozornosti.

Proč je pro někoho jídlo nebezpečné?

Každý dvacátý Čech se musí vzdát potraviny, která je pro jeho zdraví nevhodná. Jestliže neodolá, čekají ho nepříjemnosti.

Stárnutí je přirozený proces

Stárnutí je proces individuální, přirozený v pozdějších fázích průběhu lidského života, ale u každého probíhající různě rychle. Je důsledkem a projevem geneticky podmíněných procesů stárnutí všech systémů a tkání lidského těla, je spojeno také s řadou psychologických a sociálních změn. Stárnutí může ovlivnit životní styl, choroby a životní podmínky stárnoucího jedince, to znamená i sám senior nebo jeho blízcí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.