Inzerce

Železo

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 21716x )

Železo je nezbytnou složkou červených krvinek a svalů. Prostřednictvím krevního hemoglobinu a svalového myoglobinu se k buňkám v těle a ve svalech dostává kyslík a energie. Železo je součástí celé řady enzymů a imunitního systému.

Staré egyptské papyry z doby kolem 1600 před Kristem obsahují seznamy léčebných prostředků získávaných z rostlin, zvířat i minerálů, z nichž mnohé se používají dodnes. Na tomto seznamu bychom našli i železo. Naši předkové si železo opatřovali opravdu originálně. Do jablka zapíchli velký hřebík, nechali několik hodin „působit“ a pak hřebík vyndali a jablko snědli.

Kromě vylepšeného jablka může být zdrojem železa hovězí a jehněčí maso, játra, ryby a dary moře – například ústřice a mušle, celá obilná zrna, fazole, hrách, listová zelenina – vzpomeňme na špenát Pepka Námořníka - a sušené ovoce (meruňky a rozinky). Z méně obvyklých zdrojů lze uvést pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasu, pšeničné otruby.

Účinky
Železo je nezbytnou složkou červených krvinek a svalů. Prostřednictvím krevního hemoglobinu a svalového myoglobinu se k buňkám v těle a ve svalech dostává kyslík a energie. Železo je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tělo si většinou vystačí příjmem z potravy.V těhotenství a při ztrátách krve, například při menstruaci, jeho zásoba klesá. Nižší hladinu železa mohou mít také vegetariáni, lidé dodržující redukční dietu a sportovci – vytrvalci.

Nedostatek železa je překvapivě častý a mnohem více se vyskytuje u žen než u mužů, velmi častý je u žen se silnou menstruací a u lidí trpících krvácením ze žaludku, třeba při žaludečních vředech nebo rakovině žaludku. Při nedostatku železa hovoříme o chudokrevnosti neboli anemii. Nedostatek železa se projevuje pocitem slabosti, poruchami soustředění a větší vnímavosti k infekcím. Lidé trpící chudokrevností mohou být nápadně bledí až průsvitní, chudokrevné ženy se projevují také zimomřivostí. Naopak dostatečné množství železa podporuje funkci imunitního systému a bystří intelekt.

Velmi nebezpečný je nadbytek železa, který může být způsoben i tím, že ho nadměrně a nekontrolovatelně užíváme v potravních doplňcích. Jeho trvale vyšší hladina způsobuje chronická onemocnění včetně srdečních chorob a rakoviny tlustého střeva. Děti jsou na předávkování železem zvláště citlivé.

Dávkování
Pro terapii anémie se užívá u dospělých denní dávka v rozmezí 50-100 mg. Doporučená denní dávka je 8 mg pro ženy nad 51 let a dospělé muže, 18 mg pro dospělé ženy.Většinou se užívá ve formě multivitaminového přípravku. Nejvyšší přípustné množství železa v denní dávce přijaté formou potravního doplňku je 20 mg. Železo samotné ve formě léku by měl předepsat lékař.

Železo se nejlépe vstřebává nalačno. Pokud však způsobuje nevolnost, je možné ho užívat s jídlem. Je ho vhodné přidat k potravě bohaté na vitamin C.

Použití
Železo ve formě potravního doplňku se užívá jako prevence vzniku chudokrevnosti, zejména v těhotenství, u žen se silným menstruačním krvácením.

Zlepšuje funkci svalstva, může příznivě ovlivnit depresivní a letargické stavy.

Vedlejší účinky
V množstvích přesahujících doporučenou denní dávku může podráždit trávicí trakt, vyvolat pocit naplnění a tlaku v nadbřišku, bolest břicha, způsobit průjem, nevolnost nebo zvracení. Zbarvuje stolici černě. Dávky větší než 60 mg/kg hmotnosti člověka jsou vyloženě toxické. Pozor zejména na děti, již několik tablet s vyšším obsahem železa je může ohrozit na životě.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 209 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chrom

Obsah chromu v těle dospělého muže je 6 mg, což je množství, které by se vešlo na špičku nože. Přesto jej můžeme najít ve všech tkáních našeho těla.

Měď

Rudé měděné dráty vedou dobře elektrický proud. V lidském těle vede měď energii zprostředkovaně - podporuje využití cukrů, které jsou nejrychlejším zdrojem energie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.