Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Žena po čtyřicítce

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 15384x )

Po čtyřicítce se začnou objevovat častěji choroby, které musí žena řešit se svým lékařem. Může jít o nemoci srdce, ale například i žlučník nebo problémy s obezitou.

shutterstock.com

Obecně vzato, žena v 5. deceniu zůstává pro internistu stále dorostenkou, se kterou se setkává ne sice vzácně, ale také ne příliš často.

Jsou chronická onemocnění, vznikající v dětství, dospívání nebo časné dospělosti (cukrovka I. typu, střevní záněty, některá revmatická onemocnění), která sice nemizí, ale bývají stabilizovaná a většinou se s nimi "dá žít". Po čtyřicítce se objevují u disponovaných žen problémy se srdcem (angina pectoris, už také infarkty), ale křivka četnosti se láme až po přechodu, kdy žena (pokud nedostává hormonální substituci), přichází o přirozenou hormonální výhodu, kterou má proti mužům.

Za hlavní problém pátého desetiletí života lze považovat obezitu. I ona mnohdy vzniká dříve - buď je celoživotní, nebo se objeví (někdy doslova "exploduje") v souvislosti s těhotenstvími - ale po čtyřicítce už většinou dělá svým nositelkám obtíže. Kromě obtížnějšího pohybu se hůře dýchá, zvyšuje se krevní tlak, objevuje se cukrovka, která sice nepotřebuje k léčbě inzulín, ale to je asi tak jediná její světlejší stránka. A hlavně: ženy které při malých dětech na sebe neměly čas, zjišťují, že "mládí pryč, ale do důchodu daleko", takže se správně snaží se sebou něco udělat.

Bohužel není mnoho lékařů, kteří by svým obézním pacientkám podali alespoň základní informace o dlouhodobém redukčním režimu, o energetické hodnotě potravy, o důležitosti více porcí jídla. Kdyby alespoň nasměrovaly své pacientky na redukční kluby! Specializované ambulance pro obézní (a je jich v republice jen pár) nemohou zvládat než zlomek těch složitých případů. Bohužel se stále ještě setkáváme s "radami" typu "Nejez!" (ne-li hůře).

S obezitou určitě souvisí stále časté zjišťování zvýšeného krevního tlaku. Podobně jako u poruch krevních lipidů je zde zcela zásadní aktivní přístup praktických nebo i jiných lékařů: změření hladin tuků v krvi nelze ničím jiným nahradit. Krevní tlak se může naučit každý měřit sám na sobě, většinou ale bývá podnětem pro zakoupení přístroje zjištění hypertenze lékařem.

Dodržování redukčních režimů může paradoxně přispět i jinému častému onemocnění středního věku - žlučníkovým kamenům. Dispozice je vrozená, ale přísné redukční diety s omezením tuků (což je pro zhubnutí nutné) nenutí žlučník k vyprazdňování, takže žluč se ve žlučníku déle skladuje, což vede k vytváření kamenů.

Konečně poměrně častá jsou i onemocnění štítné žlázy, která vedou spíše než ke zvětšování krku k poklesu její činnosti (chronické autoimunní záněty). Zde však máme pro naprostou většinu případů snadnou léčbu - chybějící hormony nahrazujeme podáváním tablet.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků

Dříve museli pacienti s chronickým onemocněním žádat o recept svého specialistu. To se nyní mění. U některých diagnóz mohou tyto léky v ČR od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři. Jedná se třeba o léky na astma, cukrovku nebo třeba kardiovaskulární nemoci.

Jak ošetřit puchýře?

Dobrý den. Jak ošetřit puchýř v případě vzniku?

Infekce močových cest: Jak je poznat a léčit

Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce