Zatímco o kaméncích ve žlučníku nemusíte řadu let vědět, tak akutní zánět žlučníku jistě nepřehlédnete. Je to častá, velmi bolestivá, ale celkem dobře řešitelná náhlá příhoda břišní. Pokud vznikne u nemocných v kritickém stavu, bývá prognóza mnohem horší.
U doktora
Lékař s Vámi probere nejprve anamnézu (předchorobí). Budou ho zajímat onemocnění, se kterými se léčíte, jaké léky užíváte, zda kouříte, které nemoci se vyskytly v rodině. Nejvíce se pochopitelně zaměří na Vaše současné obtíže: kde Vás břicho bolí, jak dlouho bolesti trvají, jaký mají charakter, kam se šíří, jaké jídlo předcházelo obtížím, zda zvracíte, máte teplotu a také, jestli jste někdy měli nějaké problémy „se žlučníkem“- tedy bolesti v pravém podžebří šířící se do zad po tučnějším jídle atd. Dále Vás lékař komplexně vyšetří, zaměří se na břicho.
Při poklepávání a prohmatávání břicha budete „hlásit“ bolestivost v pravém podžebří, ta se ještě zvýrazní, když Vás lékař vyzve k hlubokému nádechu.
Z dalších vyšetření bude nutný rozbor krve, který ukáže intenzitu zánětu, sledují se také jaterní testy. Břicho Vám pak bude vyšetřeno ultrazvukem. To je nebolestivá metoda, při které lékař posoudí vzhled žlučníku a přítomnost kamenů. Ostatní metody, jako počítačová tomografie nebo vyšetření pomocí radioisotopů, jsou používány až v případě podezření na případné komplikace.
Léčba se provádí v nemocnici. Důležitý je klid, úplná hladovka, ledování pravého podžebří, podávání tekutin, iontů a antibiotik do žíly. Bolesti se tlumí spasmoanalgetiky případně i silnějšími léky - opiáty. Většinou se brzy (během několika dnů) přistupuje k operačnímu odstranění žlučníku. Pokud tento výkon není možný a přetrvává porucha transportu žluče do střeva, tak se do žlučníku zavede tenká hadička a ta dočasně může odvádět žluč mimo tělo (drenáž žlučníku)
Přidat nový komentář