Zatímco o kaméncích ve žlučníku nemusíte řadu let vědět, tak akutní zánět žlučníku jistě nepřehlédnete. Je to častá, velmi bolestivá, ale celkem dobře řešitelná náhlá příhoda břišní. Pokud vznikne u nemocných v kritickém stavu, bývá prognóza mnohem horší.
Jaké jsou příznaky
Akutní zánět žlučníku zcela jistě nepřehlédnete. Většinou navazuje na žlučníkovou koliku, která se projevuje jako kolísající většinou velmi silná bolest v pravém podžebří šířící se do zad, často doprovázená zvracením. Příznaky akutního zánětu žlučníku jsou podobné, ale trvají déle, bolesti bývají stálé, převažuje spíše nevolnost než zvracení, objevuje se říhání, plynatost. Bývá zvýšená teplota, někdy i lehká žloutenka (ikterus). Když zánět přejde na okolí, začne se bolest zvýrazňovat při hlubokém dýchání, břicho je citlivé na dotek, v pravém podžebří tvrdé. Později se může rozvinout i náhlá příhoda břišní, při které břicho velmi bolí, je celé tvrdé, objevuje se zvracení, neodcházejí plyny. Tento stav Vás velmi brzy dovede k lékaři.
Akutní zánět žlučníku může být komplikován nahromaděním hnisu ve žlučníku (empyém), vznikem opouzdřeného hnisavého ložiska (absces) nebo úplným protržením stěny žlučníku (perforace).
Vleklý chronický zánět žlučníku je častým doprovodným jevem kaménků ve žlučníku nebo vzniká po akutním zánětu. Projevuje se nenápadně - nadýmáním, špatnou snášenlivostí některých jídel, neurčitými tlaky a bolestmi v pravém podžebří – soubor těchto příznaků označujeme za biliární dyspepsii.
Přidat nový komentář