aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Zmrzlina je pochoutka, u níž je dobré znát míru

( Redakce | přečteno: 5645x )

Zmrzlina dnes není již pouze typickou letní pochoutkou, je oblíbena po celý rok; je chutná a dává lidem libé pocity. Chce-li se člověk ochladit například při jízdě na kole a dodat si energii, je zmrzlina dobrý zdroj.

Na mlsání mražených pochoutek by si ale měli dávat pozor lidé, kteří mají problémy s nadváhou a vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Podle odborníků na zdravou výživu smetanová zmrzlina obsahuje tuk, který je vysokým zdrojem cholesterolu. Bývá výrazně slazena, takže má vysoký energetický obsah z tuku i cukru. Pokud je možnost volby, je lépe sáhnout po zmrzlině typu ovocné dřeně a mléčné či tvarohové s nižším obsahem tuku a bez čokoládové polevy. Pozor rovněž na konzumovanou porci - některá balení jsou až kilová a energetický obsah na nich je uváděn většinou na 100 gramů.

Často se vyskytuje mezi lidmi mylný názor, že když je zmrzlina z rostlinného tuku, tak musí být zdravá. Aby si zmrzlina zachovala své vlastnosti a hned se na talíři neroztekla, nedají se použít jiné druhy tuku než kokosový nebo palmojádrový tuk, a ty hladinu cholesterolu rozhodně nijak nesnižují.

Některým lidem nedělá dobře, když je zmrzlina hodně studená. Jsou citliví na teplotní stres a ze zmrzliny požité v horku mohou mít i žaludeční křeče. Chladná zmrzlina může vadit také lidem s citlivými zuby a nemocnými dásněmi. Pozor však pokud máte v krku bakteriální či virovou infekci, studený nanuk může nemoc spustit.

Při výběru zmrzliny hlídejte obal, aby nebyl porušen a bylo na něm uvedeno složení v dané porci. Pokud jde obal špatně otevřít a je na něm led, mohla být zmrzlina v boxu rozmražená, pomnožily se v ní bakterie a po opětném zmrazení už není nezávadná.

Navíc ztrácí na chuti. Při koupi točené zmrzliny by si člověk měl hlídat kulturu prodeje, aby se vyhnul možné přenosné nákaze.

Více informací o energetické náročnosti jednotlivých druhů mražených pochoutek najdete rovněž v energetických tabulkách.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 58 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce