Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Známý neznámý vitamin K2 v boji s osteoporózou

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8702x )

Osteoporóza. Tak často opakované onemocnění známé také jako tichý zabiják kostí. Dnes jej považujeme za společensky nejzávažnější chorobu postihující pohybový aparát. Netýká se jen seniorů, ale každého z nás. Jak s ním ale souvisí vitamin K2 a proč je zrovna on tak důležitý?

shutterstock.com

Osteoporóza postihuje hlavně starší osoby a ženy v přechodu.

Odhaduje se, že rizikem osteoporotické zlomeniny je ohrožena asi každá třetí žena a asi každý šestý muž ve věku nad 50 let. To představuje 6 – 8 % populace. Nejhorší  formou tohoto onemocnění jsou zlomeniny, které osteoporóza přináší. Nejčastěji jde o zlomeniny kostí předloktí, obratlů a horního konce pažní a stehenní kosti. Nejobávanější je pak zlomenina krčku stehenní kosti. Osteoporóza nezhoršuje jen kvalitu života, ale může způsobit i úmrtí.

Čtěte také: Osteoporóza je choroba dětství, která se projeví ve stáří.

Přesná příčina onemocnění není zcela známa. K ubývání kostní hmoty dochází fyziologicky v průběhu stárnutí u každého člověka. To má za následek senilní osteoporózu. U žen však hrozí zvýšené riziko i po menopauze, kdy se snižuje tvorba ženských pohlavních hormonů v ovariích. Asi u třetiny se pak vyvine tzv. postmenopauzální osteoporóza.

Vznik onemocnění ovlivňuje i genetika.


Množství kostní hmoty je totiž asi z 60 % dáno geneticky, proto je významným rizikovým faktorem přítomnost osteoporotických zlomenin u matek, což má za následek vysoké riziko osteoporózy u dcer.“ říká vedoucí osteologické ambulance MUDr. Pavol Masaryk, PhD. Vedle tří hlavních rizikových faktorů, jako je věk, menopauza a genetika, byly zjištěny i další příčiny jako faktory vzrůstu, u žen předčasný přechod před 45. rokem, důsledek jiného onemocnění nebo užívání některých léků a faktory životního stylu. Z pohledu výživy se jedná zejména o nedostatečný příjem vápníku, hořčíku, vitaminu D3 a K2 a stopových prvků. A naopak nadměrný příjem fosforu, sodíku, živočišných bílkovin nebo třeba nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu a kouření.

Čtěte také: Test pro ženy: hrozí vám osteoporóza?

Až 99 % vápníku je vázáno v kostech a zubech. Pokud je strava člověka nevyvážená a chybí v ní vápník, tělo ho odebere z kostí, a ty poté začínají řídnout. V určitém věku je proto dobré hlídat si pravidelný příjem vitaminů a stopových látek. Například vitamin D3 zvyšuje vstřebávání kalcia a má schopnost zlepšit hustotu kostí. Rovněž pozitivně ovlivňuje pohybový aparát.“ dodává MUDr. Masaryk. Je doloženo, že úprava hladiny vitaminu D3 významně zlepšila svalovou výkonnost a dále platí, že snižuje riziko pádu u starých osob.

Vitamín K2 udržuje vápník na správném místě

Nicméně ani vitamín D3, ani vápník, nepomůže zdravé mineralizaci kostí bez dostatečného množství vitamínu K2, který udržuje vápník na správném místě. Vitamin K2 totiž směřuje vápník přímo do kostí a zubů, kde je potřebný, a dokáže zabránit, aby se ukládal v cévách a tkáních. Poslední studie popisují dokonce jeho schopnost „odstranit“ vápník z tepen, čímž dochází i ke snižování kardiovaskulárních rizik. Studie také prokázaly, že užívání vitaminu K2 (forma MK7) u žen po menopauze, významně snižuje ztrátu kostní hmoty. Získat dostatečné množství tohoto vitamínu ze stravy je téměř nemožné, protože jej vytvářejí pouze určité typy kvasných bakterií. Je tedy nutno poptávat takový doplněk stravy, kde synergicky působí nejen vápník, ale i vitamín K2 a D3.

Čtěte také: Osteopenie

Praktické rady, které by měly pomoci vyhnout se zlomeninám v důsledku osteoporózy, radí MUDr. Pavol Masaryk, PhD, NÚRCH Piešťany:

 

MUDr. Masaryk1. Osteoporóza je "tichý zloděj". I když nemáte bolesti, zlomenina jen čeká na svou příležitost!

2. Dopřejte si denně dostatečné množství mléka a mléčných výrobků.

3. Zpestřete si stravu rybami, mákem, ořechy, sójou a jezte hodně listové zeleniny.

4. Nekonzumujte nadměrné množství masa, soli a cukrů. Zvýšený příjem daných potravin, může podporovat vylučování vápníku, a tím vznik osteoporózy.

5. Jelikož naše strava neobsahuje dostatečné množství látek potřebných pro výživu kostí, je třeba je doplňovat cestou tzv. doplňků stravy.

6. Nekuřte nebo s kouřením přestaňte!

7. Omezte pití kávy a alkoholu. Kofein nepříznivě působí na vylučování vápníku ledvinami a alkohol snižuje vstřebávání vápníku ze střeva.

8. Hýbejte se! Dopřejte si i krátký pobyt venku či procházku, ale pravidelně každý den.

9. Odstraňte ze svého příbytku nebezpečné nástrahy jako kluzké podlahy a koberce, na kterých hrozí riziko uklouznutí.

10. Pokud vám lékař doporučil opěrné pomůcky jako berle - používejte je!

11. Opatrně se pohybujte na nerovném terénu!

12. Noste spolehlivou obuv!

13. Pozor na neosvětlené schody, hrozí zde nebezpečí pádu, proto se raději vždy přidržujte zábradlí.

14. Ve vaně a sprše používejte protiskluzové rohožky, můžete si nechat namontovat i podpůrné zábradlí na bezpečné vstávání z vany.

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - zasažení bleskem

Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.

Poranění hrudníku

Mezi vnitřní orgány, které jsou tímto ohroženy počítáme především srdce a plíce, ale také velké cévy, které se v hrudníku nalézají.

Poranění lebky a mozku

Zlomenina lebeční spodiny se buď neprojeví vůbec, nebo se může projevit krvácením z úst, nosu, nebo ucha.

Vánoce se vyplatí nepodcenit

Vánoce je období, kdy se průměrný nešika dostává do kontaktu s předměty, které po ostatní roční období nepotřebuje a které mohou být doslova kamenem úrazu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce