aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Ztráta kartičky pojištěnce. Co dělat?

(31. října 2021, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1979x )

Ztratili jste kartičku pojištěnce? Jak nyní postupovat?

Dobrá rada
shutterstock.com

Ztrátu průkazu pojištěnce musíte ohlásit své zdravotní pojišťovně co nejdříve, nejpozději však do 8 dnů od zjištění této skutečnosti (dle zákona o veřejném zdravotním pojištění (č. 48/1997 Sb.). V jiném případě může pojištěnci hrozit pokuta do výše 500 Kč. Stejná lhůta pro ohlášení platí v případě, že dojde k poškození průkazu.

Způsobů, jak nahlášení provést, je několik

Nejjednodušší a nejrychlejší je, když navštívíte osobně některou z poboček pojišťovny. Tam Vám na počkání vystaví papírový náhradní doklad. Tento doklad má omezenou dobu platnosti tři měsíce od data vystavení. Důležité pro vás je, že jde o rovnocennou náhradu za plastový průkaz EHIC. Tzn., že se jí můžete prokazovat stejně jako plastovou kartičkou jak u lékaře v Česku, tak v zahraničí.

K vystavení nového průkazu budete potřebovat doklad totožnosti. V případě, že byste ztratili i ten, můžete se prokázat např. náhradním občanským průkazem, cestovním dokladem (pasem) nebo řidičským průkazem. To, že jste pojištěni u dané pojišťovny, si naši zaměstnanci ověří v informačním systému.

Vystavení nového průkazu pojištěnce je bezplatné. Z technických důvodů však není možné vystavit průkaz na počkání, obdržíte ho přibližně do tří týdnů. Podle předchozí domluvy vám ho buď pošleme na doručovací adresu, nebo si ho můžete vyzvednout na vámi vybrané pobočce, kde se budete muset prokázat osobním dokladem.

Některé pojištovny také nabízí možnost využít jednoduchý a rychlý způsob oznámení ztráty prostřednictvím on-line formuláře. Nahlásit ji a požádat o novou kartičku tak můžete z pohodlí domova. Náhradní doklad dostanete do e-mailu nejpozději do dvou pracovních dnů. Doručení průkazu pak proběhne dle vámi vyplněné varianty předání (vyzvednutí na pobočce nebo zaslání poštou).

Další možností je ztrátu ohlásit telefonicky nebo písemně e-mailem, a tím pádem takto požádat i o nový průkaz. Při ohlášení je třeba uvést své číslo pojištěnce, celé jméno, adresu trvalého bydliště, popřípadě korespondenční adresu.

Ztráta průkazu pojištěnce v zahraničí

V případě, že byste ztratili svůj průkaz zdravotního pojištění v cizině (některé zemi EU) a potřebovali byste ho při nezbytném lékařském ošetření, telefonicky informujte o problému pojišťovnu a domluvte se na zaslání náhradního dokladu. Tento dokument garantuje zdravotnickému zařízení úhradu poskytnuté péče z prostředků českého veřejného zdravotního pojištění (v rozsahu daném evropskými nařízeními). Pokud byste byli hospitalizováni, můžete o něj také požádat prostřednictvím nemocnice. 

Jiný postup platí, kdybyste našli průkaz pojištěnce osoby, kterou neznáte. Na kartičce pojištěnce je uvedena v českém a anglickém jazyce instrukce, že průkaz má být v případě nálezu vrácen na adresu pojišťovny. Ta pak sama kontaktuje dotyčného pojištěnce ohledně nálezu ztraceného průkazu a vystavení nového.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 84 lidí

Mohlo by vás zajímat

Krvavé oko po probuzení

Dobrý den. Ráno jsem zjistila, že mám krvavé levé oko - celé bělmo. Oko nebolí, nepálí, vidím na něj. Občas se mi to stává. Prosím poraďte mi.

Kontrola léků klinickým farmaceutem

Chci vědět, zda neberu moc léků a nekříží se mi jejich účinné látky. Můžu si je nechat zkontrolovat tzv. na pojišťovnu?

Nikotinové sáčky se stávají nebezpečnou módou mezi dětmi

Nikotinové sáčky měly původně pomáhat dospělým, kteří chtějí přestat s kouřením. Bohužel se staly hitem mezi dětmi a mladistvými. Na rozdíl od cigaret jejich prodej zatím není nijak regulovaný, a tak si je mohou koupit i děti, v trafice nebo na internetu. Jsou cenově dostupné, zabalené v barevné krabičce a příchutě lákají i děti.

Léto a antibiotika aneb úskalí užívání antibiotik v létě

Onemocnět během léta je za trest. Dobrou zprávou ovšem je, že málokdy je třeba nasadit antibiotika, protože většina infekcí je virová a organismus si s nimi dokáže poradit. Které z nich nás ovšem trápí v létě častěji než jiné? Existují nějaká specifika u dětí? Kdy můžeme mít podezření na bakteriální původ? Je možná nějaká prevence? Vyzpovídali jsme praktickou lékařku MUDr. Ludmilu Bezdíčkovou a pediatra MUDr. Daniela Dražana.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce