Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

záchranku jsem volal/a ale přijeli až za delší dobu

V ČR je zákonem stanovený dojezdový čas vozidla ZZS (záchranné služby) na místo příhody-tedy k pacientovi do 15 minut od zavolání. Přijeli v tomto čase a jak postupovali v rámci ošetření postiženého?

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Michal Bareš, Rescueinfo o.s.

ZZS jsem potřeboval (naštěstí ne pro sebe) asi třikrát a vždy přijeli během několika málo minut a i jednání posádky bylo bezvadné. Je fakt, že to vždy bylo ve velkém městě, kde je dostatek posádek. Vím, že jinde to tak vypadat nemuselo, například pro celý okres Chrudim byly jen 2 posádky. Spíš bych využil této příležitosti pro pár rad, jak dojezdový čas ještě více neprodlužovat. Pokud je to možné, nemělo by se volat 112, ale přímo číslo 155. To je přímo na operační středisko ZZS, narozdíl od 112ky, která končí u Hasičů, kteří teprve předávají výzvu ZZS a dochází k určité časové prodlevě. Pokud hlásíme událost z mobilního telefonu, je nutné přesně sdělit nejen místo, odkud voláme, ale i u čeho se nachází. Obvykle se totiž dovoláme na operační středisko v krajském městě, někdy dokonce i v jiném kraji. A víme, kolik je v ČR různých Lhot a Hradišť. Další důležitou zásadou je, po nahlášení nikam netelefonovat a mít ZAPNUTÝ telefon u sebe. Často posádka nemůže místo najít a spojí se s námi pro jeho upřesnění.

MARTIN

Je to přesně tak, jak se zde píše, velmi to schvaluji, a POZOR opravdu si všichni pamatujme, že zachrannou službu voláme 155 !!!! Když zavoláte 112 ZS vyjede cca o 4 min. dele než ze 155. P.S: Když zavoláte 155, to neznamena, ze jste cloveku zachranili zivot, je velmi nutne zpruchodnit dychci cesty a zacin s masazi srdicka, pokud to je nutne, jinak posadka nema na cem stavet, proto laicka prvni pomoc je velice dulezita!!!!!!! Jinak Vám všem KRASNY NOVY ROK 2006

Michal ŠEBEK

souhlasím, někde v velkýžch městech funguje systém ZZS poměrně dobře, a vozidlo se dostaví během několika málo minut od nalhášení akutního stavu. Ale v jiných aglomeracích, mimo velkých měst, kupříkladu v rámci kraje toto neplatí. zde dochází k dojezdovým časům často převyšující oněch 15.minut daných vyhláškou. A v tuto chvíli vidím příležitost pro laiky, kteří tak mohou svým racionálním a rázným jednáním postiženému pomoci. Ovšem problém tak spočívá v tom, že lidem se nechce moc zasahovat a pomáhat ostatním v nouzi, respektive v tomto vidí jistý problém, snad i strach. Jak toto ale změnit?

mujec

Je pravda ze dojezdove casy v malych obcich jsou delsi, avsak mala obec by mela mit sve stredisko prvni pomoci. (ktere ovsem neni napojeno na centrum tisnoveho volani). Ze by opet politika? ;(

Michal Šebek

souhlasím, malá města, v nichž není středisko ZZS by měla být zapojena do systému první pomoci, a vytvořit taková střediska či stanoviště první pomoci. Ale, je vůbec toto v dnešní době realizovatelné ? A kdo by tuto službu financoval a provozoval, kdo by obsluhoval službu ? A další otázky vyvstávají na světlo světa. Ale zpět k tématu, osobbně jsem zažil několik KPR resusictací, u nichž jsem byl a troufnu si říci, že vozidlo mimo velké město přijede za dříve než 8 minut. Dřív rozhodně nikoliv. A je tohle dobrým časem k ztáchraně života, či jen čas na převzetí postiženého, ale již nikoliv k záchraně ? Myslím, že každému, kdo umí počíátat je jasné, že tenhle čas je limitujícím z hlediska přežití. A tady by mohli sehrát důležitou roli náhodní školení zachránci, či místní sbory hasičů, kteří by převzali tuto službu v malých a vzdálených obcích od stanoviště ZZS. Tak, jako je tomu např. v USA a podobných zemích. Myslím, že tohle by mohla být cesta k lepšímu systému první pomoci...

BZ

Mám po operaci srdce. 5.černa se mi uělalo velmi špatně,zbledl jsem, točila se mi hlava, zvracel jsem a krátce omdlel. Bylo to na chodbě na pracovišti manželky. Pokládala za nej- rychlejší doběhnout pro nějakého lékaře, kteří jsou asi o tři domy v sousedství (jedná se o centrum Brna), ale tam se dvě lékařky bavily na chodbě a manželčinu zoufalou prosbu o pomoc odmítly takovým způsobem, že se vrátila ještě více zděšená a zoufalá než předtim. O mě se postarali lidé ze sousední kanceláře. Dobré mínění o (některých) lékařích je však pryč a není to mínění jen naše. Ano, bylo by možno namítnout: měli jste volat záchranku! Ale ta lékařka tam mohla být za 2 - 3 minuty! Nebyla to její povinnost?!

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce