Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda. Stala běžně používanou metodou, která lékaři umožňuje prohlédnout dolní část trávicí trubice. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
daniell

Pár postřehů z koloskopie, dal jsem si jeste k obedu kasi houby a kure vse v male porci pak od 16 fortrans nic moc ale da se to lespsi je pred tim nepit aby toho pak clovek do sebe dostal vic jednoduseji. Párkrát jsem byl na záchode taky nic extra strevni chripka byla horsi. Rada bokem pouzival jsem kapesnicky na mimino misto toaletaku a vecer olejicek na mimina kdyz to bude rozedreny boli to. Pak rano u doktora jssem dostal inhalator dejchas si jak potrebujes a za 10 min po vyseetrni jsem byl fit. Behem toho jsem koukal kolem a resil ze sestricka je moc mlada radsi bych na tuto prilezitost uvital nejakou postarsi :o) Prijemny to nebylo ale uz jsem zazil hosrsi veci zadna extra bolest sem tam tlak celou dobu jsem myslel ze se pos-..u. Ze by se to zaradilo na muj top 3 zebricek vysetreni asi ne, ale zadna hruza.

EVČA
1x

DOBRÝ DEN MÁTE NĚKDO ZKUŠENOSTI VYŠETŘENÍ KOLONOSKOPIE V NEMOCNICI V MOSTĚ DR SAIDLOVÁ. DĚKUJI

Janča

Evčo, prosím Tě, jaké máš zkušenosti ...? Také mě čeká kolonoskopie u MUDr. Seidlové a zatím se mi nepodařilo zjistit ani to, zda jde o zkušenou či začínající doktorku - a mám trochu strach, aby si na mně zkušenosti teprve nezískávala, jak je tomu na mnoha pracovištích v mostecké nemocnici... Pokud rozptýlíš mé obavy, budu Ti vděčná! Díky, Janča

Amálka

já jdu k doktorce Seidloví zítra na kolonoskoipii :-) taky se bojím :-'('

ivan

... není čeho se bát, by jsem u doktorky Saidlové na kolonoskopii nedavno a v pohodě, ví co dělá . Problémy jsou obecně v Mostecké nemocnici vesměs u doktorů Afričanů nebo Arabů, kteří nerozumějí dobře česky a kdoví v jaké poušti medicínu "studovali", pokud vůbec nějakou studovali.. a toto se pak obecně přenáší na celou nemocnici paušálně , neprávem. Měli by nabrat české doktory s prokazatelným vzděláním.

Nel
2x

Zdravím, já jsem byla na kolono v České lípě, musím říct, že tam na mě byly moc hodní a kvůli mému strachu z tohoto vyšetření mi domluvili i anestesii. Nejhorší bylo tři dny pít síran hořečnatý a nejíst. Je fakt, že když jsem síran pila, tak jsem ani neměla potřebu něco jíst, zkazilo mi to chuť na cokoliv asi na sto let dopředu. =D No kolikrát jsem u toho driáku brečela jak to bylo nechutné a zapíjela jsem to vymačkaným citrónem, aby tu chuť alespoň trochu přebil. Po každém loku síranu - panáka citronu. :) Pila jsem sice "jen" litr, ale i tak to bylo brutální, někdo musí pít dokonce 4 litry den předem, to už bych vůbec nedala....No takže jsem tři dny nejedla a pila jen čaj, citron a SÍRAN. Nevím proč ale celé tři dny jsem vůbec nemohla spát a to jsem opravdu velký spáč, že naspím těch 14-15 hodin denně. Při té dietě jsem naspala sotva tři hodinky a víc to nešlo. Když jsem přijela k nemocnici kde mají schody nahoru a které normálně vyšlápnu jako nic (je mi 19), tak jsem je vyšla a hned se mi zamotala hlava a nemohla jsem popadnout dech. Musela jsem se na pár minut zastavit a rozdýchávat to, no a po schodech následoval kopec k nemocnici, kde nás předeběhl pán s cigaretou. Jen jsem ten smrad z cigarety ucítila, zamotala se mi hlava a chtělo se mi zvracet. Tak jsem s mámou utíkala na wc, kde byla fronta! Teď to chtělo spodem i horem.... Nakonec jsem před všemi těmi lidmi "zvracela" do umyvadla...""- nezvracela jsem nic, neměla jsem v sobě ani žaludeční šťávy, ale pořád jsem se dávila a zvedal se mi žaludek, pak mě nějaká paní konečně pustila před ní na wc... Nakonec jsem seděla v čekárně asi půl hodiny, než si mě vzali, vevnitř to mají asi nově, pěkně udělané, žádné staré vybavení, tak jsem alespoň měla pocit, že jsem v rukou lidí, kteří mají i to vybavení nějak na úrovni a tak budou i oni. Když jsem přišla na sál- či jak se tomu na kolono říká, tak mě uspali a potom už vím jen to, že jsem se vzbudila zrovna když mi braly vzorky ze střeva, což bylo dost nepříjemné (zkste si představit, že vás někdo štípne zevnitř do střeva), ale i tak mi bylo o 100% líp, než před anestesií, cítila jsem se vyspale, žádné problémy s dechem ani na zvracení i sestry říkali že mám hned lepší barvu a taky jsem se pořád smála. A pak po třech dnech tyranie přišel mňamózní sýr v housce. =D Takže pro mě byly opravdu nejhorší ty tři dny s pitím síranu, pokud někdo jste také ustrašení jako já, zažádejte si také o anestesii, já bych bez toho už vůbec nešla a myslím, že jak mi bylo špatně tak bych to ani nezvládla. Stačilo mi jak bolelo to odebírání vzorků a být při vědomí celou tu hodinu to bych to vzdala. Musím říct, že obdivuji ti lidi, kteří tam jdou bez anestezie, nebo nějakého oblbováku. Před zákrokem to bylo peklo ale po něm mi bylo vážně dobře, až na to nafouklé břicho plné vzduchu, jak už tu někdo zmínil tak to domu spíš odletíte, než odejdete. =D

Jana

Zdravim, jdu se podelit o zkusenost s kolonskopii Na Homolce, hlavne at se nikdo dalsi moc neboji :) Jako pripravu jsem mela Fortrans, dostala jsem ho do sebe skoro cele 4 litry i kdyz po prvnim litru uz sla jenom voda, takze spis pro jistotu...5 dni predem jsem jedla jenom ryzi, soft cheese a jogurty, projimadlo jsem michala taky s pomerancovym dzusem, ale lepsi bylo se zeleninovym dzusem z Lidlu (je slane). V nemocnici byli sestricky i doktor docela mili, kdybych se tak nebala tak by mi ale asi bylo trapne, protoze byli vsichni zhruba v mem veku nebo o malo starsi (je mi 24). Kdyz mi sestricka davala kanylu a rekla 'ted to pichne ale FAKT HODNE' a ja nic necitila, tak jsem se uklidnila, ze mam asi prah bolesti trochu vys. Dostala jsem Midazolam a Fentanyl, celou dobu jsem ale byla vzhuru, ptala jsem se, jestli se muzu divat na monitor, tak me nechali, to bylo zajimavy. Bolest jsem citila jen parkrat na kratkou dobu. Po vysetreni me sestricka odvedla vedle do pokoje vyspat narkozu, nechala me tam spat pres hodinu, protoze jsem nemela doprovod. Jeste mi rikala at si do postele 'sundam boticky', tak jsem se smala, ze to je jako kdyz jsem se na gymplu vracela domu z hospody :) Vzduch ze me odesel jeste na sale po vysetreni, nejake zbytky pak az do vecera, ale to je asi jako kdyz jste nafoukli, nic hrozneho. zadek mam takovy otlaceny i kdyz ho predtim mazali nejakou vazelinou. Bohuzel ale hned po mne sel pan okolo padesatky, ktery narozdil ode me hyril optimismem kdyz sel na sal a pak na pokoj prisel a chudak skucel, ze to bolelo, i kdyz dostal taky narkotika...Tak nevim, na cem to zalezi.

Pavel
1x

Mam za sebou kolonoskopii po treti a musim fakt vyzdvihnout PICOPREP!! To je proste pecka proti FORTRANSU. Po dvou zkusenostech s Fortransem jsem se nejvic netesil na pripravu. Nasel jsem na netu, ze je novej asi dva roky PICOPREP (zadnej doktor mi ho nenabidl), tak jsem poprosil obvodaka a ten mi ho napsal. (z nemocnice jsem mel Fortrans). Na vysetreni jsem sel v patek od 12:45. Prvni sacek vypil ve ctvrtek v 17hod a druhej o pulnoci. Chutna to jako citronovej Vitacit, mnam a pak se pije vzdy behem nasledujicich 6-8hod 2l bud cista voda, nebo pruhledne mineralky bez bublinek. Vycisteni streva dle doktora vyborne! Takze VELIKY doporuceni tohodle setrnyho pripravku!! Jo a prvni nuceni na zachod probehlo u mne az po 5 hodinach od prvniho sacku! Zalezi asi na kazdem jedinci. Ale pak to v klidku slo prubezne porad. :o)

jaruna
1x

Dobrý večer,ráda bych taky napsala pár řádků.Kolonoskopii jsem absolvovala již třikrát a mohu říct, že záleží a to podotýkám velmi na lékaři a pracovišti a také na injekci jakou Vám píchnou.Poprvé jsem toto vyšetření podstoupila v nemocnici na Karláku a mohu jen říct velice profesionální a bezbolestné.Podruhé toto vyšetření prováděli v nemocnici Kubelíkova v Praze 3 a to byla hrůza ,bolest neskutečná a už nikdy více!!!Potřetí jsem si vyhledala lékaře který mi prováděl první kolonoskopii a opět bezbolestná a pan doktor Aleš Novotný úžasný člověk a sestřičky taktéž,opravdu profesionalita na každém kroku.Takže si já osobně myslím ,že jestli to bolí nebo ne je vyloženě v rukou lékaře a jeho týmu!!!!!

Jaroslav
1x

Tak jsem dnes absolvoval kolonoskopii v chrudimské nemocnici. Ač k ní mám trochu rezervovaný postoj, oddělení gastroskopie patří v chrudimské nemocnici k těm nejlepším. Sice i zde záleží na tom kdo slouží, ale dnes nemám výhrady. Můj obvodní lékař mi sdělil, ať si tři čtyři dny před vyšetřením hlídám stravu a nejím nic, co se dlouho tráví, den před vyšetřením ať si dám něco lehkého k snídani a k obědu už jen nějaký čistý vývar. Kolem 16 hodiny před vyšetřením (druhý den ráno 8 hod) jsem začal s aplikací přípravku Fortrans. Rozmíchal jsem si první litřík a vzal si k němu třetinkový půlitr(sklenice s uchem), který vždy vezmu jedním tahem. S nedůvěrou, po tom všem co jsem o Fortransu slyšel, jsem tam loupnul první sklenici. Zjistil jsem, že se to dá pít, tak jsem tam poslal hned další, než se mi to zprotiví. Při druhém litru jsem si do sklenice udělal silnou šťávu, kterou jsem zapíjel jednotlivé dávky a musím říct v pohodě, jak pití, tak vyprazdňování. Ráno jsem se probudil a zjistil jsem, že nemám ani moc hlad, zavezl jsem děti do školy a hurá do nemocnice. Sestra byla příjemná, lékař vše vysvětlil, trochu mě zajímalo jak vypadají moje střeva, ale sestra mi asi dala nějakou silnější dávku injekce nebo to na mě nějak hodně učinkuje, ale ze střev jsem neviděl téměř nic. Co si pamatuji, tak jsem cítil jen nějaký tlak jako když se hodně najíte. Pak jsem se ještě hoďku dospal, vzal si zprávu a hurá do práce. Musím tedy konstatovat, že to pro mě bylo lehčí vyšetření něž endoskopie a tu jsem absolvoval už třikrát. Podle mě, když si dáte pozor na přípravu a nejdete tam vystresovaný, že vás tam chtěj všichni mučit, je to v poho. Hlavně je teď v poho moje hlava, že ví, že pajšl je ok.

Dědek

?

Martina

Dobrý den,prosím,chci se zeptat,do čeho je možné Fortrans míchat,aby to bylo chutnější? A ještě,mám mít 6sacku rozděleno na dva dny,je to možné?

Tom
1x

Tak to mám taky za sebou. Nejhorší bylo asi vypití těch 4 litrů Fortransu, ale i to není tak hrozné. Samotné vyšetření jsem se nějak nebál, dokonce jsem se chtěl dávat na ty monitory. Dostal jsem ale 5ml Midazolamu a i díky tomu to beru pomalu jako příjemný zážitek :-) V podstatě poslední co si pamatuji bylo "Dobrý den paní doktorko". A pak mě asi v průběhu toho zákroku něco zabolelo a asi jsem chvíli vnímal, protože mám v paměti malý záblesk obrazu na těch monitorech. No a pak si pamatuji strašně příjemné odpočinutí po tom zákroku, když mě tak nechali chvíli schrupnout. A jak se zpětně na to snažím vzpomínat, tak mi tak přijdou celkem legrační momenty. Třeba si vůbec nepamatuji jak a kde jsem se oblékal, ani jestli jsem mluvil po vyšetření s doktorkou :-) Každopádně podle zprávy co jsem držel v ruce je vše OK.

honza
4x

Včera jsem absolvoval kolonoskopii, odmítnul jsem jakoukoliv injekci ( oblbovak i proti bolesti ) a dal jsem to ... Bolest to byla občas jako kráva ale nic co se nedá vydržet a to jsem po operaci ( zauzleni střev )....ničeho se nebojte lidi, odhodte stud a vystrcte zadek, oni jsou na to zvykli :-)...drzte se !!!

Klára
1x

Na kolonoskopii jsem byla dnes. Nejhorší na tom bylo období před vyšetřením. Ze strachu jsem přečetla nespočetně článků a diskuzí. Doporučuji nic nečíst, k ničemu to nepomůže, jen Vás to vyděsí. Pro mne bylo nejhorší denní hladovění a pití projímadla. Je to dost psychicky náročné. Samotné vyšetření si po píchnutí oblbováku téměř nepamatuji ani cestu domu. Potom jsem asi 3 hodiny spala. Cítila jsem velkou bolest břicha, jak jsem měla střeva nafouklá, ale stačilo, když to řeknu lidsky, vyprdět se a bylo zase fajn :-) Všem, které to čeká přeju hodně štěstí a zbytečně se nestresujte, nestojí to za to.

Jana
1x

Zdravá střeva snad nebolí, já sama větší bolest, která je přímo šoková, nezažila.Stačí srůsty a podobné laskominy a máte 30-ti minutové peklo.

Lucka

Dobrý den, chci se zeptat. Můj přítel na toto vyšetření také musí kvůli krvi ve stolici a objednali ho na den mého maturitního plesu. Přítel samozřejmě na tomto vyšetření nebyl a tak neví co ho čeká a já osobně si myslím, že pak večer na ples jít nezvládne, přítel se se mnou hádá, že to zvládne a že se přeobjednávat nebude. Co si o tom myslíte? Jak to probíhá po tomto vyšetření?

Petra
2x

Váš přítel po kolonoskopii maturitní ples zvládne. Den před vyšetřením by to možné nebylo, ale po vyšetření v pohodě. Ať si domluví injekci na utlumení a nemusí se samotného vyšetření vůbec bát. Příprava je protivná, ale za strach to opravdu nestojí. Užijte si pěkně maturitní ples a buďte oba v pohodě.

Kamila
1x

V Karlových Varech mi samy nabídli, jestli chci kolonoskopii pod narkózou. Napsali mi Fortrans, který jsem ovšem nedokázala vypít. Jen 2,5 litru. Na vyšetření mi dali modré kraťasy s dírou vzadu. Vršek jsem si mohla nechat svůj. Potom jsem si lehla na záda a dali mi injekci do ruky. Pak jsem se probudila za dvě hodiny, ale bohužel jsem nebyla dostatečně vyčištěná, takže musím jít znovu :-(

milly
1x

To jsem ráda, že se to v Karlových Varech zlepšilo. Lékařka mě na kolonoskopii poslala spřed pár lety spíše preventivně, střeva mám úplně zdravá. Na tu příšernou bolest do smrti nezapomenu! Moc jsem prosila o injekci, ale nepříjemný a arogantní doktor mi vynadal, že nemám dělat divadlo, protože tohle vyšetření není bolestivé, jen možná trochu nepříjemné. Byla to hrůza, tekly mi slzy bolestí, trvalo to přes půl hodiny. Protrpěla jsem každou vteřinu, byla to nejhorší bolest mého života. Protože se blížila doba oběda, ostatní lékaři postupně skončili různá vyšetření , všichni se sešli u mého lůžka a začali debatu na téma: "Viděli jste včera ve zprávách, jak nějakýmu pacientovi při kolonoskopii perforovali střevo a přišli na to až za tejden?" A mě řekli pro uklidnění: "Ale vy se nebojte, nám se to stalo teprve třikrát"! Když ten horor skončil, tak se mi ulevilo, že nějaké tlaky a bolesti po vyšetření jsem skoro nezaznamenala. Určitě je to individuální a asi hodně záleží na lékaři. Takže moje rada je, arogantního nebrat a injekci si domluvit předem.

jupa
1x

nazdarek,byl jsem dnes také na kolonoskopii,a ma skušenost je dobrá,nemě jsem až takové bolesti ale byli když doktor zajel dál vic než 80 cm,tak jsem tak take jekal aou aou,ale bolesti jake jsem mel a proč jsem šel na tu kolonoskopii byli vedši takže jsem byl zvyklí,dostal jsem injekci ktera pusobila ihned tak že vas tu uvolni že to berete z humorem,neni to tak strašný dá se to vydržet,ale to hladovění před kolonoskopii je o hodně horší,při kolonoskopii když někdo trpí hladem je lepši se objednat hned ráno to tolik netrpíte,po vyšetřeni mate natlakovány břicho tak počítejte že to bude bolet,ale pak když se uvolněte je po všem,rada jak se uvolnit efektivně je když date nohy nahoru jako do svičky pokrčite nohy a mate po bolestech

roman
1x

dneska jsem absolvoval kolonoskopii a bolest v podstatě žádná i bez injekce, cítil jsem jenom trošku to nafukování, po vyšetření jsem měl břicho jako balon, ale to jsem si vyprděl cestou domů, člověk se musí hlavně uvolnit a hlavně bez stresu a studu a pak už si jen sledovat svoje střevo zevnitř

Anonym
1x

Já nechápu, jak můžou lidi, pro které to bylo v pohodě, napsat, že mi ostatní někoho strašíme. Já na tom byla, dostala jsem injekci na uvolnění ale ne na bolest (což doteď nechápu, když jsem jim předem řekla, že mě toto bolí). Zezačátku v poho, nic jsem necítila, ale pak narazili na místo, kde mě to hrozně bolelo. Nevím co jsem jim už říkala, to si nepamatuju, ale přestali s tím. Nejhorší je, že nikdo nechápe že mě to bolí. Nevěří mi a říkají že se to dá překonat. Musím na to znovu. Zdravé lidi nebo lidi s nějakým menším onemocněním to nebolí. Mě bolí bok i normálně, něco tam mám. Zajímavé, že se mi to rozbolelo od podstoupení rektoskopie. Nikdy dřív jsem problém se střevy neměla. Domluvila jsem si to s AREM ale co tak zatím čtu, není to o nic lepší...:/. Jestli toto nedám, už na to kašlu prostě. A měla jsem dva doktory a oba dva byli nepříjemní. Připadám si jak prase na porážku. Kdo tu bolest nikdy necítil nepochopí to. Je to individuální. Musíte si to sami zkusit. Poprosit doktora, že jestli vás to bude bolet aby přestal. Jinak o tom vzduchu třeba já vůbec nevím. Jse nesmírně dopálená že mi slíbili něco na bolest a nic mi nedali...Nebudu jmenovat doktory, ale Brno Bohunice si u mě udělalo špatnou vizitku. Zatím má nejlepší ohlasy Praha.

Adlenka
5x

Dobrý den, i já mám čerstvou zkušenosti s kolonoskopií. Měla jsem veliké bolesti břicha a nadýmání, proto mi tak jako tak byla provedena v analgosedaci - tedy s lékařem a sestrou z odd. ARO. Dostala jsem premedikaci a pak Propofol a ještě něco a byla jsem hned v limbu. Lékař začne samotné vyšetření až když usnete, takže vůbec nevíte nic. Pospala jsem si tam i s vyšetřením cca dvě hodiny a šla jsem domů. Pak jsem se mohla už najíst a napít a vše OK. Když bych musela tohle vyšetření někdy znovu postoupit, tak zase jedině takto. Jinak zažila jsem také gastroskopii a tu jsem nedala. Po umrtvení krku nějakým stříkadlem jsem se začala dávit a dusit, jak je mrtvý a nehybný krk a doktor se k samotnému vyšetření ani nedostal. Takže to je zase moje velká obava do budoucna. Hlavně zdraví! S pozdravem Adla.

Anonym
1x

Jinak k Fortransu - je to sladkoslané, gelové, první litr v pohodě ale s dalšími jsem měla problém. Dala jsem 3l a stejně to nakonec nestačilo, nebyla jsem vyprázdněná, i když jsem lítala nazáchod ještě o půl 6 ráno (a začla jsem to pít v 5 odpoledne). Sestra mi řekla že to můžu smíchat s džusem nebo šťávou. Každopádně teď je víc variant projímadel. Já mám tď MOVIPREP tam jsou též 4 l ale chutná to prý dobře. A ještě existuje něco, kde jsou jen 2l + musítě vypít cca 2-3l čisté vody. Což bych radši než fortrans no..:)

Gita T.

Moviprep jsou právě ty dva litry, které musíte vypít a k tomu ještě další dva litry nejlépe vody. Já jsem právě měla Moviprep a fungoval až po třech hodinách od začátku pití. Účinek přišel pak najednou a já seděla v kuse 5 hodin na toaletní míse, protože vstávat nemělo cenu :-). Já jsem při pití roztoku měla hrozné problémy se žaludkem, bála jsem se, že budu zvracet, ale ustálo se to vždy po tom pití obyčejné vody. Vůbec nechápu, proč neudělají něco, co třeba člověk vypije hrníček a pak dopije třeba 4 litry jiných tekutin, bylo by to šetrnější a pro lidi, které bolí břicho méně zatěžující. Prý něco takového je, ale dává se to jenom VIP pacientům. U mě byla kolonoskopie provedena s injekcí, chvilku jí nechali působit a doktor začal, zavedení endoskopu bylo v pohodě, ale když se posunul dál cítila jsem hroznou bolest. Doktor řekl sestře, přidejte jí, dostala jsem další dávku oblbováku, po kterém jsem usnula v průběhu vyšetření a pamatuju si jen občasné záblesky mluvení doktora. Pak mě probrali, doktor řekl, že je vše hotovo. Bylo mi tak zle, že jsem o sobě skoro nevěděla. Položili mě na postel v nějaké čekací místnosti a musela mi být zavedena rourka na odchod plynů. Měla jsem taky hrozně nízký tlak, tak mě chodili měřit. Nakonec jsem tam byla přes dvě hodiny. Pak jsem si sedla do čekárny počkala na papír a šla domů - byla jsem odvezena. Jestli tohle budu muset někdy ještě podstoupit, tak jedině pod uspáním. Všem, které toto vyšetření čeká přeji pevné nervy a hlavně dobrý výsledek.

růžena
3x

Byla jsem husa, že jsem na toto vyšetření šla. Bolest hrozná, hlavně, že mě sestřička říkala, to přece nebolí. Houby ! Bolí to strašně. Večer jsem měla 39,8 horečku, týden kruté bolesti, další tři týdny byly bolesti menší. Horečky a teploty jsem měla celý týden.Při vyšetření se o mne sestřička opírala, pevně mě držela za pánevní kosti, od té doby mě moc bolí "SI klouby". Občas skončím na kapačkách. Byla jsem hloupá, že jsem na toto vyšetření šla, ale tak hloupá, abych šla na vyšetření znova, přece jen nejsem.

Aichel
9x

Rád přidám svůj velmi čerstvý zážitek z kolonoskopie. Je to cca hodina, co jsem se vrátil z Motola (MUDr. Hlava). Nejsem posera, ale z tohoto vyšetření jsem měl panickou hrůzu a ta se úměřně stupňovala s tím, jak se blížil den vyšetření. Přípravu jsem začal včera, den před vyšetřením. Ráno jsem si dal pouze jeden jogurt s mléčnou rýží a pak už jen pil vodu. V 18:30 jsem začal pít Fortrans. První litr jem do sebe dostal cca za 25 minut. Víceméně jsem 3x "exnul" velkou sklenici. Druhý litr už byl horší, ale vypil jsem ho také do hodiny. Po vypití druhého litru jsem začal běhat na záchod. Za celý večer a noc cca 15x. Nedoporučuji utírat se papírem, ale použít vodu, pokud nechcete mít zadek jak pavián. Druhou várku Fortransu jsem začal pít ráno v 5 hodin. Kvůli pohodlnosti jsem celý litr vypil skoro na ex a šel si lehnout. Čtvrtý sáček jsem už nechtěl riskovat, věděl jsem, že bych ho v sobě neudržel. Nakonec se ukázalo, že to stačilo. A to mám 90kg / 194cm. Před cestou do Motola jsem si ještě odskočil na záchod, ale už se mi nepodařilo ze sebe nic dostat. V Motole následovalo útrpné čekání na porážku. I když jsem byl objednaný na 10:00 a dorazil včas, byli předemnou ještě 2 lidi. Ti co odcházeli z vyšetřovny pak vypadali asi jako Kocour ze seriálu Červený trpaslík, když se šel vykadit na planětě, kde bylo vše pozpátku. To mi moc nepřidalo. Když si mě sestra zavolala, abych šel do kabinky, chtělo se mi utéct. Sednul jsem si, dostal k podpisu souhlas s vyšetřením a super šortky s dírou na zadku. Mohl jsem si nechat triko a ponožky. Následovalo další čekání, než dokončí pacienta předemnou. Občasné sténání a výkřiky. Na klidu mi to nepřidalo, tak jsem se podíval na leták na stěně. Další chyba. Na něm byla přehlídky všemožných nádorů střev. Super. Nakonec mě sestra zavolala do ordinace a uložila mě na levý bok na lehátko. Když viděla, že se celý klepu a vypadám jako bych měl umřít, tak se mě zeptala, jestli jdu poprvé. Pak mi po konzultaci s doktorem píchla Dormicum. Nájezd byl okamžitý, všechno se tak nějak "rozhoupalo". Vůbec jsem nepostřehnul moment, kdy do mě doktor strčil sondu. Její pohyb střevem byl bezbolestný. Nafukování bylo také bez nejmenších problémů. Ke konci se doktor dostal do bodu, kde mi v květnu operačně brali část střeva a nemohl se dostat dále. Musel jsem si lehnout na záda a sestřička tlačila oběma rukama na moje břicho. Trvalo to cca 15 sekund a bylo to velmi nepříjemné, ale nikoliv bolestivé. Jakmile sonda tímto místem prošla, bylo zase vše v pořádku. Celou dobu jsem "sjetý" sledoval obrazovku a občas se zeptal, co to tam je. Doktor se dostal až do neoterminálního ilea, takže to byla totální kolonoskopie. Celý úkon trval 15 minut včetně odstranění několika pseudopolypů. Vyndání sondy jsem ani nepostřehnul. Údajně jsem v sobě měl 150cm. Oblékul jsem se a šel počkat na zprávu. Ve střevech jsem cítil tlak, bylo to trochu nepříjemné, ale jak větry začaly postupně vycházet, tak se to zlepšilo. Teď jsou to cca 2 hodiny a vše je v pořádku. Břicho je klidné, nebolestivé. Stolice zatím jen tekutá, lehce narůžovělá, na což jsem byl upozorněn. Jíst můžu vše, ale doporučili mi dnes jíst spíše menší porce. Přeji všem poserům, kteří se kolonoskopie bojí, aby pro ně bylo vyšetření stejně příjemné jako pro mě. Stresu a strachu se nevyhnete, ale pokud je personál a doktor milý, je to hned lepší. Pokud je doktor příjemný a ohleduplný, nemělo by Vás to bolet a užijete si zdrogovaní průlet vlastními střevy .)

Lukas
1x

Absolvoval jsem kolonoskopii v Brně u MUDr. Komárková za pomocí inhalační ,,nové analgosedace,, a bylo to naprosto bez problémů. Není to vůbec cítit, ani jsem nevěděl, že mi něco dělají. Jediná nepříjemná věc celého vyšetření je napouštění střeva vzduchem (a samozřejme fortrans :-D ale ze je to humus vi uz asi kazdej), ale i to je proste bez problémů. Je to mnohem méně nepříjemné, než třeba vrtání zubů. za 15 min je po celém vyšetření

LauraG
2x

Poraďte prosím. Mám často rozdrážděny konečník. Nevím co mazat před kolonoskopií, asi tu hadici do mě nedostanou....

Roman
2x

I já jsem se včera přidal k absolventům kolonoskopie. Den před vyšetření Fortrans ve 4 litrech vody - představoval jsem si to podstatně horší, vypít to jde celkem v pohodě. Před vyšetřením injekce na utlumení, ale nějak jsem nepociťoval že bych chtěl spát. Samo vyšetření bylo v cukuletu (nebo že bych to prospal?), deset minut a bylo hotovo, žádná bolest, žádné píchání, žádné tlaky. Jak někdo podotkl, lepší než si nechat vrtat zuby. Vyšetření prováděno v Gastromedic v Pardubicích, MUDr. Fabián - pracoviště s velmi příjemným personálem.

Lena
3x

Den předtím jsem začala pít Fortrans odpoledne asi v 15hod a nechala si hodinové pauzy mezi jednotlivými dávkami. Doporučuji malinko zapíjet citronovou vodo nebo ředěným džusem. Ráno už jen trochu vody. Cítila jsem se vyprázdněná báječně, což mě vzpružilo. Vyšetření proběhlo až před polednem. Dostala jsem Dolsin do žíly. Před zavedením sondy potřela sestra konečník znecitlivující mastí. Vyšetření trvalo 15 minut a vše jsem sledovala na monitoru. Asi dvakrát něco zabolelo na pár vteřin, ale byla jsem upozorněná, že to hned přejde. Nebojte se.

Michal
5x

Také rád přispěji dalším pacientům radou a pocity. Kolonoskopii jsem absolvoval před sedmi lety a jen pamatuji, že to šlo vydržet a pil jsem 2 lahvičky nevábného roztoku, které se musely zapít vodou. Nyní jsem obdržel Fortrans, přezdívaný Fofrsráč. Začal jsem pít v 16 hod. První litr lahodného moku (prášek z jednoho pytlíčku se rozpustí v 1l vody, pokud možno pitné a studené) v jsem za hodinu dal, další litránek mi trval již asi hodinu a půl. Je to pro někoho nechutné, pro jiného humus. Ale dá se. Nicméně korpulentní dámu z lékárny, co mi tvrdila cosi o chuti manga bych v tu chvíli s chutí nakopl do řiti. Pány upozorňuji, že pivo to fakt není a i k dámským likérkům má tento letkvar daleko - Ideální je po napití cucat třeba antiperle, nebo něčím přehlušit tu pachuť. Další 2 litry jsem pil od ca 22 hod. do zhruba jedné. Poté jsem byl vzhůru do ca 3 hod. Na WC jsem začal chodit po načnutí druhého litru, tedy zhruba okolo 17-18 hod. Ráno jsem vstával v 8 hod. ještě si došel na WC a na 9 vyrazil na toužebně očekávané vyšetření. Samotná koloskopie trvala ca 20 minut komplet. Nenechal jsem si dát žádná sedativa. Jsem chlap a něco musím pro zdraví vydržet. Vyšetření není sice vysloveně příjemné, ale oproti gastroskopii je to doslova Havaj. Mírné bolesti způsobené nafukováním střeva plynem jsou naprosto v pohodě snesitelné. Pokud samozřejmě je někdo citlivější a vnímavější, či má nějaké srůsty, může ho to bolet, ale u mne se jednalo o naprostou pohodu. K té přispěl samozřejmě i lékař s 27letou praxí a pohodová sestra. Negativní výsledek vyšetření samozřejmě jen přispěl k celkově velmi dobrému dojmu. A tak nejhorším momentem je pití nepříliš chutného nápoje, který bych vřele doporučoval k pití některým trestancům, aby si kriminál tolik neidealizovali a neměli chuť se tam vracet. Jak mi řekl doktor - je to všechno o hlavě a tudíž psychice. Držím všem budoucím absolventům palce, ať jim to dobře dopadne a nebojte se! Prevence je velmi důležitá a spoustě lidí to ušetří cenný život.

Mirka
2x

Každý, kdo jde na toto vyšetření, jde se smíšenými pocity, obzvláště, když si načte všechny diskuzní příspěvky na netu.Prodělala jsem toto vyšetření za svůj život 2x- r.2009 a před 14ti dny. V obou případech jsem šla na "ostro", bez premedikace. Abych byla dobře vyčištěná jsem použila "klystýr", žádné projímadlo. Opravdu záleží na přístupu lékaře a sestřičky, je nutné dýchat do "břicha", tím se bolest zmenšuje. Všem přeji, aby to každý zvládnul bez emocí, bolestí a hlavně - aby byl výsledek v pořádku.

Betak

Tak ja na tom byla dnes dopoledne, a opravdu to ma kazdy jinak. Pit fortrans neni nutne, ja dostala moviprep, nebo tak nejak a zasadni vyhodu spatruji zejmena v tom, ze se nepiji 4, ale jen dva litry. Pokyny jsem dodrzela a vycistena jsem byla pry perfektne. Bohuzel to tak strasne bolelo, jsem extremni cita, ze se z toho metru a pul dostal jen do 20 cm... A bez uspani to pry nepujde...

httpman

Zdravím. Před pěti dny jsem ve vojenské nemocnici v Plzni absolvoval kolonoskopii a gastroskopii. Oboje v jeden den. Nejdříve jsem šel na gastroskopii, kde mi do krku stříkli znecitlivující přípravek a pak mi tam zaváděli sondu. Bylo to velmi nepříjemné, hlavně jak člověk cítil, že má něco v krku, co tam je navíc. Toto vyšetření jsem snášel dobře, ale když sonda dojela do žaludku myslel jsem, že se pozvracím. Všechno jsem ale přečkal bez úhony a za dvě hodiny šel na kolonoskopii. V mnoha ohledech je příjemnější než gastroskopie. Nejdříve mi sestřička zavedla kanilu, kdyby bylo třeba podat zklidňující injekci. Bohudík jsem žádnou nepotřeboval a dostal jsem pouze něco "aby se s námi střeva líp bavila". Pak přišel pan doktor a nejdříve provedl vyšetření per-rektum. Pak začal zavádět sondu. Provtní průnik je nepříjemný, ale nic, co by se nedalo snést. Horší je, když sonda prochází "střevními záhyby", kde to docela dost bolí. Celou dobu do vás ještě pouští plyn, takže po vyšetření máte pocit, že prasknete. Nakonec jsem dostal do zadku trubičku na puštění plynů. Pak jsem se obléknul, počkal 10 minut na zprávu a šel hned domů. Takže abych to shrnul není to nic, co by se nenechalo vydržet (ale chápu, že každý má jiný práh bolesti). Takže všem hodně zdaru!

Franta
1x

Lidi, kolonoskopie se dá vydržet. Je lepší na ní jít a vědět, na čem jste, než se tomu vyhýbat. I já se dost bál, ale přemohl jsem se a šel jsem. Strach byl nakonec to nejhorší! Pil jsem ten Fortrans a dalo se to. Jen si to správně nadávkujte a zapijejte nějakým dobrým pitím, co máte rádi (ne červeným). Fortrans nesmrdí a jeho chuť je sladkoslaná. Ničím jsem si ho nemíchal - lepší pít prostě jen s vodou a něčím zapíjet. Já to zapijel Cocacolou. Dávkoval jsem si 1 litr = 1 hodinu a to vždy po 4 skleničkách a každou dávku zapil colou. Když by se vám zvedal žaludek, mějte u sebe třeba bonbony. Nezapomeňte, že kromě roztoku projímadla musíte ještě vedle něco pít, abyste nebyli dehydrovaní. Ideál je voda. Cola/limonáda/pivo jen na zapití roztoku. Před vyšetřením se ujistěte, že to dělají s uklidňujícími léky. Pokud ne, jděte jinam. Bez toho to dělají jen řezníci, nebo jen těm, kteří z nějakého důvodu tyto uklidňující léky nemohou. Uklidňující léky se dávají standardně ve všech dobrých pracovištích! Potom, co vám to šlehnou, tak jste téměř okamžitě v limbu. Sice vnímáte okolí, ale je vám tak nějak jedno, co se děje. Průchod vaším konečníkem a střevama by neměl výrazně bolet a když jo, řekněte si o další léky. V nemocnici pracují taky lidi a dobře chápou, že je lepší mít klidného pacienta. Po vyšetření už odpočívejte doma. Doporučuju doprovod. Po vyšetření pak může pár dnů břicho lehce bolet, můžou být lehké problémy s vylučováním a určitě budete mít plyny. Minimálně ten den bych moc neseděl. Konečník může být lehce citlivý. Pokud srovnávat gastroskopie a kolonoskopie, tak gastro je o něco horší, ale zase trvá krátce (5-15 minut) a příprava je jednoduchá. Kolono trvá déle (u mě hodina) a je tam ta příprava, ale zase to není tak nepříjemné.

Ellie

Taky jsem se kolonoskopie bála, ale bylo to úplně v pohodě. Je mi 17 let a zvládla jsem to. Naštěstí jsem nemusela pít ty soli, ale dostala jsem projímadlo s dobrou pomerančovou příchutí. Navíc jsem skoro celou noc prospala a i tak jsem byla dobře vyčištěná, jde totiž i o dodržování diety před vyšetřením. Před samotným vyšetřením mi napíchli kanilku a hned mi dali uklidňující lék, okamžitě se mi začala motat hlava a usnula jsem. Probudil mě až tlak, když zajížděli do zatáčky, od té doby jsem už celkem vnímala a nic mě nebolelo. Po vyšetření jsem ještě hodinu odpočívala a pak mě odvezli domů. Sestřičky na oddělení byly velice sympatické a moc hodné, to samé platí i o doktorech. Byla jsem v nemocnici v Teplicích na gastro-enterólogii.

Marcela

Dobrý den všem. Psala jsem již i na jiné diskuzi, ale napíšu i tady. Lidi, kdo nemáte dlouhodobě bolestivé problémy, zkrátka jdete na vyšetření kvůli fisurám nebo hemoroidům (které jsou mimochodem hodně bolestivé, ale myslím tím spíš záněty a horší věci), tak nemějte strach. Já byla dnes kvůli bolestech při vyměšování, krvácení. Výsledek byly hemoroidy. Každopádně, jedná se o vyšetření, které je nebolestivé a v případě injekce/oblbovačky (dali mi ji bez diskuzí) o ničem nevíte. Lehla jsem, píchli injekci, vstala jsem a šla si odpočinout na půl hoďky na lůžko. Doporučuji doprovod, páč napůl spíte ještě tak dvě hodiny :) Z vyšetření si nic nepamatuji, ale doktorka i sestra byly úžasné, ochotné a milé. Chtěla jsem tímto povzbudit lidi, kteří se bojí a některé příspěvky v diskuzích je odrazují. Když to srovnám s vyšetřením na gynekologii, když je zánět nebo herpes, tak tohle bylo jupííííííííííí :) a to nepřeháním! Pro plzeňský kraj doporučuji všem Mulačovu nemocnici na Borech. Jsou prostě úžasní!

Alena
1x

Zdravím všechny. Dnes jsem podstoupila vyšetření anoskopem a pak kolonoskopii. Obě vyšetření byly bezbolestné. Strach byl zbytečný ale asi nezbytný ( jsme na tom asi všichni stejně). Obě vyšetření jsem podstoupila z důvodu bolesti konečníku a krvácení. Před kolono jsem dostala uklidňující injekci, ale mám pocit, že na mě působila asi 2 minuty, kdy se mi točila hlava, pak to ustoupilo a vyšetření probíhalo v klidu a bez bolesti, snad jen trochu tlaku při vpouštění vzduchu. Nejhorší však byla doba asi celou hodinu a půl po vyšetření jsem měla hrozné bolesti břicha, že jsem sotva došla domů, pak se ale vzduch ze střev vypustil a už bylo fajn. Takže kdo váháte, seberte odvahu, ten klid pak za to stojí.

marcela

Dnes jsem byla na kolonoskopii. Bála jsem se dost, ale v ÚVN ve Střešovicích dávají rovnou "uklidňovák", takže jsem cítila prvních pár minut a pak až pak konec. Absolutně pohoda! Dokonce jsem se ptala, jak dlouho vyšetření trvalo, nic jsem nevěděla! Pak nechávají ještě hodinku dospat vedle na lůžku. Jsem ráda, že jsem to absolvovala a mám jasno, stálo to za to. I ten Fortrans se dal s trochou džusu přežít...

Zítra mě čeká vyšetření kolonoskopie. Nejdu na něj poprvé, ale poprvé jsem vyfasovala Moviprep a musím říct, že nic hnusnějšího jsem v životě nepila. Nevím, kdo je autorem tohoto přípravku, ale cpát zdravým lidem umělá sladidla navíc s hnusnou citronovou příchutí je děs. Mám třetí skleničku a je mi na blití a představa, že ráno nalačno musím vypít další litr, mě děsí. Před lety jsem dostala nějaké soli a byly mnohem lepší, tohle je fakt hrůza. Samotné vyšetření bude proti tomu brnkačka. Vynálezce bych tím denně nalévala, kdoví, jestli to vůbec chutnal.

Anna30
1x

Kolonoskopii jsem zažila a již nikdy víc. Pití Fortransu nebylo nic příjemného, ale dalo se přežít. Horší bylo vyšetření samotné. Jelikož mi sestra ani doktor nemohli nahmatat žílu, vše probíhalo bez sedace. Takovou bolest, co jsem zažila, jsem snad necítila niky předtím, zlatý zubař nebo gynekolog... V polovině muselo být vyšetření přerušeno pro šílenou bolest...

renek
1x

Rval jsem v uh.hradisti bolesti,uz proboha ne!nemuzu dale psat o te lidske hruze!

Jitka
1x

Také jsem to prošla je to asi4-5 roků.Nechtěla jsem žádný oblbovák.Vydržet se to dalo.Ne že bych to chtěla každý měsíc,to ne ale taková hrůza to také není.tak že klid dá se to...........

Dolly
3x

Dobrý večer,prosila bych někoho kdo byl na kolonoskopii v Pardubicích kterého lékaře by jste mi doporučily.Jdu poprvé a po těchto článcích mám ještě větší strach.Děkuji

Iveta
1x

Dobrý den,byla jsem dnes na vyšetření.Ve formuláři je napsáno,že dostanu před výkonem injekci a že jsem o všem informovaná. Musíte podepsat a potvrdit,že jste o všem informováni,aby se nemocnice zbavila příp.problémů. Nikdo se mi nezeptal a nikdo mi injekci nedal.To, že je možnost i uspání jsem se dozvěděla až po výkonu,možnost objednání je 5 měsíců předem.Od počátku jsem měla šílené bolesti a lékař myslel,že výkon nedokončí. Formuláře od kdy se máte a jak stravovat, se různí. Nevím, je to možné a přístup píší je také různý.Prodělala jsem 2 porody,ale toto byl nářez. nikdy více FN Olomouc.

Ondřej

Ahoj, chci se podělit o svou zkušenost s kolonoskopií a doufám, že třeba někoho uklidním. Pro mě osobně byly na celý tý proceduře asi nejhorší ty nervy a čekání před zákrokem. Jinak to totiž nebylo nic bolestivýho, ale pro mě dokonce ani ne nějak extrémně nepříjemnýho. Klasicky jsem den předtím vypil postupně 4 l prostředku Fortrans. Překvapilo mě, že takové ohromné množství nebyl až takový problém vypít. Zvlášť, jestli jste zvyklí pít třeba pivo, tak je to fakt jako nic... Asi je to ale hlavně tím, že přibližně po 1 l to z vás "prší bez mračna", a to značnou rychlostí. Ale nebolí to, nebylo mi ani na blití ani na omdlení, takže spíš jen takové zpestření odpoledne... Jediná nepříjemná věc byla teda z toho neustálého utírání dost podrážděná díra, ale co naděláte... Další den sem si pěkně přispal, přišel sem na vyšetření v 11:30, ale na řadu se dostal až ve 12:10. Byl jsem na gastroenterologii na Poliklinice Budějovická, Praha 4 u Mudr. Hovorky. Šlo to raz dva - kalhoty s dírou na prdeli, chcete injekci, lehněte si... Po injekci sem si připadal jako víc přivožralej, ale žádné nepříjemné pocity... To vlastní vyšetření mě nebolelo vůbec a dokonce ani netlačilo! Toho vzduchu do mě asi ani tolik nepumpovali. Vůbec jsem necejtil, že mi prochází střevama, myslel jsem si, že jsou pořád někde na začátku. Ani jsem se nenadál a doktor říká, že je hotovo a že dobrý. Je mi divný, že to uběhlo tak rychle, možná sem na chvíli usnul. Nicméně bez bolestí, jen s trochu motající se hlavou sem se šel vedle převlíknout a normálně autobusem dojel domů. Teď jsem hodinu po vyšetření a blbě mi není ani trochu. Asi jsem měl možná trochu štěstí, že nejsem žádný tintítko (mám 90 kg) a že mám prej na tohle vyšetření dobrý "širokorozchodný" střeva, ale fakt jako necítil jsem skoro vůbec nic. A závěr - vnitřní hemeroidy, jinak nic nenašli. Takže si opravdu myslím, že se nejedná o nic, kvůli čemu stojí za to nespat nebo mít stres. A dobrej výsledek pak všechen ten stres bohatě vykoupí... Tak hodně štěstí ostatním, ať to taky nebolí.

Honza

No ja vcera take absolvoval kolonoskopii na pracovisti v Nachode. Pred zakrokem jsem byl tezce vystresovan z vypraveni a cteni na internetu, ze se jedna o velmi bolestivy vykon. Rekl bych, ze opak je pravdou. Zakrok byl uplne v pohode. Dostal jsem tlumici injekci. Pak me zavedli a prostrkavali kolonoskop. Asi 2 x to bylo mirne neprijemne, ale vubec nic dramatickeho. Cekal jsem stale na ty "priserne" bolesti, ale za chvili uz to ze me tahali, ze prej je hotovo. Ja zakrok odhadoval tak na 3 minuty, ale prej trval tak 20, ale ja pri tom udajne usnul. Za me tedy uplne v pohode a z opakovani bych uz nemel zadnej strach (a to se dokroru hodne bojim a u zubare dostavam i na male vrtani vzdy injekci proti bolesti...). Dekuji vlidnemu panu doktorovi a prijemnym sestrickam v Nachode.

Jean

kamera nepozná mikroparazity, proč neděláte prevenci ?proberte se !

Přidat nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce