Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Odchlípení sítnice (Amotio retinae)

Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Honza
13x

Zdravím, před osmi dny jsem prodělal operaci odchlípené sítnice. Chtěl bych vědět, co všechno mám nyní zakázané? Lékaři mi sdělili, že nesmím dělat žádnou fyzicky namáhavou činnost. Můžu tedy alespon pracovat na počítači, nebo si číst? Je mi 23. Dosud jsem skoro každodenně jezdil na kole, cvičil nebo plaval. Nyní se příšerně nudím, navíc mám zkouškové, takže bych se potřeboval učit.

Libor
10x

Koukám, že ti tady nikdo nechce odpovědět. Protože jsem prodělal stejnou operaci skoro ve stejném termínu (8.6.2007), tak se mohu podělit o své zkušenosti. Prakticky je to tak jak říkáš, musí se jen omezit fyzická námaha, všechno ostatní jako čtení, psaní, učení :-) se dá dělat. Spíš by mě ale zajímalo, zda ti po operaci sklivec vyplnili plynem nebo silikonovým olejem a za jak dlouhou dobu jdeš na jeho vypuštění. A co nějaké "zbytkové" dioptrie, neříkali ti nic? Mě po vypuštění oleje (po cca 4 měsících) na oku zbydou tak -2 až -3D. A jedna zásadní připomínka redakci (autorovi) toho tématu. K odchlípení sítnice může samozřejmě dojít vlivem velmi vysoké fyzické zátěže. Během mého pobytu v nemocnici jsem se setkal s několika pacienty, kteří vyloženě přesílili organismus a během následujících dvou až tří dnů u nich došlo k těmto zdravotním komplikacím. Takže rozhodně není pravda, co uvádíte ve svém článku, že "...kromě již zmíněných úrazů oka, nemohou pacienti vznik odchlípení sítnice nijak ovlivnit ani v pozitivním ani v negativním smyslu"

Radim
8x

Zdravim, také jsem prodělal operaci odchlípené sítnice, ale je tomu již více než rok. Tak mě docela zaráží, že Ti chtějí vypustit olej po 4 měsících .. Já ho tam mám už přes rok a bylo mi řečeno, že čím dýl tam bude, tím lepší vyhlídky má oko pro konečné vidění a že celkově je to lepší, když je tam olej dýl. Bohužel, neznám nikoho v okolí, s kterým bych si o tom mohl promluvit, jelikož nikdo odchlipenou sitnici neměl :) Ještě bych měl jednu otázku : jak prosímtě vidíš s tím olejem ? já třeba vůbec na to oko nedokážu vůbec číst a celkově to vidění není nic moc, a ještě mám nepatrný pocit omezení zorného pole, při pohledu vlevo. Jinak sem prý ale měl štěstí, že nebylo zasaženo to místo nejostřejšího vidění ( centrum ). Doufám, že po vypuštění se to vidění zlepší. Díky za odpověď, přeju ať vám to dobře dopadne a mějte se !

Libor
2x

Tak olej už mám vypuštěný.... S ním to koukání skrze olej to nebylo skutečně nic moc, měl jsem na oku +3,5D a neustále jsem ho musel mít přelepené, neboť na druhém oku mám nula dioptrií a měl jsem problémy s dvojím viděním a bolestmi hlavy. Já měl také odchlípení jen v perifrní části sítnice, a prý právě proto tam ten olej nemusel být tak dlouho. Během delšího trvání narůstá riziko vzniku šedého zákalu na čočce. Teď mám sice olej z oka venku, ale problémy jsou zase jiné. Na to oko nevidím ostře ani s dioptriemi, vypadá to, že mám něco s makulou (tím centrem ostrého vidění). Myslím, že v těchle věcech je věda jen o krok před náma a my jsme tak trochu "pokusnými králiky" na kterých se tato věda aplikuje.

Radim

Také mám občas problém s dvojím viděním, protože na druhém oku nosim kontaktní čočku. Mě by měli ten olej vypustit někdy v prosinci už a snad se to vidění zlepší. Doufám teda, že se mi tam neudělá ten zákal, když sem měl olej v oku tak dlouho. Můžu se zeptat, jak to u Tebe teda budou rešit, myslim to, aby si na oko viděl i s dioptriemi...A jeste mě napadlo, také máš ( třeba jen nepatrný ) pocit omezení ( zůžení ) zorného pole, při pohledu do strany ? Já mám pocit, že trošku jo..doufam, ze sem to napsal správně a víš co mám na mysli :) PS: promiň za mé dotazy, ale asi chápeš, že se o to také trochu zajímám..Ahoj ! ;)

Libor
3x

Šedý zákal ti je schopen kdykoli diagnostikovat v průběhu času každý oční lékař během standardního vyšetření. Takže se stačí objednat na oční ambulanci. Ale musím říct, že ti oční chirurgové s tím celkem běžně počítají, protože v dnešní době je operace šedého zákalu (katarakta) běžným skoro ambulatním zákrokem, který trvá se vším všudy 20 min. A vždy dají přednost doléčení sítnice před "nějakým" šedým zákalem. Zúžení zorného pole jsem nepozoroval a ani nepozoruju, tady se svými zkušenostmi nemohu sloužit. Zkus se mrknout na ht tp://optics.upol.cz/optometr ie/download/refrakce_oka_po_vi treoretinalnich_operacich.pdf jestli se tam něco nedočteš, je to tam celkem podrobně vše popsáno. Tvé dotazy jsou OK, já už toho nastudoval spousta, abych se o problematice něco sám dozvěděl. Mě by ještě zajímalo, kolik ti je a kde ti to dělali (u mě 39 a Zlín).

Radim

No, já sem po operaci také prostudoval co se dalo, hlavně na internetu a jakmile jsem někde našel článek o sítnici nebo o odchlípení sítnice, ihned sem to přečetl. Já sem měl strach ( někde jsem četl ) , že při šedém zákalu se musí vyměit čočka a jak je prý umělá ( že jí už nevytvořila příroda ) tak neumí akomodovat ( zaostřovat do blízka ), ale potom jsem četl, že už i " vynalezli " čočku, která to zase umí ) tak nevim :) a k tvému dotazu : Je mi 19 let, ale odchlípenou sítnici a následnou operaci jsem měl v 18 letech. Jsem z jižních čech a operovali mě v Praze. V prosinci by mi měli vypustit olej...ale už sem si docela na to " jak na to oko téméř nevidím " zvykl...pevně doufám, že to oko nevidí jen kvuli tomu oleji a pak to bude OK :)

luksikova
3x

Dobry vecer mam velkou prozbu dokaze mne nekdo poradit/mam dva a pul letou dceru a od narozeni ma odchlipeni sitnice Amotio retinae,rozezna bezpecne svetlo a tmu nervi ma vporadku.Chci se zeptat jestli to nejde nejak operovat.Moc dekuji za odpoved maminka Luksikova

Fejmy
1x

Dobrý den maminko Luksiková :-) ja když byla na operaci odchlípeé sítnice, tak mi pan doktor vyprávěl, že operoval 4letou holčičku, která měla také odchlípnutou sítnici, že skoro nic neviděla....a operace se zdařila holčička má nyní podstatně lepší vidění. U vaší dcerušky ale bohužel nevím jak moc má odchlíplou sítnici. Ale určitě zajdete za odborníkem ten Vám určitě poradí co se dá dělat, myslím že v dnešní době jsou vynikající odborníci na tyhle problémy. Koukněte se na stránky: www.goc.cz je to klinika u které jsem byla i já a opravdu jsou tam špičkoví doktoři přímo na sítnici, kteří by Vám poradili :-) Tak přeji hodně štěstí a at holčičce pomůžu :-)mějte se krásně :-) pa Fejmy

martin
1x

přeji pěkný den. nevím co se mi stalo, ale asi před týdnem se mi před okem udělali skvrny, které za chvíli zmizely,ale od té doby mě hodně bolí hlava a za okem cítím velký tlak a oko se mi kažou chvíli roztřepe a stejně tak i obraz na který se právě dívám. K lékaři se ještě minimálně týden nedostanu, ale je to hodně nepříjemné a i bolestivé. máte někdo podobné zkušenosti? děkuji všem

Ivana

Ahoj, chtěla bych se připojit do diskuze k operaci odchlípené sítnice. Loni na podzim jsem byla na operaci šedého zákalu a teď jsem ta 0,3 % rizyka odchlípené sítnice. I když mojí mamce se to také stalo, takže ještě genetika. Byla jsem na operaci L oka 18.7.2007 na Butovicích. Kdy mi vyndají olej z oka a jestli se mi opět zlepší vidění jsem opravdu zvědavá. Připadám si tak trochu jako pokusný králík. Pokaždé se při kontrole dozvím trochu něco jiného, jednou paní doktorka řekla, že mi olej vyndá co nejdřív, pak na to zapoměla a řekla, že tam může být až 2 roky. Po operaci mi krom +5 DPT zústala rozšířená zornička, je to hrozně nepříjemné, kapu si Pilopos, po něm nastane v oku skoro křeč, zornička se stahne a pak se mi zase rozšíří. Je to jak na kolotoči. Samozřejmě mi je z toho špatně i od žaludku, točí se mi hlava atp. Nevím co by mi pomohlo, zda se zornička opět chytí až mi vyndají olej. Doktorka mě párkrát dorazila když řekla, že mám nervíky když jsem dorazila do ordinace kvůli zánětu v oku po operaci a pak s tou zorničkou. Snažím se na netu přečíst co se dá a nějak se s tím srovnat. S druhým okem jsem byla minulý týden na leisrování sítnice, doktorka léčí nález na druhém oku a svou tajemností mě snad opravdu rozhodí. Snažím se fyzicky šetřit co nejvíc, jinak chodím do práce a celé dny koukám do PC, nezdá se mi to pro moje oči nejlepší ale co dělat. Máte někdo zkušenost l leisrováním sítnice? Přeji hezký den. Ivana

Libor
5x

Laicky ti mohu odpovědět prakticky na všechny tvoje dotazy, prošel jsem si vším na vlstní kůži. Délka setrvání oleje v oku je individuální dle rozsahu a místa odchlípení sítnice a taktéž dle pracoviště, kde se zákrok provádí. Např. v Praze ho tam 1 rok nechávají minimálně, mě ve Zlíně ho vypustili po 4 měsících. S jistotou však platí, že čím déle tam je, tím je vyšší předpoklad vzniku šedého zákalu na čočce. Já mám první příznaky už po těch 4 měsících. U diabetiků tam někdy může zůstat i nastálo. S tou zorničkou to je zajímavé. Já měl taky problém s její reakcí, ale to bylo způsobeno tím, že mi olej utíkal do přední komory oka a zorničku jakoby blokoval v pohybu. Žádnými kapkami jsem to neřešil, bral jsem si jen tmavé brýle a stačilo to. Pilopos neznám, na zůžení zorničky se kape Polikarpin, ale jedná se vždy jen o dočasnou reakci oka, která bolí a po vstřebání kapek se zornička vrátí do podoby, v jaké přirozeně je. Laserování sítnice je běžný proces při léčbě odchlípení sítnice. Jedná vpodstatě o preventivní opatření, které má zabránit vzniku a postupování ochlipování sítnice. Paprskem laseru se do sítnice vypalojí body (na jedno sezení cca 800), které laicky řečeno přivaří pevně sítnici v tomto bodě k jejímu podkladu (cévnatce). Myslím, že na celém průběhu léčby je toto to nejméně problematická záležitost. Vše co jsem napsal berte s určitou rezervou, jedná se o mé subjektivní postřehy. Zdůrazňuji, že nejsem lékař !!!

Radim

ahoj..prečetl jsem si tvuj příspěvek...docela mě vyděsilo, že čím déle bude v oku olej, tim vetsi pravděpodobnost vzniku šedého zákalu. Já budu mit olej v oku už 15.měsícem, a za měsíc by mi ho měli vypustit - tzn.: že olej asi budu mit celkem v oku 16 měsíců, doufam, ze u mě nebude objeven šedý zákal. Chapu, ze nejses lekar, ale jak by se postupovalo, pokud bych tam zakal měl ? co by to znamenalo atd...je mozné, že i po 16-ti měsících nebudu mít zákal? jak jsi psal o tom, že u máš příznaky po 4 měsících, jaké příznaky to jsou ? Já chodim pravidělně na kontroly a zatim, " se jim vše líbí " tak doufam, ze po vypuštění olej snad budu mít pokoj a na to oko něco uvidim. Děkuju za odpověď a měj se ;)

Libor

Šedý zákal subjektivně nepociťuji nijak, protože čočku jako takovou zakalenou nemám, ale v její jedné okrajové části jsou první příznaky (vakuoly). Jestli chodíš na kontroly a je vše v pořádku, tak se nestrachuj, protože to je silně individuální záležitost. No a pokud bys tam zákal měl a to takového rozsahu, že by ti to vadilo v "koukání", tak bys šel na operaci, kdy ti daj novou čočku.

Ivana

Ahoj, chci Vám do Vaší diskuze sdělit své zkušenosti s operací šedého zákalu. Byla jsem na ní loni na pozdim a mám umělé čočky. Šedý zákal jsem prý měla vrozený a k tomu jsem ještě měla -9 dioptrií. Zákal jsem vpodstatě nevnímala, pohled svět jsem neměla nijak zakalený ale s -9 dpt jsem toho moc neviděla. Nosila jsem však leta kontaktní čočky. Operace šedého zákalu byla lehká a já po ní byla vpodstatě do týdne fit, žádný problém s akomodací ani jiný. S oparací sítnice se to nedá srovnávat, po ní mi trvalo 2 měsíce než jsem se trochu srovnala a to nemyslím silik. olej co mám v oku a obtíže které působí. Po operaci šedého zákalu se mi zdálo jako zázrak, že dobře vidím. Dali mi totiž čočky takových parametrů, že mi odtranily i krátkozrakost. Jedinná obtíž s umělymi čočkami v oku bylo jak bych to nazvala - kroužkování, prostě v oku jsem při určitém lomu světla umělou čočku trochu viděla a také vysychání sliznice oka, to není problém řešit kapičkama do očí. Jen to chce si nechat před operací šedého zákalu pořádně vyšetřit případně oleisrovat sítnice. Že existuje určité riziko odchlípení sítnice jsem se dozvěděla z netu až když se mi to stalo. Ještě se vracím k mému problému s roztaženou rozničkou po operaci sítnice se silikonovým olejem v oku. Kapky se opravdu jmenují Pilopos 1% a zorničku mi bolestivě stahnou a ta se pak vrátí do rozšířené polohy. Nemáte někdo podobný problém? Nevím jestli mám naději, že se mi zornička vrátí do normální polohy až mi olej z oka vyndají. Je to příšerně nepříjemné. Mějte se krásně a napište. Ivana

Radim

zdravim, tak jsem byl vcera na kontrole v Praze a prý mi ten olej vyndají až taky třeba za dva roky :) Prý ho tam budou držet do té doby, dokud to bude možné..to je fakt zajimavý, ale věřim, že vědí co dělaj, Škoda, už sem se fakt tešil, že na to oko něco uvidim...takže to znamená, že bych tam ten olej měl mít něco kolem 3 a půl roku, to je fakt zajimavy ... setkal sem se s lidmi, kterym byl olej vypusten tak maximalně po roce. No nic...tak snad to vydržim, mám za sebou teda tak slabou polovinu. Ale věřim tomu, že se dočkám... Prý mám v periferii jizvy... Musel sem se podělit ;) .. Tak se mějte

Libor

Tak mám olej z oka už 3 měsíce fuč a vidění na oko je taky fuč. Vidím toho asi 10% co zdravé oko a proč nevidím víc se lékaři jaksi ne a ne shodnout. Asi půjdu ještě na operaci šedého zákalu a pak se uvidí jestli se něco uvidí. Taky jsem se musel podělit.....

Ivana
2x

No to je hrůza Libore, že na oko dobře nevidíš a doktoři nevědí čím to je. Šedý zákal by přece snad poznali. Existuje vůbec někdo kdo po odstranění oleje na oko vidí dobře? Nebo je to jen středověká mučírna aplikovaná na současné pacienty. Před 25 lety mojí matce bez problémů dali jednou operací a bez oleje sítnici zase dohromady. Mě se vidění oka s olejem také podstatně zhoršilo. Zvlášť ve středu oka. Na odstranění oleje jdu po 7 měsících koncem února tak doufám....... Napiš prosím jak probíhá pooperační rekonvalescence?

Libor
2x

Přidávám se k názoru, že vlastně neznám nikoho, kdo by po vypuštění oleje na oko viděl opětovně dobře. Asi by nám na to odpověděl jedině doktor v jehož péči jsou lidé, kteří absolvovali tento zákrok. A co se týče rekonvalescence po evakuaci sil.oleje, tak ta alespoň u mne byla prakticky shodná s tou po vlastní vitrektomii. Za cca 10 dnů ustoupil to největší podráždění oka (zarudnutí, bolesti) a do cca 1 měsíce jsem byl jakš takš v pohodě, že jsem mohl začít chodit znova do práce. Operace trvala shruba 90 min a subjektivně jsem ji snášel lépe, než tu první. Jinak prý mám opravdu subkapsulární šedý zákal (zákal pouzdra čočky), který byl vyvolán právě přítomností sil.oleje a projevuje se rozostřeným viděním ve středu zorného pole (v novinách prakticky nic nepřečtu, nelze zaostřovat). Při operaci mi tedy vezmou čočku, vyčistí pouzdro a daj novou umělou čočku s dioptrickou korekcí. A ještě bych měl jeden dotaz na všechny. Byl vám v rámci vitrektomie aplikován na oko cerklážní pásek, který oko má stahovat a zabraňovat předozadnímu tahu za sítnici? Strašně by mě to zajímalo. Díky

Radim

Také jsem si všiml, že mám někdy rozostřené vidění přesně ve prostřed zorného pole - u mě se to mění polohou hlavy a všiml jsem si, že ráno, na oko vidím jakš takš, ale v průběhu dne se to jakoby zhoršuje. K dotazu : o cerklážním pásku jsem nikdy nic neslyšel, tak si myslím, že mi aplikován nebyl, ale jistý si nejsem.

Radim
1x

Opravdu hodně zajímavá otázka : " Existuje vůbec někdo kdo po odstranění oleje na oko vidí dobře? " Uvědomil jsem si, že já vlastně taky neznám nikoho, kdo by po odstranění oleje na to oko dobře viděl. A to mi lékaři říkali, že po vypuštění oleje by zraková ostrost měla být dobrá. Nedávno jsem se dočetl, ze se stává, že po vypuštění člověk vidí zase dobře, ale chybí mu třeba kousíček zorného pole... Toho jsem si všiml u mě, na oko nevidím nic moc ( kvuli oleji ) a jeste mi chybí malý kousek zorného pole u nosu, který naštěstí nevnímám, vzhledem k tomu, že druhé oko to dohání..... A také jsem se chtěl zeptat, jak to prosim máte s ridičským průkazem a s řízením auta vůbec ? Máte při řízení nějaké problémy ? Já jsem si vsiml, ze mi trochu dělá problémy řídit auto, ale napriklad, když jedu na motorce, tak vůbec žádné problémy s očima nevnímám...to vůbec nechápu...Díky moc a mějte se

Fejmy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Za cca 10 dní mám podstoupit operaci levého oka, kde mi byla zjištěna odchlípená sítnice a už i nějaké trhlinky a cista. Prosím, ten, kdo absolvoval lokální umrtvení oka a operaci jestli by mi mohl napsat průběh operace, své pocity při ní a jaký má celkový pocit a názor na lokální umrtvení a operaci . Mám z toho velkou hrůzu a momentálně zvažuji uspání před operaci. Nedokáži si představit, že bych více jak hodinu při operaci vše vnímala a taky člověk neví do čeho jde tak se mi prosím někdo ozvětě. Předem díky.....a můžete mi i psát na e-mail: [email protected]

Elena
1x

Tak se dívám,že Vám nikdo neodpovídá a čas běží.Dnes se vrátil můj syn z nemocnice po operaci odchlípené sítnice a jeho názor je,nechat se raději uspat a nic nevědět.Nedávali mu na výběr,operace byla akutní ze dne na den.Přejeme hodně štěstí.

Fejmy
1x

Dobrý den Elenko, tak děkuji alespoň za nějaký názor či jít na lokální umrvení a nebo uspání. Jdu nakonec pod narkozu, jsem děsnej srab z operací, takže to pro mne bude méně stresující..ale děkuji, že jste napsala, a at se synovi daří po operaci dobře. Mějte se krásně.

Radim
1x

Ahoj Fejmy...já sem operaci odchlípené sítnice prodělal v srpnu 06 a nedávali mi na výběr jestli chci uspat nebo ne...každopádně jsem rád, že mě uspali a já si nic nepamatuju...u mě to bylo hodně naléhávé..pamatujui si, ze ve ctvrtek sem si dosel k lékaři, že mi jakoby chybí kousek zorného pole ( jsem z jizních čech ) a druhý den ráno už sem ležel v Praze po operaci...prý sem měl odchlípení kousek od toho centra a měl sem štěstí, že se neutrhlo i to centrum..jinak doporučuji se nechat uspat :) Sice sem se po operaci cejtil asi jako po Silvestru, ale pak to bylo dobrý :) ... Hodně štěstí !

Fejmy

Ahoojky Radime :-) diky za to že si mi napsal a mám tak trochu další obrázek o operaci( jinak mi je 24 - kolik Tobě?) a bydlím v Liberci a rodinu mám na Moravě (Prostějov) tak jdu nakonec na kliniku do Zlína. A můžu se zeptat, jak Ti bylo po operaci , jak si cítil oko a tak? :-) a jak už si tady psal o vypuštění oleje z oko - co to je? Můj doktor mluvil jen o tom, že mi do oka dají silikonovou výplň na kterou přichytí tu sítnici, tak nevím, možná se vše ještě před operací dozvím. Tak Ti Radime přeji, ať máš s očima jen ty nejmenší problémy nebo v nejlepším případě žádný, ja ani nevím jak dlouho se to oko může uzdravovat pokud to tedy jde :-(..tak hodně zdarvíčka a díky :-)

Radim

Mě bude v květnu 20, ale na operaci sem musel pár měsíců po mejch 18-tinách.Já bydlim kousek od Třeboně. Po operaci mi bylo hodně špatně z narkozy, ale to byl ten nejmenší problém. Oko bylo oteklé, bolelo mě a pár dní sem ho měl přelepené. Když mi sundali náplast z oka, tak sem v prvních měsících po operaci na to oko viděl opravdu krásně. Pred operaci sem nosil brýle a po operaci sem je mohl odlozit, protože na operovanem oku sem měl 0 dioptrií a precetl sem snad i poslední řádek. Jenže : to dobré vidění vydrželo jen pár měsíců ( lékaři ríkali, že to je normální, když se to potom zhorsí ) a také sem na to oko nebyl nic schopen přečíst...absolutně sem na něj neviděl do blízka a ani ted na něj nevidím na blízko. No a vidění na dálku je ted taky hodně moc špatný. Pořád se uklidňuju tím, že to je tím olejem a až ho někdy vypustí ( jestli ho vůbec vypustí ) tak bych snad na oko mohl zase něco vidět. Pamatuji si, že sem na tom byl opravdu moc špatně psychicky. Nemohl jsem ( a do dnes nemůžu ) pořádně fyzicky pracoavat ( zvedat těžké věci, sportovat atd..)Mám dovolen jen rekreační sport. K tomu oleji: pri operaci mi dali do oka silikonový olej, který by měl sítnici přidržovat ve správné poloze, dokud se nepřihiojí...původně sem ho tam měl mít rok, ale rozhodli se, že mi ho tam jestě nechají. Naštěstí sem si na to, jak to oko nevidí už zvykl, takže už to ani moc nevnímám a můžu třeba řídit i auto nebo tak.....každopádně se tesim jestli se někdy vypustení dočkám. Někde jsem četl. že hojení sítnice oka je od 3 do 24 měsíců - zaléží na rozsahu odchlípení. Já ještě zacinam mit pocit, jakoby se mi mozna na tom oku zacinal dělat zakal, ale to prý neni problém vyměnit čočku. A jeste jsem si po operaci vsimnul, že mi asi chybí kousíček periferního vidění.Ale jinak žiju normální život :) Vše co jsem tady napsal, tak ber prosím s rezervou, jsou to moje pocity a nejsem lékař ! :) Přeji Ti ať ti to dobře dopadne a dej kdyžtak potom vědět ! díky ;)

Fejmy

Ahjky Radime :-) no ja mám více dioptrii kolem 7 na obouch očích, takže mě zůstanou brýle i po operaci a když sem se pana doktora ptala na to, jestli bych někdy v budoucnu mohla jít na snížení dioptrií, tak mi řekl, že by mi to nedoporučil..tak uvidím jak to vše bude :-) a jinak je mi líto, že s okem máš ještě teď takové problémy..tak sem sama zvědava, jak se to bude hojit mě po operaci, prý bych měla vidět jako ted, ale s tím, že 3 měsíce až půl roku můžu vidět rozostřeně, hůř barvy a taky mi bylo zakázán veškerý sport:-( ale co už oči jsou důležitějši...jsem ráda, že si mi to i s tím olejem torchu přiblížil, ja totiž do teď se přiznám o odchlíplé sítnici nevěděla nic a už nepomýšlela na to, že by to mohlo postihnout i mě...to je život...a určitě po operaci dám vědět, jak to vše dopadlo a vypadá :-) tak se měj kráásně papa

Lenka

Takhle jsem to měla přesně já, ze dne na den, akutní, v celkové narkoze, olej mi slíbily vyndat za 3-6měsíců.Jsem 2.den po operaci.

Ev

Dobry den, za tyden me ceka operace sitnice-ambulantni zakrok, vypln sil.olejem. Mohl byste mi pripadne nekdo rici sve poznatky a tak, pokud jste operaci prodelali v blizke dobe? Dekuji.

Jitka

Dobrý den, můžu se zeptat, jak vám to dopadlo. Jsem po vypuštění, napuštění oleje, celkem 4 operace. Zatím žádné dobré vyhlídky.

Libor
1x

K vlastní operaci odchlípené sítnice - byl jsem operován ve Zlíně a tam se mě vůbec neptali, jestli chci narkózu nebo jen lokální umrtvení. Všechny operace se provádějí jen v lokální anestezii, uspávají se jen děti. A alespoň co jsem viděl, tak to všichni dospělí zvládli. Trochu nepříjemný je jen začátek operace, kdy dostaneš injekci pod oko, ale pak už tě fakt nic nebolí a jde jen o to to tam ty 2 hodiny vydržet ležet a moc se nevrtět. Absolvoval jsem to už třikrát a dycky se to dalo vydržet. Každopádně je to víc náročné po stránce psychické než fyzické. Ostatní ti už bylo zodpovězeno, tak snad už víš do čeho jdeš. A pozdravuj doktory ve Zlíně, jsou to šikulové, fakt odborníci, můžu opravdu jen chválit !

Fejmy

Ahojky Libore, no ja jdu k panu doktorovi Čejkovi, a nakonec jdu pod narkózu..sem šílenej strašpitel a z operace bych měla nervy, sem zmatkař a tak se raději nechám uspat a o ničem nevědět - mi dali navybranou jak to chci. Že se to dnes již děla lokálně ale když se člověk na to necejtí tak vyhoví i takto...Tak doktory pozdravovat budu. Se měj krásně a díky, že si napsal :-)

Zkopy
1x

Podělím se taky o své zkušenosti - operaci sítnice jsem absolvoval již čtyřikrát, naposledy před týdnem. První plnivo byl plyn, poté již vždy silikonový olej. Ad narkoza - jsou dvě, vlastně tři varianty: 1) plná narkoza(člověk si nic nepamatuje, což je fajn, ale je to riziko, nemusí se třeba taky probudit nebo z toho zblbne, záleží na zdravotním stavu), 2) sedace analgetiky - injekce pod oko pro znecitlivění + infuze analgetik do žíly (šetrná, člověk je při vědomí, ale trošku depresivní a nesmíte se ani hnout!), 3) ambulantní přidání plynu injekcí přímo do oka (snad to nejhorší, co jsem zažil - dostanete injekci plynu přímo do umrtveného oka, hrozný zážitek a velmi bolestivé). Takže rozhodně nejlepší je podle mě sedace, alespoň pro tělo :o)). Co se týče kvality vidění po operaci - po první celkem v pořadku, po druhé a třetí skoro bez zraku, po té třetí se mi asi po dvou letech co v oku byl olej udělal šedý zákal a zákal pouzdra čočky - takže absolutní slepota. Po poslední čtvrté operaci vidím celkem dobře, byl vyměněn sil. olej, očištěno pouzdro čočky a upravena sítnice. Ještě po zhojení mě čeká výměna čočky za umělou, ale to už v nemocnici dneska zvládne snad i "vrátnej". Tak teďka hlavně aby to vydrželo v pořádku a na věky :o)

Martina

Celkovou narkozu, můžete mít. Po každé operaci odchlípene sítnici jsem měla. V Lexum se platí, ve Vinohradské nemocnici zdarma

ludva

Čauky,, já měl lokální anest. a problém nebyl i když vše vnímáš, cca po měsíci mě vybrali olej, to už jsem měl pocit takové tupé bolesti, ale můžeš si říct a píchnou ti další uspávačku.Překvapuje mě u ostatních ta délka s olejem. Je to čerstvé a vidění se zlepšuje.

Fejmy
1x

Ahojky vše co sem občas napíšete, takže už mám po operaci levého oka a dnes můžu konečně napsat, když oko už moc nebolí, jak to probíhalo :-) tak nakonec sem šla pod celkovou narkozu dali mi prý tu nejšetrnější a nejlepší co mohla bejt a bylo mi po ni dobře jen po probuzeni trochu nevolnost ale po cca 1,5hod sem vstala a ani se nemotala hlava a jela sem s rodiči domu :-). Pan doktor nakonec zvolil typ operace, při které mi podvazali oko a tim jakoby zapezpečily - podložily trhlinky co jsem měla na sítnici a vpíchli mi do oka plyn, který budu vnímat v oku měsíc dokud se neodpaří a má za úkol lépe přihojit sítnici tam kam ma :-) tak mi to alespon jako laikovi bylo řečeno. Oko první 3 dny po operaci celkem bolelo ted je to už lepší, že můžu už i psát na klávesnici :o). Otok v oku ještě je ale měl by již ustupovat :-) Jinak musím pochválit pana doktora Čejku kterej mě operovat a celkově celej personál kliniky Geminy ve Zlíně jsou tam všichni milí a nemůžu si je vynachvílit. Tak zatím uvidím co bude. Včera jsem byla na kontrole a prý operace se zdařila a vše vypadá nadějně :-) Tak sama sem zvědava jak to bude dál. Ttak se mějte všichni mooc fajn papa

Ika
1x

Před operací šedého zákalu jsem byla krátkozraká. Při operaci mi byly implantovány korekční čočky, viděla jsem úžasně, ale bohužel asi za rok se mi na pravém oku odchlípla sítnice, viděla jsem jakoby hnědé křoví a lidi od půlky dolů. Operovali mě na Karláku v Praze, v celkové anestézii, asi týden jsem byla hospitalizována.Po propuštění jsem byla zoufalá, protože jsem neviděla SPZ na autech, kolem kterých jsem chodila, nepřečetla jsem nic, v TV jsem nerozeznala postavy. Při kontrolách mi říkali, že jsem měla sítnici odchlíplou v místě nejostřejšího vidění a budu si muset sama najít úhel, pod kterým budu vidět lépe a operované oko bude fungovat pouze jako pomocné. Cca do roka že by mělo dojít k částečnému zlepšení, což se opravdu stalo. Na oko vidím sice mlhavě ale rozeznávám dobře předměty a při dobrém světle se mi daří operovaným okemi leccos přečíst.Trochu pomáhá i dioptrie. Společně s druhým okem vidím slušně. Potud moje zkušenosti. Vůbec nic mi neříká to, o čem mluvíte všichni, sice, že máte v oku napuštěný silik. olej. Na kontroly již nechodím na Karlák, ale mám to štěstí, že bydlím vedle butovické kliniky. Ale ani tam mi o oleji nic neřekli. Musím se při další kontrole zeptat. Loni jsem měla pocit, že mi v operovaném oku poletují černé tečky, proto mi pí. doktorka nabídla laser (2x 200,-Kč), který problém odstanil. Byla to bezbolestná záležitost několika minut a probíhala podobným způsobem, jako měření tlaku očního pozadí, čili jakoby fouknutí. Operované oko mám více vystouplé než před operací a co je nepříjemné, mám obě oči neustále začervenalé. Pro Fejmy: tuto operaci jsem absolvovala v celkové anestézii, ale lokálně umrtvené oko jsem měla při operaci šedého zákalu. Nic jsem necítila, jen protivný byl paprsek světla, který mi svítil prudce do oka. Pochopitelně jsem měla také veliký strach, což se projevovalo tím, že jsem byla hodně napnutá a lékaři mě museli upozorňovat, abych se povolila. Poznali to na napětí v oku. Snažila jsem se celou dobu na to myslet a ani jsem nevnímala, jak dlouho jsem byla na sále. Držím Vám palce, Fejmy, ale strach nemějte (to se to radí,co?), teď jsem se všimla podle data Vašeho příspěvku, že už máte určitě po operaci, tak napište, až budete moci, jak jste to zvládla a jaké máte pocity a zkušenosti nyní. Někdo se ptal, co se nesmí. Já mám po operaci již 9 let. Snažím se, na rady lékařů, příliš se nenamáhat, nenosit a nezdvíhat těžké předměty, zvláště ne v předklonu. PC, TV nevadí. Pozdravuji Vás všechny, přeji, abyste viděli co nejlépe. Ika-67 let

Ivana
1x

Ahoj všichni s nemocnýma očima! Zítra mě čeká další operace vpořadí třetí levého oka. První byl šedý zákal, druhá operace loni v červenci odchlípená sítnice a zítra by měl jít silik. olej ven z oka po 7 měsících. Je zajímavé, že jste nikdo nezmiňoval změněné dioptrie po napuštění silik. oleje do oka o + 5 dpt. Mě tento rozdíl proti druhému oku způsoboval první měsíce než jsem si trochu zvykla značné potíže: motání hlavy, nevolnost atp. Teď mám uprostřed operovaného oka "hluché místo" kde nevidím. Dotahuji to druhým okem s olaserovanou sítnicí, chodím do práce, denně řídím, žiji , prostě bojuji. Trochu problém bylo vysvětlovat manželovi a ostatním lidem, že se ale necítím dobře, že se musím šetřit, vyhýbat fyzické námaze, že mi vadí hluk a silné světlo atd. když na mě nebyl vidět žádný problém. Plusky brýle mám na čtení a na PC, chvílemi mám pocit že na straně operovaného oka i špatně slyším, Čtení Vašich příspěvků, zkušeností rad a dojmů mi moc pomáhalo se s mým problémem vyrovnávat. Zítra mi prosím držte palce ať se operace podaří a vidění na oko mi zůstane zachováno stejně jako já držím Vám všem. Ivana

Radim

Ahoj...mě také dělal ze začátku problem ten rozdíl, ale už ho témer nevnímám... Jinak co napsat: asi jen : hodně štěstí ! a pak se určitě ozvi jak vidíš bez oleje ;)

Fejmy

Ahojky Ivanko! určitě si na Tebe zítra vzpomenu všu bude dobrý. Vidím, že sis taky už prodělala s očima svoje :-) Ja ted momentálně mám již týden v oku plyn, pan doktor mi říkal že mi na oku narostou dioptrie, jsem krátkozraka a už před operací jsem měla na oku 7 dioptrii tak ted by mi měly přirust ještě asi 3, tak z toho nejsem nadšena, mám jít i s druhým okem a to v březnu tak to zatm nechávám osudu kolik dioptrii mi naroste v pravým, ale se přiznám že mít tolik dioptrii na tom levem bych ted měla mí 12 dioptrii tak s tím budu mít asi komplex a budu určitě uvažovat a poptat se doktora jestli bych mohla časem na laser na snížení dioptrií..se uvidí jak to vše bude..tak ať Ti zítřek dopadne dobře a máš to rychle za sebou..měj krásný večer papa

Viki

Ahoj Fejmy, žádný problém, dnes jsou tak perfektní kontakní čočky, že s nimi vydržíš celý den úplně v pohodě, něco ti na ně přispěje zdravotní pojišťovna, něco budeš muset zaplatit, ale co už, brýle nejsou také levné .Vodu si na ně koupíš v akci na internetu a paráda. Jde jen o zvyk. Tak vydrž a přeji hodně štěstí s očičkama.

Fejmy

Ahojky Vikï! sice vím že jsou perfektní kontakní čočky ale nakonec se uvidí jak to vše dopadne, protože jsem byla v patek na kontrole, tak oko vypada nadějně sítnice pěkně přilnula kam měla a vypada to že se vše hojí a vrací donormalu..relativně :-) ale naměřili mi na tom oku -15D takže to vypada že budu muset dobudoucna podstoupit laser očí, který by mi pomohl asi nejvíc :-) uvidím ted 10.3. jdu s pravým okem to mam trochu v lepším stavu než to levy, tak si počkám jak se mi zvednou dioptrie po operaci na tom pravým a co mi pak doktor doporučí za jak dlouho laser, protože brejle a ztenčení skel by mě přišlo na pěkný majland!! ty nosíš jak dlouho čočky a kolik máš na očích dioptrií..díky za odpověď a měj se fajn :-) papa

Ajina
2x

Ahoj všem!Jsem 5let po operaci sítnice,v oku mám stále olej,mám na něm umělou čočku a stále ještě šedý zákal na pouzdře:-(.Dočetla jsem se,že je vysoké riziko odchlípení sítnice i na druhém oku,ale že se to dá preventivně,,přilepit"lasere m.Nemáte s tím někdo nějakou zkušennost,co se týká vidění?

Ajina

Ahoj všem!Jsem 5let po operaci sítnice,v oku mám stále olej,mám na něm umělou čočku a stále ještě šedý zákal na pouzdře:-(.Dočetla jsem se,že je vysoké riziko odchlípení sítnice i na druhém oku,ale že se to dá preventivně,,přilepit"lasere m.Nemáte s tím někdo nějakou zkušennost,co se týká vidění?

Libor

Praktickou zkušenost s prevencí proti odchlípnutí sítnice olasorováním nemám, ale mohu potvrdit, že tato možnost skutečně existuje. Říká se tomu LFK baráž a provádí se ambulantně na 2-3 sezení, trvá to vždy cca 10 min a není to nic hrozného. Na téma preventivní LFK baráže jsem se bavil s lékařem, který mě operoval, ale bohužel jsme se v rozhovoru nedostali tak daleko, abych teď mohl říct, kdy a za jakých podmínek je toto možno provést.

Ivana

Ahoj Ajino a všichni, já mám zkušenost s laserovaním oka - prevencí odchlípení sítnice. Je to trošku nepříjemná procedura s čočkou v oku cca 10 minut dlouhá. Při ní se sítnice laserem "přilepí".Nevyžaduje to pracovní neschopnost ani jiná omezení. Vidění oka se mi po laseru nezměnilo. Není to vůbec nic proti strachu, že se sítnice odchlípí jako na druhém okul Jinak jsem zpátky po druhé operaci - vyndání silik. oleje z oka. Byla jsem měsíc v pracovní neschopnosti. Na oko vidím stále rozmazaně a uprostřed mi chybí kousek pole. Ale dotahuji to druhým okem, mám jen slabé brýle na blízko i na dálku. Ale stále se ještě zdaleka necítím fit. Doktorka vyjádřila naději na zlepšení. Jakou máte kdo zkušenost?

Libor
1x

Tak nějak jsem tuto diskusi rozproudil a tímto v ní končím. Po prodělaném odchlípení sítnice jsem absolvoval z důvodu stále slabého visu ještě operaci šedého zákalu, ale výsledek se nedostavil. Na oku mi zůstalo jen nějakých 5% vidění a tím asi končím. Musím bohužel všem vzkázat, že odchlípení sítnice a její léčba je i v dnešní době stále cesta do pekel odkud není návratu.

Radim

To neni možný...:( Fakt nevim co na to mám napsat. Jaktože v dnešní době si s tím lékaři neporadí ? Půjdeš ještě na nějakou operaci nebo budou se lékaři ještě nějak snažit s tím okem něco udělat ? Drž se

Ivana
1x

Libore, možná, že se sem přeci jen dostaneš. Musím Ti zopakovat, že mi Tebou vyvolaná diskuse a zkušenosti všech moc pomohly vyrovnat se s tou hrůzou obav ze ztráty zraku. Nedávno jsem v TV poslouchala M. Horáčka (textaře muziky P. Hapky). Po úraze prý přišel o jedno oko. Říkal, že je vděčný a má radost, že má ještě to druhé. V první chvíli mě svým postojem překvapil. Neztrácej radost ze života, všechno časem přebolí a člověk se s mnohým srovná. Také nemám oko po operaci vpořádku. Občas mám ale dojem, že svět tím druhým okem vnímám ještě krásnější než dřív se zdravýma očima. Drž se ! ! !

Přidat nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce