Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Braňte se rýmě výplachem nosu

Jakkoli vám to může znít nezvykle, každý den byste měli zakončit nejen řádným vyčištěním zubů, ale i výplachem nosu. Zvlášť v období zvýšeného výskytu infekcí horních cest dýchacích, ale i pokud bydlíte v průmyslem zatížených městech či pracujete v prašném prostředí, nebo jestliže trpíte alergickou rýmou. Tato očistná metoda je využívána již po staletí a moderní medicína se k ní také hlásí. Potvrzuje to i Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Tereza
4x

Aby nás ani rýmička neskolila, že...

Jarka Pejřimovská
11x

U nás se velmi osvědčily při rýmě vodnaté i té husté zelené výplachy Vincentkou, kterou zahřejeme na tělesnou teplotu, naplníme jí malé injekční stříkačky, samozřejmě že bez jehel. Pro každou nosní dírku máme jednu stříkačku. Po naplnění stříkačky Vincentkou se nakloníme nad umývadlo a vyprázdníme celou injekční stříkačku do nosní dírky. To se až člověk diví, jaké množství rýmy se v dutinách skrývá. Tento způsob léčby i prevence rýmy zvládá od mala i naše Eliška, které jsou 3 a 3/4 roky.

Martina
7x

Taky proplachujeme Vincentkou, nicméně podle doktora nám bylo doporučena právě konvička, protože tekutina protéká volně a ne jako u stříkačky pod tlakem - což by teoreticky mohlo lehce sliznici poškodit. Nicméně souhlasím s Terezou, je neuvěřitelné jak se i tzv. zadní rýma dostane ven. Od té doby co proplachujeme, nevíme co to je zánět středního ucha, dutin a spol. Navíc proplachujeme i preventivně pravidelně a pokud už se rýma vůbec objeví, tak má jen mírný průběh.

Radim
4x

Vincentku je potřeba trochu přisolit, protože je to hypotonický roztok, který v případě rýmy může ještě zhoršit průchodnost nosních cest. Voda z takového roztoku má tendenci přecházet do sliznice a zvyšovat otok.. Není to tak zásadní, ale určitě bych to nepřeháněl. Pokud použijete čistou slanou vodu, která bude izotonická, není co pokazit nikdy. Dáte-li více soli, ale nesmí zase pálit, tak můžete naopak uvolnit dýchací cesty (voda ze sliznice bude přecházet do roztoku s vyšší koncentrací iontů, tedy do té slané vody). Problematický může být v případě Vincentky obsah jódu, někdo může být přecitlivělý na tuto složku. ** Ještě bych rád dodal, že pokud budete proplachovat jednou malou stříkačkou, tak to nepropláchnete dokonale. Lépe něco než nic, ale nečekejte zázrak. Doporučuji stříkačky o objemu 40–60 ml; používají se například pro iodové kontrastní látky na CT; mají konické zakončení a dají se přo tento účel velice dobře upravit odříznutím nebo jen zkrácením konusu na konci.

Gabriela
2x

Videla jsem spoustu videii jak malinkym detem proplachuji nosik pod tlakem injekcni strikackou s nejakym mekkym hrotem, mala ma prave dost hnusnou a spatne odsvatelnou rymu, myslim si ze by ji to pomohlo, nedelate to nekdo? Bydime v prumyslovem meste a to ovzdusi nic moc proto na ty rymy tak trpi, kdyz si zkousim tu stikacku sama je to dost neprijemne a nerada bych male jeste privodila zanet ucha.. Diky za jakoukoliv reakci

MUDr. Rostislav Beneš
8x

Lepší než konvička se mi osvědčila láhev od vody 0,75 l např Rajec nebo Mattoni active s naústkem. Ten přesně sedne na nosní dírku a zmáčknutím láhve lze regulovat průtok.

Šárka
6x

Nám náš ORL lékař říkal, že výplach pod tlakem znamená větší nebezpečí zatečení do středního ucha, i když dříve se prý používaly i větší injekční stříkačky. Takže používáme konvičku, u které je i odměrka na sůl k přípravě správné koncentrace slané vody. Dlouhodobě je to asi vhodnější - a vůbec to nepoškozuje sliznice - naopak.

Majka
3x

S průplachy jsem začala před 3 dny, jelikož trpím alergickou rýmou. Dělám je pouze vlažnou vodou, pomocí keramické konvičky a to 1x denně vždy ráno. Tuto proceduru mi doporučili v Ajurvédském centru v Praze: www.ajurvedapraha.cz. Musím říci, že cítím i po těch pár dnech zlepšení. Co mi bylo v centru doporučeno - posledním nádechem ústy pak 3x silně odfrknout, aby vám tlak výdechu šel z bříška do bránice. Začínejte levou dírkou - to zn. lít si do pravé dírky, a pak druhou. Poté 30 minut nesmrkat, jen si nos utírat. Na noc se to nedoporučuje, právě kvůli uvolňujícím hlenům, které můžete i vykašlávat. Určitě nedoporučuji násilým si do nosu lít pod tlakem injekční stříkačky či mačkáním na láhev. Musí to být přirozené - přirozeně si lít vodu do nosu a přirozeně odtéká pryč. V centru je možné za 300,-Kč zakoupit keramickou nálevku. Tak zdravým dutinám zdar :-)

Dana

K výplachům je dobré používat, tzv černou sůl, která je cítit po vajíčkách a je nerafinovaná (koupíte většinou v eshopech s pomůckami na jógu) nebo v obchodech s indickými potravinami. Obyčejná kuchyňská sůl by se používat neměla.

Petra
2x

Souhlasím s Danou, že by sůl neměla být obyč kuchyňská, ale myslím, že ideální je všude prodejná sůl mořská. Ta se dává do všech těch zvlhčujících nosních sprejů.

Radim

Doporučuji zakoupit čistý chlorid sodný, Obvykle se koupit nedá, ale v dobrých drogeriích by měli být schopni jej objednat. Mám jej k dispozici a jen to nejlepší řešení, neobsahuje žádné přídavky iodu a zbytky jiných látek, které jsou v běžné v kuchyňské soli (tím myslím i mořskou apod.).

Milča
2x

Radime,jsi tu v diskusi poslední,poradíš? Trpím zadní rýmou,proplachování pomáhá,jen nevím,jestli má po aplikaci bolet hlava.Někdy trvá půl dne,jindy brzy odezní.Tolik článků jsem už přečetla a o bolesti se nikdo nezmiňuje.Máš nějaké zkušenosti? Děkuji.

Alka

Taky mne někdy začne bolet hlava už při výplachu a nevím proč

Andrea
2x

Naleju si Vincentku do dlaně, nasaju nosem, prstíky nos ucpu a ohnu se s hlavou dolů :) Za okamžik se narovnám a vodu nechám volně vytéci. Po chvilce se vysmrkám, čisté dýchání, prima, pokud ne, tak proces zopakuju. Jsem alergik, astmatik, toho času bez rýmy :) A aby mi nosní dírky vevnitř nepraskaly, tak si nosík uvnitř mažu konopnou mastí od obchodního závodu Carun.

Patrik

Tuto konvičku na vyplachování nosu jsem si koupil před rokem...jsem s ní naprosto spokojen. Zrovna teď mám nepříjemnou hnisavou rýmu a je krása když se to všechno pěkně odplaví a já se mohu pořádně a volně nadechnout.

Zuza

Vyplachuji již několik let a mám s tím velmi dobré zkušenosti. Můj syn se naučil vyplachovat v lázních, kam jedil, když byl malý. Byli mu 3 roky a od té doby to dobře zvládá. Máme také konvičku.

Jarka

Párkrát už jsem výplach konvičkou zkusila... ale jinak denně proplachuju nos sprejem s mořskou vodou. Pro synka, kterému ještě není ani rok, používám kapičky s mořskou vodou Quixx baby. Zatím se držíme bez rýmy.

Pavel
2x

Dobrý den, je možné, že při vyplachování konvičkou se solným roztokem mne nevyteklo dostatečné tohoto roztoku zpět ven nosem a tím mi mohl způsobit zánět nosní dutiny. Děkuji za odpověď

Martina
2x

konvičku jsem nově zakoupila, po 3 výplaších mě lupká v uších a bolí mě hlava i dutiny. Nevíte čím to může být ??

Hanka
1x

me taky lupe a boli po vyplachu v usich, proto si ctu tuto diskusi. Abych zjistila, zda vubec smim vyplachovat kdyz zrovna mam rymu. Jestli se nema konvicka pouzivat jen preventivne..v predchozich prispevcich me zaujalo, ze se nema 30 min po vyplachu smrkat. mozna je to lupani a bolest v uchu zpusobeno tim, ze hned po vyplachu vzdy smrkam. nemate nekdo odpoved?

Olga
1x

Mám stejnou zkušenost. Nos je sice po výplachu průchozí, ale strašně mě bolí dutiny na tvářích, což jsem v životě ani při silné rýmě neměla. Tak jsem raději s vyplachováním přestala. Možná je konvička dobrá při prevenci, ale při akutní rýmě může problém ještě zhoršit.

Monika
1x

Čím mám vyplachovat nosánek u miminka?

Lenča

Super na tohle je mořská voda, přímo se to jmenuje Humer hygiena nosu, používám pravidelně a pomohlo mi to s alergií a je to dobré právě jako prevence.

Nika

Dutiny bolely po slané vodě a koupání jsem taky měla. Vyplachujeme zředěnou Vincentkou už půl roku s dcerou 3 roky a nemůžu si to vynachválit... Ale rada bych zkusila jiné roztoky... poradíte?

Jana

A mě by zajímalo, až budu mít čisté dutiny, zda to pomůže i při chrápání? Pokud máte zkušenosti budu ráda. Díky Jana

Jana 1
1x

Na chrápání to pomůže, vyzkoušeno

Martin
5x

Zdravím ve spolek. Výplach nosu konvičkou je skvělé, funkční a levné řešení rýmy. Dejte si však pozor při přípravě solného roztoku do konvičky. Aby to osmoticky správně fungovalo, musí být roztok co nejblíže fýzáku, tzn. 9 gramů soli na 1 litr vody. Když je to jinak, tlačí to na nosní sliznici a výplach bývá pocitově nepříjemný. Nepoužívejte ani žádné bylinné čaje a podobně, ale pouze čistou pitnou vodu se solí. Tak je to odladěné a v rámci jógy se praktikuje už tisíce let. Někdo nahoře popisoval bolesti v uších. To může (ale nemusí) být způsobenou tím, že po výplachu zůstane ještě trochu vody v dutinách. Zkuste se jí zbavit tak, že po skončení výplachu natočíte nad umyvadlem hlavu do strany, zacpete si spodní nosní dírku a jemně vysmrkáte zbytky vody z horní dírky. Totéž pak proveďte z druhé strany. Jinak o výplachu nosu konvičkou jsem napsal článek. Koho to zajímá, najde ho tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0009.html

Terko
1x

Já teda nevím, mě ten výplach přijde neproveditelný :D mám pocit, že bych se utopila :D Raději sázím na Nasivin, který rýmu léčí...

Michaela

Mám velmi často ucpane obě nosní dirky,ackoli rymu nemam. V prodejně s bylinkami mi poradili zaklonit hlavu a do každé dirky injekční strikačkou dostat cca 2,5 ml bylinné směsi anyzu a přesličky. Ani tak moc nepříjemné to nebylo,ale ted bych rekla, že mám navic ještě tlak uvnitř dutin. Jakoby se ta tekutina nedostala vsechna ven. Trochu citim i tlak do uší. Vysmrkat to také nejde. Poradite?

Soňa

Nám nejvíc pomáhá sprej od nasivinu ale každý má vyzkoušeného něco jiného no :)

Libuše

Dobrý den, chtěla bych zkusit výplach nosu konvickou, jen se trochu bojím tak se chci zeptat jestli to je bolestivé nebo nepříjemné? Děkuji

Mari

Je to v pohode, kdyz se to udela spravne, tak o tom vlastne ani nevim, akorat musim dychat usty :)

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 53 lidí

Mohlo by vás zajímat

Můžu si respirátor schovat do kapsy a znovu ho pak použít? Nejčastější otázky a odpovědi ohledně používání respirátorů

Na rozdíl od roušky, respirátor chrání jak ostatní, tak i svého majitele. A aby opravdu plnil svou funkci, je potřeba věnovat jeho výběru velkou pozornost. Stejně důležité je ovšem také jeho správné nasazení a používání. Bohužel se stále okolo tohoto ochranného prostředku objevují mylné informace, a tak možná ani nevíte, že chráněni nejste! Když už ho nosíme, tak ať to má smysl!

Pulzní oxymetr - nástroj pro monitoraci vitálních funkcí

Pulzní oxymetr běžně využívají lékaři k diagnóze plicních onemocnění. Zařízení se snadno nandá na koneček prstu, který prosvítí. Přístroj následně na displeji ukáže hodnotu kyslíku v hemoglobinu – červeném krevním barvivu.

Zdravé klouby v každém věku

S přibývajícími roky začínají často klouby „tuhnout“, bolet, ozývat se... Jak předejít potížím a udržet klouby v dobré kondici, ať už je vám třicet let nebo šedesát?

Příběh Petra: I malý úraz znamená vážné následky – pomohla moderní léčba

Petr (16) z Prahy se s hemofilií už narodil. A právě kvůli této nemoci, která způsobuje poruchu srážlivosti krve, jej už od malička rodiče vychovávali k opatrnosti. Protože věděli, že každý, i relativně banální úraz pro něj může mít velmi vážné zdravotní následky. Díky moderní léčbě ale Petr mohl prožít takřka úplně normální dětství a nyní dospívání – a dobře si uvědomuje, jaké má štěstí.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.