aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Přechod na makrobiotickou stravu

Dobrý den, zajímám se o zdravý životní styl, a i když nejsem ani vegetarián, ani makrobiotik, ze zkušenosti vím, že vyloučení některých skupin potravin bývá obtížné. Proto bych se ráda zeptala, jak dlouho trvá průměrnému člověku, než si zvykne na takto z mého pohledu omezený jídelníček? Pokud je motivací nemoc, věřím, že snadněji, než když je motivací pouze prevence. Pokud je to možné, ráda bych znala i Vaši osobní zkušenost. Děkuji za odpověď, Eva Kubíková

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Jarka Kučmášová

Otázkou mi nahráváte na další díl seriálu o makrobiotice, který bude o změně stravování. Ne o vyloučení potravin. Makrobiotik jí všechny potraviny, jak jsem uvedla stručně v článku. Jenom v začátku stravování je třeba dodržet jisté principy a zásady, aby se vyčistil organismus. Aby mohl začít fungovat onen selský rozum, o kterém píšu. Bez podvědomého a stresujícího ovlivňování, co se má a co se nemá. Aby si sám určoval, co potřebuje ke své rovnováze vzhledem k prostředí, k podnebí, k momentální kondici. Ta pravidla, která začátečník dodržuje, jsou vyzkoušená už v dávné historii, například v čínské medicíně. Psala jsem, že doktoři bývali placeni za pacienta zdravého, kterého ve zdraví udržovali pomocí stravy. Strava byla lék. Takže pro začínajícího makrobiotika je též strava lékem, který jej pročistí. Ono "makrobiotické léčení, čištění organizmu" může někomu trvat půl roku, tři měsíce, jinému roky tři. O tom je makrobiotika, nebere v úvahu žádné statistiky, každý je originál. Takže v příštích dílech bude povídání o tom, co čím začít nahrazovat. Ale pomalu, po částech. Jen málokdo je schopen přejít rovnou na makrobiotickou stravu. On by byl na tom totiž stejně, jako když začnete držet jakoukoliv dietu. Co se děje? Stres, stres, pocit viny z hřešení. A to je úplně proti zásadám makrobiotiky jako takové. Jako radosti ze života. Nejvíce v současnosti nás trápí návyk na sladkosti. O tom, co s tím, jak si poradit "makrobioticky", to jest v souladu s přírodními zákony, v souvislosti se stresem, s dnešní uspěchanou dobou, bude celá jedna část.

Alice Němečková

Dobrý den, děkuji za podnětný článek. Sama se snažím již půl roku o makrobiotickou stravu, avšak je to pro mě doposud velký problém, jednak stereotypnost a zejména pak jak vyřešit jídlo v práci nebo tehdy, kdy nemám možnost uvařit si - služební cesty, dovolené bez možnosti vaření a podobně. Nechci, aby se má snaha o zdravý způsob života stala příliš nepříjemná a omezující jak pro mě, tak i mé okolí, proto bych se ráda zeptala, jak Vy sama řešíte stravu v takovýchto situacích? Děkuji. Němečková Alice

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 80 lidí

Mohlo by vás zajímat

Léto a antibiotika aneb úskalí užívání antibiotik v létě

Onemocnět během léta je za trest. Dobrou zprávou ovšem je, že málokdy je třeba nasadit antibiotika, protože většina infekcí je virová a organismus si s nimi dokáže poradit. Které z nich nás ovšem trápí v létě častěji než jiné? Existují nějaká specifika u dětí? Kdy můžeme mít podezření na bakteriální původ? Je možná nějaká prevence? Vyzpovídali jsme praktickou lékařku MUDr. Ludmilu Bezdíčkovou a pediatra MUDr. Daniela Dražana.

Krvavé oko po probuzení

Dobrý den. Ráno jsem zjistila, že mám krvavé levé oko - celé bělmo. Oko nebolí, nepálí, vidím na něj. Občas se mi to stává. Prosím poraďte mi.

Kontrola léků klinickým farmaceutem

Chci vědět, zda neberu moc léků a nekříží se mi jejich účinné látky. Můžu si je nechat zkontrolovat tzv. na pojišťovnu?

Úžeh, úpal, angína, nebo nemocné srdce? Jak poznat, že vám hrozí srdeční kolaps?

Podle kardiologů je v létě nebezpečná především kombinace horkého a vlhkého prostředí. Tehdy se infarkt nevyhýbá ani dosud zdravým lidem. Jak poznat, že jsou lidé pouze přehřátí kvůli horku, nebo že už jim hrozí srdeční kolaps? Podle předsedy českých kardiologů prof. MUDr. Aleše Linharta, DrSc., o sobě nemocné srdce v létě dává vědět čtyřmi nejčastějšími způsoby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce