Přechod na makrobiotickou stravu

Dobrý den, zajímám se o zdravý životní styl, a i když nejsem ani vegetarián, ani makrobiotik, ze zkušenosti vím, že vyloučení některých skupin potravin bývá obtížné. Proto bych se ráda zeptala, jak dlouho trvá průměrnému člověku, než si zvykne na takto z mého pohledu omezený jídelníček? Pokud je motivací nemoc, věřím, že snadněji, než když je motivací pouze prevence. Pokud je to možné, ráda bych znala i Vaši osobní zkušenost. Děkuji za odpověď, Eva Kubíková

Inzerce
Odpovědi
Jarka Kučmášová

Otázkou mi nahráváte na další díl seriálu o makrobiotice, který bude o změně stravování. Ne o vyloučení potravin. Makrobiotik jí všechny potraviny, jak jsem uvedla stručně v článku. Jenom v začátku stravování je třeba dodržet jisté principy a zásady, aby se vyčistil organismus. Aby mohl začít fungovat onen selský rozum, o kterém píšu. Bez podvědomého a stresujícího ovlivňování, co se má a co se nemá. Aby si sám určoval, co potřebuje ke své rovnováze vzhledem k prostředí, k podnebí, k momentální kondici. Ta pravidla, která začátečník dodržuje, jsou vyzkoušená už v dávné historii, například v čínské medicíně. Psala jsem, že doktoři bývali placeni za pacienta zdravého, kterého ve zdraví udržovali pomocí stravy. Strava byla lék. Takže pro začínajícího makrobiotika je též strava lékem, který jej pročistí. Ono "makrobiotické léčení, čištění organizmu" může někomu trvat půl roku, tři měsíce, jinému roky tři. O tom je makrobiotika, nebere v úvahu žádné statistiky, každý je originál. Takže v příštích dílech bude povídání o tom, co čím začít nahrazovat. Ale pomalu, po částech. Jen málokdo je schopen přejít rovnou na makrobiotickou stravu. On by byl na tom totiž stejně, jako když začnete držet jakoukoliv dietu. Co se děje? Stres, stres, pocit viny z hřešení. A to je úplně proti zásadám makrobiotiky jako takové. Jako radosti ze života. Nejvíce v současnosti nás trápí návyk na sladkosti. O tom, co s tím, jak si poradit "makrobioticky", to jest v souladu s přírodními zákony, v souvislosti se stresem, s dnešní uspěchanou dobou, bude celá jedna část.

Alice Němečková

Dobrý den, děkuji za podnětný článek. Sama se snažím již půl roku o makrobiotickou stravu, avšak je to pro mě doposud velký problém, jednak stereotypnost a zejména pak jak vyřešit jídlo v práci nebo tehdy, kdy nemám možnost uvařit si - služební cesty, dovolené bez možnosti vaření a podobně. Nechci, aby se má snaha o zdravý způsob života stala příliš nepříjemná a omezující jak pro mě, tak i mé okolí, proto bych se ráda zeptala, jak Vy sama řešíte stravu v takovýchto situacích? Děkuji. Němečková Alice

Přidat nový komentář

Inzerce
loading...

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

64%
36%
Zatím hlasovalo 244 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus: Mytí rukou je důležitá součást prevence

Správné mytí rukou je jednou ze základních prevencí před šířením nákazy, včetně viru chřipky nebo COVID-19. Většina lidí si však myje ruce špatně.

Zelený a šedý zákal, jaký je mezi nimi rozdíl?

Kromě toho, že obě onemocnění postihují oko, nic jiného společného nemají. Mezi šedým a zeleným zákalem je velký rozdíl, a nejen v tom, že každá z chorob postihuje jinou část oka.

Jak podpořit imunitu? Správná strava, klid, ale i homeopatika

Podpora imunity je v této době, kdy nás viry ohrožují ze všech stran důležitější než kdy jindy. Co tedy udělat pro posílení naší imunity a organismu? Zjednodušeně řečeno: platí to, co vždy. Hodně vitamínů, spánek, odpočinek. Pomoci mohou také některé minerály a homeopatika.

Je ibuprofen při infekci COVID-19 nebezpečný?

Mezi laickou i odbornou veřejností se množí dotazy o údajné nebezpečnosti používání ibuprofenu při infekci koronavirem. Je nutné se tohoto léku opravdu obávat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.