Obtíže při polykání, pocit tlaku nebo plnosti v krku či hmatatelná boule na krku – i takhle se projevují uzly ve štítné žláze. Některé člověku neškodí, jiné ale mohou způsobit vážnější komplikace nebo být i zhoubné. Lékaři zhodnotí, o jakou variantu se jedná, a případně je odstraní. Zatímco dříve musel člověk na operaci, nyní specialisté umí tyto uzly odstranit šetrněji – pomocí tepelného účinku elektrického proudu. To vše při plném vědomí pacienta a bez nutnosti delšího pobytu v nemocnici. Unikátní zákrok mají za sebou v Česku první desítky nemocných. Na nové možnosti léčby upozorňují odborníci u příležitosti Týdne štítné žlázy, který připadá na 25.–31. května.
Za průjem je považována velmi častá a řídká stolice. Bývá způsobena urychlenou pasáží tráveniny střevem, takže organismus nestačí vstřebat přebytečnou vodu. Následkem může být dehydratace a také ztráty některých důležitých iontů jako například draslíku.
Ztráta vody a iontů je zvláště nebezpečná u dětí, protože jejich metabolismus je náchylný i na menší výkyvy v iontovém složení tělních tekutin. Někdy je průjem provázen také křečemi. Nejčastějším vyvolavatelem průjmu jsou střevní infekce, které na den až dva buď vyřadí z funkce buňky ve střevě zodpovědné za vstřebávání vody, nebo prostřednictvím svého neurotoxického působení zrychlí průchod tráveniny střevem tak, že se přebytečná voda nestačí navzdory funkčním resorpčním buňkám vstřebat. Déletrvající nebo opakované průjmy musí být nahlášeny lékaři.
Máta střídavě s průjmem také zácpu?
Ne | odpovědět znovu
Vyskytuje se ve stolici červená krev?