Omrzliny

Právě teď si můžete povídat s MUDr. Filipem Burgetem z I. chirurgické kliniky VFN.

Chat na téma „Omrzliny“ proběhl 9. března 2005

11:03:17   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:02:34   burget (neregistrovaný uživatel) » admin

Děkuji za pozvání. Na shledanou.

11:01:52   admin (neregistrovaný uživatel)

V tuto chvíli mi dovolte ukončit dnešní chat. Děkuji Vám, pane doktore, za Vaši návštěvu a hlavně za poučné odpovědi. Děkuji také všem návštěvníkům za účast v diskusi a přeji Vám všem krásný úspěšný den. Na shledanou.

10:58:00   admin (neregistrovaný uživatel)

meda právě vstoupil do místnosti.

10:55:37   admin (neregistrovaný uživatel)

připomínám, že do konce chatu zbývá již jen cca 5 minut, prosím o poslední dotaz.

10:51:02   burget (neregistrovaný uživatel) » admin

chyba to není,ale bylo by lépe to přenechat zdravotnickému personálu, který je na to lépe vybaven a může kontrolovat teplotu vody a stav pacienta.Jak jsem psal, teplota by se měla pohybovat kolem 40 stupňů, neměla by přesáhnout 42.Omrzlá část by se měla zahřívat tak dlouho, dokud se nedostaví bolest,či se nenavrátí červená barva kůže.Dále by se vodní lázeň neměla provádět, pokud může dojít k dalšímu ochlazení omrzliny(např. na horské chatě,před transportem do nemocnice), protože opětovné vystavení chladu zhoršuje situaci.

10:44:45   burget (neregistrovaný uživatel) » Karla

K amputacím se přistupuje, pokud se dostaví infekce postiženého místa a následná sepse ohrožuje život pacienta.Statisticky to nemám zdokumentováno. Organismus se snaží udržet stálou teplotu i za cenu obětování periferie, to znamná končetin. Přístup první pomoci u celkového podchlazení se tudíž liší od podchlazení lokálního-omrzlin.

10:37:49   admin (neregistrovaný uživatel)

Pane doktore, první pomoc jste již zmínil, ale ráda bych se ještě zeptala na situaci, kdy pacient je omrzlý, což je zřejmě bolestivý stav a první co člověka napadne je postiženou část těla ponořit do horké vody. To je zřejmě chyba, že?

10:37:44   burget (neregistrovaný uživatel) » Karla

Laickou 1.pomoc jsme si řekli s Pavlou.V rámci lékařského ošetření provádíme horké vodní lázně o teplotě do 42 stupňů, většinou kolem 40.Pak omrzlinu šetrně osušíme a desinfikujeme(např.persterilem),sterilně zavážeme do vaty.Pokud se již vyskytují puchýře (bully),pak je na okraji incidujeme,aby neutlačovaly spodinu a neprohlubovaly ischemii(dušení)postižené tkáně. Dále se věnujeme prevenci případných komplikací-heparinizace, profylaxe tetanu.Podáváme teplé nápoje,příp. infuze s 5% glukozou a medikamentozně se snažíme zrušit stáhnutí periferních cév(vasokonstrikci) např.dehydrobenzperidolem.

10:37:36   Karla (neregistrovaný uživatel)

Je velký rozdíl mezi celkovým podchlazením a lokálními omrzlinami?

10:33:05   Karla (neregistrovaný uživatel)

V kolika procentech případů je nutné přistoupit k amputaci?

10:27:55   burget (neregistrovaný uživatel) » Pavla

Zabránit dalšímu ochlazování,třeba v podobě zahřívání tělesným teplem,aktivní pohyb končetin a masírování okolní tkáně bez dotyku vlastní omrzliny.To vše pouze v případě, že se nejedná o celkové podchlazení,kdy je pohyb s končetinami zakázán.Dále omrzlinu pokud možno sterilně kryjeme vatovým obvazem, aby nedocházelo k útlaku, který by postižení tkáně ještě více prohluboval.Podávání teplých slazených nápoju a šetrný transport.

10:23:33   Karla (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, jakým způsobem se léčí omrzliny?

10:23:00   admin (neregistrovaný uživatel)

Karla právě vstoupil do místnosti.

10:21:19   Pavla (neregistrovaný uživatel)

Jakou první pomoc může laik poskytnout osobě postižené omrzlinami?

10:16:19   burget (neregistrovaný uživatel) » Pavla

Krátký silný mráz až do několika desítek stupňů pod nulou působí pouze na povrchové vrstvy, to znamená kůži a podkoží.A má lepší prognózu.Naopak delší pobývání v vlhkém chladu, kde teplota nemusí ani klesnout pod bod mrazu,proniká hlouběji a postihuje svaly, šlachy a kosti a má horší následky.To je právě nejčastější případ vzniku omrzlin u bezdomovců

10:11:37   burget (neregistrovaný uživatel) » admin

Máte pravdu, jednou ze skupin, která je nejvíce ohrožena jsou bezdomovci, druhou pak horolezci.Lidé bez domova většinou přichází až velice pozdě, když je možnost léčby omezená. Omrzliny jsou rozděleny stejně jako popáleniny do několika stupnňů.Léčba 1.stupně se dá zpravidla léčit laicky,aniž by zanechala trvalé následky.Ostatní stupně již vyžadují lékařský zásah.

10:10:58   Pavla (neregistrovaný uživatel)

Mohl byste mi, prosím, sdělit, kdy dochází více k omrzlinám, zda při krátkém mrazu nebo dlouhodobém chladu a vlhkosti.

10:08:26   admin (neregistrovaný uživatel)

Pavla právě vstoupil do místnosti.

10:05:14   admin (neregistrovaný uživatel)

Tak, ještě než se k nám někdo přidá, dovolím si položit první otázku. Téma omrzlin je myslím tuto zimu velmi aktuální téma. Zřejmě se více tento problém týká lidí bez domova. Mohu se zeptat, jestli sami tito lidé přijdou s potížemi? Dají se omrzliny léčit i bez pomoci lékaře bez trvalých následků?

10:00:53   burget (neregistrovaný uživatel) » admin

Dobrý den

10:00:05   admin (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, dovolte mi přivítat Vás dnešní diskusi. Vítám zejména našeho hosta, kterým je MUDr. Filip Burget z I. chirurgické kliniky VFN, a hovořit budeme na téma omrzlin. Dobrý den, pane doktore.

09:58:43   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (MUDr. Filip Burget) právě vstoupil do místnosti.

09:57:18   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 22 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Překvapivé příznaky problémů se štítnou žlázou

Možná znáte klasické příznaky potíží se štítnou žlázou. Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) způsobuje, že se více potíte, zhubnete a zrychlí se vaše tepová frekvence. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) dělá pravý opak. Může se objevit únava, zimomřivost, svalové křeče nebo zvýšení tělesné hmotnosti. Ale existují i ​​další méně zjevné známky, které byste neměli podceňovat.

Svědění konečníku a krev ve stolici. Hemoroidy nebo rakovina?

Dlouhé sezení a omezení pohybu může u některých vyvolat zdravotní komplikace v oblasti konečníku. Nepříjemné pocity v oblasti konečníku, jako jsou svědění, pálení nebo bolest, otoky v jeho okolí, krev na toaletním papíře či výtoky mají různé příčiny. O jakou diagnózu se může jednat?

Cukrovka v době koronaviru: Neztrácejte kontakt s diabetologem!

Diabetes je onemocnění, jehož průběh a projevy lze výrazně ovlivnit změnou životního stylu, léčbou a důslednou prevencí. Důležitou součástí léčby jsou pravidelné prohlídky a diabetici by je neměli rušit či odkládat ani v době epidemie koronaviru. Kdy se tedy nevyplatí rušit plánované kontroly a jaká opatření by měli diabetici v době koronaviru dodržovat radí MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka pražského diabetologického centra DIAvize.

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Proč se přestat stydět?

Crohnova choroba i ulcerózní kolitida jsou chronická onemocnění, která postihují zažívací trakt. Na celém světě těmito chorobami trpí přes 10 milionů pacientů. Přesto se o nemocech příliš nemluví, pacienti se stydí a se svými problémy se nesvěřují často ani odborníkům.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.