Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.
Právě teď si můžete povídat s MUDr. Filipem Burgetem z I. chirurgické kliniky VFN.
Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.
Děkuji za pozvání. Na shledanou.
V tuto chvíli mi dovolte ukončit dnešní chat. Děkuji Vám, pane doktore, za Vaši návštěvu a hlavně za poučné odpovědi. Děkuji také všem návštěvníkům za účast v diskusi a přeji Vám všem krásný úspěšný den. Na shledanou.
meda právě vstoupil do místnosti.
připomínám, že do konce chatu zbývá již jen cca 5 minut, prosím o poslední dotaz.
chyba to není,ale bylo by lépe to přenechat zdravotnickému personálu, který je na to lépe vybaven a může kontrolovat teplotu vody a stav pacienta.Jak jsem psal, teplota by se měla pohybovat kolem 40 stupňů, neměla by přesáhnout 42.Omrzlá část by se měla zahřívat tak dlouho, dokud se nedostaví bolest,či se nenavrátí červená barva kůže.Dále by se vodní lázeň neměla provádět, pokud může dojít k dalšímu ochlazení omrzliny(např. na horské chatě,před transportem do nemocnice), protože opětovné vystavení chladu zhoršuje situaci.
K amputacím se přistupuje, pokud se dostaví infekce postiženého místa a následná sepse ohrožuje život pacienta.Statisticky to nemám zdokumentováno. Organismus se snaží udržet stálou teplotu i za cenu obětování periferie, to znamná končetin. Přístup první pomoci u celkového podchlazení se tudíž liší od podchlazení lokálního-omrzlin.
Pane doktore, první pomoc jste již zmínil, ale ráda bych se ještě zeptala na situaci, kdy pacient je omrzlý, což je zřejmě bolestivý stav a první co člověka napadne je postiženou část těla ponořit do horké vody. To je zřejmě chyba, že?
Laickou 1.pomoc jsme si řekli s Pavlou.V rámci lékařského ošetření provádíme horké vodní lázně o teplotě do 42 stupňů, většinou kolem 40.Pak omrzlinu šetrně osušíme a desinfikujeme(např.persterilem),sterilně zavážeme do vaty.Pokud se již vyskytují puchýře (bully),pak je na okraji incidujeme,aby neutlačovaly spodinu a neprohlubovaly ischemii(dušení)postižené tkáně. Dále se věnujeme prevenci případných komplikací-heparinizace, profylaxe tetanu.Podáváme teplé nápoje,příp. infuze s 5% glukozou a medikamentozně se snažíme zrušit stáhnutí periferních cév(vasokonstrikci) např.dehydrobenzperidolem.
Je velký rozdíl mezi celkovým podchlazením a lokálními omrzlinami?
V kolika procentech případů je nutné přistoupit k amputaci?
Zabránit dalšímu ochlazování,třeba v podobě zahřívání tělesným teplem,aktivní pohyb končetin a masírování okolní tkáně bez dotyku vlastní omrzliny.To vše pouze v případě, že se nejedná o celkové podchlazení,kdy je pohyb s končetinami zakázán.Dále omrzlinu pokud možno sterilně kryjeme vatovým obvazem, aby nedocházelo k útlaku, který by postižení tkáně ještě více prohluboval.Podávání teplých slazených nápoju a šetrný transport.
Dobrý den, jakým způsobem se léčí omrzliny?
Karla právě vstoupil do místnosti.
Jakou první pomoc může laik poskytnout osobě postižené omrzlinami?
Krátký silný mráz až do několika desítek stupňů pod nulou působí pouze na povrchové vrstvy, to znamená kůži a podkoží.A má lepší prognózu.Naopak delší pobývání v vlhkém chladu, kde teplota nemusí ani klesnout pod bod mrazu,proniká hlouběji a postihuje svaly, šlachy a kosti a má horší následky.To je právě nejčastější případ vzniku omrzlin u bezdomovců
Máte pravdu, jednou ze skupin, která je nejvíce ohrožena jsou bezdomovci, druhou pak horolezci.Lidé bez domova většinou přichází až velice pozdě, když je možnost léčby omezená. Omrzliny jsou rozděleny stejně jako popáleniny do několika stupnňů.Léčba 1.stupně se dá zpravidla léčit laicky,aniž by zanechala trvalé následky.Ostatní stupně již vyžadují lékařský zásah.
Mohl byste mi, prosím, sdělit, kdy dochází více k omrzlinám, zda při krátkém mrazu nebo dlouhodobém chladu a vlhkosti.
Pavla právě vstoupil do místnosti.
Tak, ještě než se k nám někdo přidá, dovolím si položit první otázku. Téma omrzlin je myslím tuto zimu velmi aktuální téma. Zřejmě se více tento problém týká lidí bez domova. Mohu se zeptat, jestli sami tito lidé přijdou s potížemi? Dají se omrzliny léčit i bez pomoci lékaře bez trvalých následků?
Dobrý den
Dobrý den, dovolte mi přivítat Vás dnešní diskusi. Vítám zejména našeho hosta, kterým je MUDr. Filip Burget z I. chirurgické kliniky VFN, a hovořit budeme na téma omrzlin. Dobrý den, pane doktore.
Host (MUDr. Filip Burget) právě vstoupil do místnosti.
Správce právě otevřel místnost.