Vaginální výtok neboli fluor je přirozený a nutně nemusí signalizovat infekci. Ale může... Poševní infekce obvykle zaútočí těsně před nebo po menstruaci, kdy se mění hladina pohlavních hormonů. Navíc menstruační krev zvyšuje zásaditost vaginálního prostředí, a tím v konečném důsledku narušuje bakteriální rovnováhu vaginálního prostředí.





Podle čeho rozpoznáte poševní infekci
- Vnější rodidla jsou bolestivá a oteklá
- Z pochvy samovolně uniká hustý, bílý či našedlý, hrudkovitý sekret s typickým zápachem rybiny
- Okolí pochvy je podrážděné, svědí nebo pálí
- Močení provází nepříjemný pocit až bolest
Jak se můžete ochránit
Základem prevence je zvýšená, ale správná hygiena při menstruaci, která však rozhodně nezahrnuje výplachy pochvy. K obnovení a zachování zdravé vaginální mikroflóry rovněž přispějete, když nebudete používat parfémované kosmetické přípravky pro intimní hygienu, ani parfémované vložky nebo tampony. Je zapotřebí dbát na pravidelné vyprazdňování a po stolici si vždy utírejte konečník směrem od pochvy, aby nedošlo k přenosu škodlivých bakterií.
V neposlední řadě dodržujte zásady bezpečného sexu. „V sexu je sice dovoleno vše, s čím souhlasí oba zúčastnění, ale pohlavní styk při menses je za hranicí normality. Pokud je chtíč tak mohutný, že nelze jinak, pak je nutné použít kondom. Přestože styk při menstruaci přímo nezpůsobuje poševní výtok, může vést k těžkým zánětům dělohy,“ připomíná MUDr. Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz
autor: Marcela Jurčíková , ordinace.cz