Inzerce

Přechozená chřipka může vážně poškodit zdraví dítěte

aktualizováno 29. září 2013, Redakce   |   přečteno: 10320x

Úporný kašel, lapání po dechu, sípání – typické příznaky chronického onemocnění plic, které dříve postihovalo především starší lidi. Dnes se ale problémy s dýcháním týkají i dětí a mladých lidí. Na vině je znečištěné ovzduší, cigarety a přecházení chřipky a dalších viróz.

foto: shutterstock.com

I potíže, které vnímáme jako nemoci stáří, se dnes týkají i dětí. Patří mezi ně například chronická bronchitida nebo chronická obstrukční plicní nemoc.  Zvýšený výskyt těchto nemocí může souviset s vyššími hodnotami prachu, kouře a celkově více znečištěným prostředím.

 „Dýchacímu ústrojí neprospívá pobyt v místech s vysokou koncentrací prachu, kouře nebo výfukových plynů. Na poškození plicní tkáně a zhoršenému fungování plic se nejvíce podílí cigaretový kouř a to i jeho pasivní vdechování. Cigarety jednoznačně mohou vést až ke vzniku rakoviny plic nebo CHOPN. Všechny negativní vlivy – tedy z prostředí i kouření - se sčítají a nejvýraznější škodu mohou způsobit právě v dětském a mladém věku,“ říká MUDr. Vladimír Koblížek z Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty v Hradci Králové a člen výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.

Nebezpečí pro plíce znamenají i vleklé a opakující se infekce dýchacích cest. „Chřipka, zánět průdušek a další respirační infekce se mohou vracet. Pokud je dostatečně nevyléčíme, oslabují celý organismus. I banální onemocnění pak může přerůst ve větší zdravotní problém,“ doplňuje MUDr. Vladimír Koblížek.

Nemožnost pořádně se nadechnout výrazně omezuje veškeré aktivity člověka, u dětí způsobuje i psychické potíže. „Děti s dýchacími obtížemi se mohou cítit dříve unavené a mají častou školní absenci. Nezbývají jim síly ani na jejich mimoškolní aktivity. Navíc, na rozdíl od svých vrstevníků, musí trávit více času doma, někdy je potíže dovedou až k pobytu v nemocnici, což většinou špatně snáší i psychicky,“ říká profesor MUDr. Petr Pohunek, CSc., FCCP z Pediatrické kliniky UK 2. LF a Fakultní nemocnice v Motole a předseda České společnosti dětské pneumologie. Tyto choroby také ovlivňují chod celé rodiny a trápí pacienta po celý jeho život. „Děti a mladí lidé trpící neléčenými chronickými respiračními problémy se mohou postupně dopracovat k výraznému poškození funkce plic. Někdy se tak musí i v dospělosti vyvarovat některých činností a sportovních aktivit,“ doplňuje profesor Petr Pohunek.

5 tipů pro zdravé dýchání dětí

 1. Pokud jste kuřáci, nikdy před dětmi nekuřte. Jejich plíce poškozuje i pasivní kouření.
 2. Snažte se s dětmi trávit co nejvíce času v přírodě na čerstvém vzduchu, mimo rušné silnice a sídliště.
 3. Každou virózu a chřipku je třeba zcela vyléčit, oslabují totiž nejen celé tělo ale především dýchací ústrojí. Vy ani vaše děti nepřecházejte žádnou nemoc.
 4. Podporujte děti ve sportování. Jejich organismus bude odolnější a plíce zdravější.
 5. Nezanedbávejte se svými dětmi preventivní prohlídky u lékaře, během kterých lze případná respirační onemocnění včas odhalit. Poraďte se s dětským lékařem o vhodnosti očkování.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Má časté používání počítače vliv na váš zrak?
Zatím hlasovalo 121 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petr (Kyselina fosforečná) 14. září 2018, 13:28:25

  Co je v článku k smíchu? Co jsi napsal na prvních 2 řádcích je sice pravda (opsáno asi z… Diskutovat

 • Tereza (tonsilektomie) 16. září 2018, 18:23:32

  Ahoj, jelikož mi pročítání téhle diskuze velmi pomohlo, ráda bych přispěla i já. Je mi… Diskutovat

 • Karel (ProctoClinic a zkušenosti s ní) 18. září 2018, 07:58:17

  čípky se jmenují FAKTU, je i mast pro okamžité odstranění bolesti po stolici. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.