Inzerce

Seriál: Nejnovější trendy v léčbě lupénky - lokální ošetření pokožky (1. díl)

30. ledna 2012, Marcela Jurčíková   |   přečteno: 11299x

Původní léčba psoriázy se omezovala jen na to, aby pacientům ulevila od svědění pokožky a bolesti. Dnešní medicína má k dispozici mnohem širší paletu léčiv a také cílenější metody, jak účinně mírnit nejenom kožní příznaky. V novém seriálu Ordinace.cz vám nabídneme názory odborníků na jednotlivé postupy, a to od nejběžnějšího využívání hojivých mastí až po nejmodernější biologickou léčbu.

foto: shutterstock.com

První díl je věnovaný lokální (místní) terapii, tedy aplikaci léčiv přímo na postižená místa pokožky. Mírnou formu lupénky se tímto způsobem dá udržet nemoc pod kontrolou ve zhruba 70 % případů, což představuje asi 140 000 pacientů v ČR.

K tomuto typu léčby se vyjadřuje MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D. z kožního oddělení Nemocnice Jihlava:

Pro koho je lokální léčba vhodná a v čem spočívá?

„Je vhodná v podstatě pro všechny pacienty s lupénkou. Pro ty s lehčím postižením je základní léčbou, pro pacienty se závažnou formou (tj. s postižením nad 10 % povrchu těla) představuje léčbu doplňkovou. Lokální léčbu tedy od lékaře „dostane“ každý nový pacient s lupénkou. Pro všechny psoriatiky je důležité, aby pokožku, a především zánětlivá ložiska pravidelně, i několikrát denně, promazávali vhodnými přípravky. Můžou si pořídit libovolné promazávací krémy či masti bez dalších přísad nebo běžně dostupná promazávadla se změkčujícími či protizánětlivými složkami. Lokální léky, které jim předepíše kožní lékař, pak v určených intervalech a množství aplikují na postižená místa.“

Jaký typ přípravku se Vám v praxi nejvíc osvědčil?

„Základními jsou přípravky s obsahem kortikoidů a dále s deriváty vitaminu D. V obou skupinách se nabízí mnoho preparátů a žádný nelze upřednostňovat. Ideální je léčiva kombinovat, to znamená střídat léky z obou skupin v různých léčebných režimech během dne či týdne podle zdravotního stavu pacienta. Kromě účinné látky lékař určí rovněž optimální typ léčivého základu, tedy zda budou prospěšnější masti, mastné krémy, krémy, mléka, roztoky, šampony, gely apod. Obecně platí, že masti, krémy a mastné krémy jsou vhodné na tělo, mléka, gely, roztoky a šampony do vlasů, záhybů a ochlupených partií.“

Jak pacienti přípravky na lokální ošetření postižené kůže snášejí?

„Vesměs jsou tolerovány velmi dobře, pokud je používají správně na základě doporučení lékaře. Zcela výjimečně se můžou vyskytnout lehké zarudnutí, pálení či svědění v místě aplikace, tyto obtíže jsou ale velmi vzácné. Léky s obsahem kortikoidů se nesmějí používat každý den, jinak by mohlo dojít například ke ztenčení kůže, vzniku teleangiektazií (rozšířených cévek), na obličeji k projevům akné, růžovky a k jiným nežádoucím účinkům. Před dlouhodobým užíváním ale varují všechny příbalové letáky a lékaři je v tomto režimu nikdy nedoporučují.“

Domníváte se, že se objeví mnohem účinnější přípravek na lokální ošetření pokožky než ty stávající, nebo se vědecký výzkum ubírá jiným směrem?

„Již nyní jsou ve fázi vývoje či testování preparáty s obsahem dosud nepoužívaných účinných látek. Kritériem nových léčiv na lupénku je vyšší účinnost bez nežádoucích vedlejších účinků pro pacienta. Zda některý výrazně předčí látky nyní užívané, to lze dnes jen těžko odhadnout. Ukáže to až čas a dlouhodobé klinické testování.“

Máte osobní zkušenosti s lokální léčbou lupénky? Vaše názory nás zajímají a budeme rádi, když nám je napíšete.

Druhý díl seriálu Nejnovější trendy v léčbě lupénky bude zaměřený na fototerapii a balneoterapii. Podrobné informace o tomto onemocnění se rovněž dočtete v rubrice Lupénka.

autor: Marcela Jurčíková , ordinace.cz

Inzerce
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Chodíte pravidelně na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 26 lidí.
Inzerce
Inzerce
Kde hledat pomoc?
Centra lupenky
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Hlavatá (Prsa) 14. března 2018, 21:37:01

    Tomu rozumím.. já se na klinice cítila velmi dobře. Všichni se o mě moc hezky starali já si… Diskutovat

  • vojta (Máte někdo zkušenosti s novým lékem CHAMPIX?) 15. března 2018, 11:43:54

    Opravdu funguje. Vubec sem nemel potrebu po nikotinu i když byl vedle mě kuřák s cigaretou. Diskutovat

  • Hela (Operace hemoroidů) 15. března 2018, 09:01:39

    Zdravim vsechny..ja dnes 21den po operaci a stale po stolici krev a boleni.. prosla jsem si asi… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.