aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

13 mýtů o Alzheimerově nemoci

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7818x )

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a vyhasínají jejich funkce. Významně ovlivňuje kvalitu života nemocného. Jaké mýty kolují o této neurodegenerativní chorobě a jak je to s Alzheimerem doopravdy?

shutterstock.com

Mýtus č. 1: Demence a Alzheimerova choroba jsou totéž

Fakt: Demence není specifická nemoc; spíše termín odkazuje na skupinu příznaků, které mohou být způsobeny několika různými poruchami mozku.  Demence je charakterizována poruchou duševního fungování, jako je ztráta paměti, potíže s komunikací, snížené vnímání a zhoršené uvažování.  Alzheimerova choroba je jen jedním z mnoha druhů demence, ačkoli představuje asi 60 až 80% všech případů demence.

Dalším rozdílem mezi demencí a Alzheimerovou nemocí je to, že Alzhemier je degenerativní a v současné době neexistuje lék. Na druhé straně, v závislosti na příčině demence, jako jsou lékové interakce nebo nedostatek vitamínu, mohou být symptomy některých typů demence reverzibilní.

Mýtus č. 2: Alzheimerova choroba je nemocí vysokého věku

Fakt: Zatímco většina lidí s Alzheimerovou chorobou je starší 65 let, může postihnout lidi již v časném důchodovém věku, dokonce i dříve. S věkem se její výskyt zvyšuje.

U lidí mladšího věku nemusejí lékaři přičítat příznaky Alzheimerově nemoci a může trvat dlouho, než se choroba diagnostikuje. Symptomy časné nástupu Alzheimerovy choroby mohou být přičítány stresu, menopauze nebo depresi.

Mýtus č. 3: Alzheimerovy příznaky jsou jen normální součástí stárnutí

Fakt: Někteří lidé ztrácejí paměť, protože stárnou, ale ztráta paměti spojená s Alzheimerovou chorobou zasahuje do každodenního života a je vážnějším problémem. V počátečních fázích mohou lidé s Alzheimerovou chorobou zapomenout informace, které se nedávno naučili, mohou zapomenout na důležitá data nebo události a mohou znovu a znovu klást stejné otázky. Jak nemoc postupuje, lidé se nakonec stanou dezorientovanými, zmatenými a nejsou schopni provádět rutinní každodenní úkoly. V pozdějších fázích lidé s Alzheimerovou chorobou ztrácejí schopnost jíst, mluvit a mohou se stát zcela závislí na ostatních, kteří se o ně starají.

Čtěte také: Deset časných příznaků Alzheimerovy choroby

Mýtus č. 4: Alzheimerova choroba není smrtelná

Fakt: Lidé s Alzheimerovou chorobou žijí v průměru asi 10 let po zjištění diagnózy, ale přežití se pohybuje od čtyř do dvaceti let. Záleží přitom na řadě okolností: věk v době propuknutí nemoci, dědičné faktory, další choroby, vzdělání, způsob života i včasnost zahájení léčby.

V posledních stadiích onemocnění ztrácejí lidé s Alzheimerovou chorobou schopnost reagovat na životní prostředí a často ztrácejí povědomí o svém okolí. Stávají se také zranitelnými vůči infekcím, jako je např. pneumonie.

Mýtus č. 5: Existuje léčba Alzheimerovy choroby

Fakt: V léčbě není za posledních deset let nic zásadně nového. Neobjevil se nový dostupný lék na Alhzeimerovu nemoc. Nadále jsou používány léky, které zvyšují přítomnost a dostupnost neuropřenašeče acetylcholinu a glutaminu v mozku. Výzkum ale pokračuje dál a v současnosti probíhá celosvětově řada klinických studií nejrůznějších nových léků. Určitým příslibem může v blízké budoucnosti být očkování proti beta amyloidu – jde o jinak běžnou bílkovinu, která se na začátku nemoci začne pravděpodobně ukládat mezi mozkovými buňkami, které pak odumírají.

Čtěte také: Alzheimerova choroba - možnosti vyšetření a léčby

Mýtus č. 6: Podávání léků je zbytečné, jen prodlužuje utrpení nemocného i jeho nejbližších

Fakt: Vhodná léčba vede k zastavení nebo zpomalení zhoršování příznaků nemoci a tím zvyšuje kvalitu života nemocného i jeho nejbližších. Neprodlužuje nemocnému život. Může oddálit nejtěžší stadia nemoci. Nemocný se jich vůbec nemusí dožít nebo jsou zkrácena na minimum.

Mýtus č. 7: Hliníkové hrnce, pánve a plechovky způsobují Alzheimerovu chorobu

Fakt: Expozice hliníku nezpůsobuje Alzheimerovu chorobu. Populární teorie v šedesátých a sedmdesátých letech byla, že expozice hliníku z hrnců a pánví, nápojových plechovek, antacid nebo antiperspirantů způsobila Alzheimerovu chorobu. Tato teorie nastala, protože některé studie ukázaly vyšší hladiny hliníku v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou. Byly tedy provedeny četné studie o možném spojení mezi hliníkem a neexistují žádné důkazy na podporu teorie, že expozice hliníku způsobuje onemocnění.

Mýtus č. 8: Aspartam způsobuje Alzheimerovu chorobu

Fakt: Neexistuje žádný důkaz, že umělé sladidlo aspartam způsobuje Alzheimerovu chorobu. Byly provedeny četné studie, které zjistily, zda má aspartam vliv na kognitivní funkci, a zatím nebyl nalezen žádný odkaz mezi použitím sladidla a ztrátou paměti.

Mýtus č. 9: Je možné zabránit Alzheimerově chorobě

Fakt: Pokud máte jistou genetickou mutaci pro časný nástup Alzheimerovy nemoci (která představuje 1% všech případů), nemůžete tomu zabránit. Nicméně, volba zdravého životního stylu, jako je pravidelné cvičení, zdravá strava, udržení zdravé váhy a nekuřáctví, může podpořit zdraví mozku. Fyzická aktivita a zdravá výživa mohou také snižovat vaše riziko dalších onemocnění, jako jsou onemocnění srdce a diabetes, které jsou spojeny s Alzheimerovou chorobou. Několik studií rovněž ukázalo, že udržování sociálních vazeb a pobyt mentálně aktivních a zapojených může posílit spojení mezi nervovými buňkami a mozkem a pomáhat snížit riziko kognitivního poklesu.

Čtěte také: Prevence Alzheimerovy choroby - ve zdravém těle zdravý duch

Mýtus č. 10: Můj rodič měl Alzheimerovu chorobu, takže to znamená, že to budu mít

Fakt: Geny nejsou jedinou příčinou vypuknutí nemoci. Existuje sice varianta genu APOE, která je spojována se vznikem nemoci, ale ne každý s tímto genem onemocní. Naopak může onemocnět člověk, který tento gen vůbec nemá. Pokud se ve vaší rodině vyskytuje Alzheimerova nemoc ve více případech a postihuje všechny ve stejném věku, jedná se o velice rizikový faktor. Zcela v bezpečí před nemocí ale nejste ani v případě, že vaši příbuzní jsou zdraví.

Mýtus č. 11: Zranění hlavy způsobuje Alzheimerovu chorobu

Fakt: Některé výzkumy ukázaly, že mírně těžké traumatizující poranění mozku může zvýšit riziko vzniku Alzheimerovy nemoci nebo jiného typu demence, a to i několik let po počátečním zranění. Jedná se o takové zranění, při kterém dojde ke ztrátě paměti nad 15 minut. Ne u každého, kdo měl těžké poranění hlavy, se rozvine demence a je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné porozumět možnému spojení. Nedávné studie naznačují, že opakované mírné traumatické poranění mozku, jako jsou mírné otřesy u kontaktních sportů, jako je fotbal, hokej, fotbal a box, mohou být spojeny s typem demence nazývané chronická traumatická encefalopatie (CTE).

Mýtus č. 12: Lidé s Alzheimerovou chorobou jsou podráždění, násilní a agresivní

Fakt: Je pravda, že někteří lidé, u kterých se rozvíjí Alzheimerova choroba, mohou být podráždění nebo agresivní, ale všichni prožívají onemocnění jinak a ne všichni s Alzheimerovou chorobou se stávají násilnými. Pokud člověk jedná agresivně, je to často způsobeno nárůstem zmatku, strachu a frustrace, které tato diagnóza způsobí. Je důležité, aby ti, co o tyto lidi pečují porozuměli, co tato nemoc obnáší a naučili se na vzniklé situace reagovat, čímž je mohou uklidnit a zabránit mnoha negativním chování.

Čtěte také: Vyšetření dříve odhalí Alzheimerovu chorobu

Mýtus č. 13: Lidé s Alzheimerovou chorobou nemohou žít aktivní život

Fakt: Lidé s Alzheimerovou chorobou žijí aktivní život.  Sdružení Alzheimerovy choroby naznačuje, že mnoho lidí hledá v životě nový cíl po jejich diagnóze.  V dřívějších fázích onemocnění mnoho lidí tráví více času s rodinou, dělá fotoalbumy, píše dopisy a dokonce se účastní výzkumu Alzheimerovy choroby.  V pozdějších fázích se lidé s Alzheimerovou chorobou, kteří mají podporu a péči, mohou stále účastnit některých činností a sdílet lásku a radost s ostatními.

Zdroj: webMD.com

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 76 lidí

Mohlo by vás zajímat

Depresivní příznaky mohou předpovědět rozvoj Alzheimerovy nemoci

Příznaky deprese jsou pozorovány ve zvýšené míře u pacientů, u kterých se později projevila Alzeheimerova nemoc. To vede na základě výsledků populační studie k domněnce, že deprese může být preklinickou fází Alzheimerovy nemoci.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce