Inzerce

Deset časných příznaků Alzheimerovy choroby

aktualizováno 21. září 2019, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 13712x

Mírná zapomnětlivost může být normální součást stárnutí. Pokud máte problém se zapamatováním si něčího jména, nejedná se o vážný problém s pamětí. Ale pokud potíže s pamětí do značné míry ovlivňují váš každodenní život, mohlo by se jednat o časné příznaky Alzheimerovy choroby.

foto: shutterstock.com

1. Ztráta paměti

Jedná se o nejběžnější symptom. Snadno zapomínáte informace, které jste se právě dozvěděli? Ztrácíte přehled o důležitých datech, jménech a událostech? Ptáte se na stejné informace znovu a znovu? Lidé trpící Alzheimerovou chorobou zapomínají častěji a nevzpomenou si ani později.

2. Problémy s plánováním

Lidé trpící Alzheimerovou chorobou mají potíže s plánováním a dodržováním termínů.  Je pro ně složité sledovat recept, i ten, podle kterého vařili mnohokrát.  Těžko se soustředí na úkoly, zvláště ty, které jsou spojené s čísly, např. sledování účtu. Mohou úplně zapomenout, co ta čísla znamenají a co s nimi mají dělat.

Čtěte také: Nejčastější mýty o Alzheimerově nemoci

3. Denní úkoly jsou výzvou

Dokonce i známé věci jsou pro člověka s Alzheimerovou chorobou problém. Může se jednat např. o potíže při jízdě autem, kdy mají problémy dojet na místo, kam jezdí často, nebo třeba zapomenou na pravidla oblíbené hry. Problém může nastat i v oblasti hygieny. Může se jednat jednak o nadměrnou péči, např. časté sprchování nebo naopak péči o sebe zanedbávají. Někdy se také nesmyslně obléknou s ohledem na počasí.

4. Časová a místní dezorientace

To, že občas nevíte, který je den je normální, ale lidé s Alzheimerovou nemocí se ztratí ve vlastní ulici a nevědí, kde jsou, jak se tam dostali, ani jak se dostanou domů.

Čtěte také: Cvičení mozku může oddálit Alzheimerovu chorobu

5. Potíže se zrakem

Lidé s touto chorobou mají problém přečíst slova na stránce, odhadnout vzdálenost, rozeznávat barvy, což může mít vliv např. při řízení vozidla.

6. Problémy s řečí

Každý z nás má někdy problém najít správné slovo, ale člověk s Alzheimerovou chorobou zapomíná i jednoduchá slova nebo je nahrazuje nesprávnými. Konverzace tak může být boj a často se jí vyhýbá nebo se zastaví uprostřed diskuse, protože neví, co říct.

7. Zakládání věcí na nesprávné místo

Každý někdy založí věci čas od času někam a pak má problém je najít. Lidé, které trápí tato choroba, dávají své věci na neobvyklá místa, jako např. hodinky do ledničky. A pak vás ještě obviní, že jste jim tyto věci vzali.

8. Změny osobnosti

Lidské povahy se běžně do určité míry mění s věkem. Ale člověk s Alzheimerovou nemocí se může změnit zásadním způsobem. Stává se někdy velmi zmateným, podezíravým nebo ustrašeným.

9. Sociální uzavřenost

Člověk s Alzheimerovou chorobou se může uzavírat do sebe. Méně se angažuje v práci, zanedbává své oblíbené koníčky? Tak nějak mu chybí motivace. Raději než by šel mezi lidi, tráví svůj čas u televize nebo spí více než obvykle.

10. Změny nálady

Prudké změny nálady, náhlý a nečekaný pláč nebo naopak nával hněvu, který nemá žádný zjevný důvod, mohou být příznakem Alzheimerovi choroby.

Pokud zaznamenáte tyto příznaky, poraďte se se svým lékařem. Čím dříve se léčba zahájí, tím lépe. Zahájením léčby můžete pomoci zmírnit příznaky a udržet si déle nezávislost.

Zdroj: www.webmd.com

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 703 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.