Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

6 nejčastějších mýtů o HPV

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 606x )

Bolestí v podbřišku, krvavými výtoky nebo krvácením po styku se může projevovat rakovina děložního čípku. Jde o druhý nejčastější typ rakoviny u žen a na svědomí ho má nákaza lidským papilomavirem (HPV). Kromě karcinomu děložního čípku může HPV způsobit i genitální bradavice nebo rakovinu anu u žen i mužů. S nákazou HPV se za život setká až 80 % lidí. Přesto kolem HPV infekce panuje stále řada mýtů. Vyvracíme šest nejčastějších z nich.

shutterstock.com

Mýtus 1: HPV onemocnění postihují pouze ženy

HPV virus si nevybírá a postihuje ženy i muže. U většiny lidí se nákaza HPV vůbec neprojeví, mohou ale infekci přenášet na své partnery. Lidé si často myslí, že muži jsou pouze přenašeči, ale i oni mohou onemocnět.
„S nákazou HPV si stále hodně lidí spojuje především rakovinu děložního čípku. Virus ale může způsobit závažné nemoci i mužům – například rakovinu anu nebo genitální bradavice,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Mýtus 2: Proti HPV se mohou očkovat jen dívky

Očkovat se mohou nejen dívky, ale i chlapci. Oběma pohlavím hradí vakcinaci ve 13 letech zdravotní pojišťovny. Rodiče mohou své děti nechat očkovat u jejich dětského lékaře. Ve věku 13 let navíc vakcinaci hradí zdravotní pojišťovna. Počet HPV typů, proti kterým očkování chrání, závisí na výběru vakcíny.

Mýtus 3: Na očkování proti HPV je ve 13 letech příliš brzy

Očkování proti HPV je nejefektivnější, když se tělo s HPV viry ještě nesetkalo, a v pubertě také organismus nejlépe reaguje na látky v očkování, proto je vakcinace hrazena právě 13letým dětem. Pokud chceme děti proti nákaze HPV chránit, je potřeba očkovat s dostatečným předstihem, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky. Nejlepší je naočkovat děti ve 13 letech, je ovšem možné se nechat naočkovat i v pozdějším věku. Účinnost vakcíny lékaři potvrdili také u žen a mužů, kteří již jsou sexuálně aktivní.

Mýtus 4: Očkování proti HPV není bezpečné

Nikdy se neprokázalo, že by vakcína proti HPV byla nebezpečná a způsobovala závažná onemocnění. Lékaři s ní celosvětově očkují své pacienty od roku 2006. Poměr přínosu HPV vakcinace k riziku sledují bezpečnostní výbory lékových agentur i Světová zdravotnická organizace (WHO) a pravidelně publikují k této otázce reporty. Vakcíny neobsahují živé viry ani jejich části, a nemohou tedy způsobit onemocnění, proti kterým očkují. Zdravý děložní čípek je předpokladem zdravého těhotenství.

Mýtus 5: HPV je nákazou promiskuitních lidí

HPV je podle WHO nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Nakazit se může prakticky každý, a to nejen pohlavním stykem, ale i intimním kontaktem nebo orálním sexem. „Promiskuita je sice rizikový faktor u nákazy HPV, ale je důležité si uvědomit, že se můžeme nakazit už při jednom pohlavním styku. Rozhodně nelze říct, že se jedná o nemoc promiskuitních lidí. Nákazou je ohrožený každý, kdo nedodržuje úplnou sexuální abstinenci,“ říká MUDr. Michal Mihula, vedoucí lékař Ambulance onkogynekologické prevence z Městské nemocnice Ostrava.

Mýtus 6: Když nemám příznaky, nejsem nakažený

Nebezpečí nákazy HPV spočívá právě v tom, že může být zcela bezpříznaková. Infekce se tak skrývá v těle řadu let a lidé ji nevědomky šíří mezi své sexuální partnery. Infekce ve většině případů spontánně vymizí. V některých případech od nákazy do vypuknutí nemoci například v podobě genitálních bradavic může uplynout několik měsíců.
„Karcinom děložního čípku, pochvy nebo anu se v některých případech projeví za několik let,“ upozorňuje MUDr. Michal Mihula.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 19 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Mýty a fakta o rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí onkogenními typy viru HPV. Každé sexuálně aktivní ženě hrozí, že se nakazí HPV infekcí.

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce