Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Akné

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 252229x )

I když je akné symbolem dospívání a hormonálních výkyvů, dokáže potrápit i daleko starší. Bez ohledu na věk je vždy obtížně léčitelné. Naštěstí vám mohou pomoci nejen přípravky od kožního lékaře, ale i ty volně prodejné.

shutterstock.com

Časté otázky

Je nějaká dieta na akné?
Specifická dieta neexistuje. Staré pověry a mýty o čokoládě a jiných potravinách, které zhoršují akné, jsou již překonány a k zákazům se uchylují obvykle již jen stoupenci alternativních nemedicínských postupů. Dle posledních výzkumů se zdá, že nadměrná konzumace mléka (ne však mléčných výrobků) a potravin vedoucích k rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi (sladkosti a smažené potraviny typu fast food) mohou u některých jedinců akné zhoršovat. Také nespoléhejte na výrazné zlepšení po požívání multivitaminových a minerálních směsí. Dodržujte zásady zdravé výživy a také životosprávu s dostatkem spánku. Pokud jste si sami nepříznivý vliv určitých potravin na akné skutečně vypozorovali, tak jejich vynechání v jídelníčku můžete zkusit a otestovat si efekt.


Jak je to se sluněním?
Řada akné se zlepšuje v létě či po pobytu v slunečných oblastech. Mírné, rozumné slunění vede jednak ke kosmeticko-kamuflážnímu efektu - kůže pigmentuje, opaluje se. Dále dochází k přirozenému peelingu, tj. olupování povrchních vrstev pokožky a i určitému snížení množství mikroorganismů na kožním povrchu. Avšak ultrafialové světlo podporuje vznik komedonů, takže po určité době může dojít ke zhoršení. Ale až u 20 % lidí se naopak při slunění akné přímo zhoršuje - hlavně při zvýšeném pocení, horkém vlhkém počasí a často v kombinaci s nánosy opalovacích krémů (tropická akné, Mallorca akné).


A co psychika a akné?
Stres, ať již tělesný či duševní, může intenzitu akné zhoršovat. A naopak, těžší akné může u citlivých jedinců druhotně vést ke stresu, sebepodceňování, úzkostem až depresím. Akné není jen kosmetickou závadou, je problémem, který může mít důsledky sociální, pracovní i psychologické. Je- li to váš případ, neobávejte se vyhledat pomoc psychologa.


Mohu se normálně malovat a líčit?
Dekorativní kosmetika není překážkou. Lze používat sypký tónovaný pudr či řídký make-up. Nevhodné jsou ale mastné, výživné a krycí krémy či make-upy, neboť mají více či méně komedogenní účinky. K odličování, jako podkladový krém, k hydrataci a také ke zklidnění kůže (většina léků na akné totiž kůži přesušuje a olupuje, někdy i dráždí) lze použít hydratační krémy nebo mléka, tedy prostředky s lehkou, řídkou konzistencí. To platí i pro prostředky proti spálení s ochrannými UV faktory, u akné jsou nejvhodnější ve formě mlék či gelů.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jarda
11x

Zbavil jsem se akné. Akné jsem trpěl od 12 do 22 let. Celou dobu jsem byl odborně lékařsky léčen. Výsledkem byla alergie na některá antibiotika (Chloramfenicol), a závažné porušení imunitního systému. Přes trvalou léčbu bylo onemocnění tak těžké, že jsem byl osvobozen od základní vojenské služby. Onemocnění jsem se zbavil běhen několika týdnů poté, co mi lékárník, u něhož jsem fasoval další dávku léků poradil, abych zkusil vyloučit z potravy cukr. Výsledek byl překvapující. do týdne výrazné zlepšení a do měsíce kompletně zahojená kůže. Poradil jsem dalším postiženým, a pokud měli dost silnou vůli, byli také úspěšní. Proto jsem přesvědčen, že akné není nemoc kůže, ale nemoc vnitřního prostředí organizmu. To pak umožňuje samotnou existenci mikroorganizmů, o nichž se v článku píše. Po létech mi můj názor potvrdil i lékař. Udivilo mě proto tvrzení v článku, že řeči o vlivu čokolády jsou babské tlachy. Tedy na závěr: Kožní lékař vám akné nevyléčí, možná zamaskuje. Spolehlivá cesta je přes vyloučení, nebo alespoň radikální omezení cukru v potravě. Oproti stavu před 300 lety jíme asi 40x více cukru, a to se musí na vnitřním prostředí organizmu projevit. Ing. Jaroslav Jelínek

Michal
8x

Léta jsem chodil po kožních lékařích bez výsledku. Taky si myslím, že tento článek obsahuje dost nepravdivých informací. Nakonec jsem se vyléčil sám a návod jsem shrnul do vlastního článku http://lecba-akne.blogspot.com Je tam vysvětleno nejen jak, ale i proč.

Anca
1x

Michale, cetla jsem Tvuj clanek.. co je to prosimte MSM? Diky moc


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 568 lidí

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce