Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Akné

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 255191x )

I když je akné symbolem dospívání a hormonálních výkyvů, dokáže potrápit i daleko starší. Bez ohledu na věk je vždy obtížně léčitelné. Naštěstí vám mohou pomoci nejen přípravky od kožního lékaře, ale i ty volně prodejné.

shutterstock.com

U lékaře

Oproti dobám minulým léčba akné zaznamenala velký pokrok a v současnosti je k disposici řada kvalitních léků a léčebných prostředků. Akné nelze vyléčit v pravém slova smyslu, protože příčinou jsou mazové žlázy, které nelze všechny odstranit. Včasnou, správně zvolenou a pečlivě prováděnou léčbou můžete skutečně dosáhnout zahojení projevů či zásadně zmírnit intenzitu a průběh akné a hlavně - zabránit tvorbě jizev.

Po vyšetření Vám dermatolog dle typu akné pravděpodobně předepíše léčebný roztok. Obvykle to bývá roztok antibiotický nebo dezinfekční. Používá se 1 až 2x denně a lze s ním po ošetření projevů akné dočistit pleť. Po omytí kůže se na suchou kůži nanese roztok prostřednictvím kosmetického tampónku, a to na postižená místa anebo celoplošně - dle rady lékaře. Zevní antibiotika se vyrábí též v gelech, lotionech či krémech.

Protože u akné hrají roli nejen mikroorganismy, léčba antibiotiky se kombinuje - doplňuje se o další zevní léky. Proto Vám k antibiotikům lékař pravděpodobně přidá léčebný krém nebo gel. Tyto krémy mají složky protizánětlivé a antimikrobiální, některé i přímo antikomedogenní (benzoylperoxid, azelaová kyselina, retinoidy). Všechny tyto léky kůži poněkud vysušují, olupují a mohou i dráždit – to patří k jejich léčebnému účinku. Proto je třeba je aplikovat na suchou kůži a v tenké vrstvě. Ve dnech, kdy je kůže podrážděna jinými vlivy (počasí atd.), je rozumnější je neaplikovat. U citlivých či suchých typů kůže lze přesušení zvládat vhodným hydratačním a zklidňujícím léčebným krémem na den, existují též aplikační režimy vyrovnávající tyto vysušující účinky (minutová léčba, alternující léčba aj.) – ty je třeba individuálně vytipovat ve spolupráci s Vaším kožním lékařem.

U těžší akné se dříve používala často světloléčba (fototerapie). Dnes se z bezpečnostních důvodů omezuje. Totéž platí o ozařování mimo zdravotnická zařízení, tedy v dermatoestetických zařízeních pracující s lasery, fotodynamickou terapií, modrým světlem či intensivním pulzním světlem, a samozřejmě v soláriích.

Pokud by se Vaše akné i při této léčbě nezlepšovala, může Vám lékař předepsat celkovou léčbu, tedy léky ve formě tablet. V první řadě jsou to antibiotika (obvykle tetracyklinové řady), která se na rozdíl od obvyklé týdenní léčby u infekcí podávají u akné dlouhodoběji - průměrně 2 - 3 měsíce. Působí protizánětlivě, proto je třeba je užívat pravidelně po celou předepsanou dobu bez přerušení.

U žen, které mohou a chtějí ji užívat, připadá v úvahu hormonální léčba. Tedy po příslušném vyšetření u gynekologa si můžete nechat předepsat speciální hormonální léky k léčbě akné, které mají i antikoncepční vlastnosti – na rozdíl od běžné antikoncepce obsahují antiandrogeny - hormony proti mužským pohlavním hormonům, které výrazně sníží tvorbu mazu a vznik aknózních projevů.

Pokud se Váš stav ani po dlouhodobé léčbě antibiotiky a pravidelné a pečlivé místní léčbě nezlepšuje, je na řadě celková léčba léky odvozenými od vitamínu A - retinoidy. Není to však tak jednoduché. Vzhledem k určitým rizikům a nežádoucím účinkům je třeba napřed provést laboratorní vyšetření (jaterní testy, krevní cukr a tuky), u žen těhotenský test, zda tento lék (isotretinoin) vůbec můžete užívat. Během užívání jsou pravidelné lékařské kontroly nezbytné. Ženy musí používat po celou dobu léčby a jeden měsíc po ukončení spolehlivou antikoncepci. Lék je hrazen ze zdravotního pojištění pouze u nejtěžších nodulocystických forem. Je ale prospěšný i u forem středně závažných, kde si jej hradí pacient.

Pro úspěch léčby je z Vaší strany nezbytná vytrvalost a pravidelnost léčebné péče. Akné se nehojí "ze dne na den" a falešné naděje na rychlé zlepšení mohou vést ke zklamání, rozčarování a nedůvěře v léčbu. Efekt se objevuje průměrně po 2 - 3 měsících léčby a výraznějšího zlepšení lze dosáhnout obvykle až po 6 měsících. V léčbě je třeba dlouhodobě pokračovat i po zlepšení - má totiž i preventivní účinky! Nepodléhejte skepsi, k dispozici je skutečně řada účinných moderních léků. Léčte se pravidelně, důsledně a dlouhodobě a výsledky se dostaví.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jarda
11x

Zbavil jsem se akné. Akné jsem trpěl od 12 do 22 let. Celou dobu jsem byl odborně lékařsky léčen. Výsledkem byla alergie na některá antibiotika (Chloramfenicol), a závažné porušení imunitního systému. Přes trvalou léčbu bylo onemocnění tak těžké, že jsem byl osvobozen od základní vojenské služby. Onemocnění jsem se zbavil běhen několika týdnů poté, co mi lékárník, u něhož jsem fasoval další dávku léků poradil, abych zkusil vyloučit z potravy cukr. Výsledek byl překvapující. do týdne výrazné zlepšení a do měsíce kompletně zahojená kůže. Poradil jsem dalším postiženým, a pokud měli dost silnou vůli, byli také úspěšní. Proto jsem přesvědčen, že akné není nemoc kůže, ale nemoc vnitřního prostředí organizmu. To pak umožňuje samotnou existenci mikroorganizmů, o nichž se v článku píše. Po létech mi můj názor potvrdil i lékař. Udivilo mě proto tvrzení v článku, že řeči o vlivu čokolády jsou babské tlachy. Tedy na závěr: Kožní lékař vám akné nevyléčí, možná zamaskuje. Spolehlivá cesta je přes vyloučení, nebo alespoň radikální omezení cukru v potravě. Oproti stavu před 300 lety jíme asi 40x více cukru, a to se musí na vnitřním prostředí organizmu projevit. Ing. Jaroslav Jelínek

Michal
8x

Léta jsem chodil po kožních lékařích bez výsledku. Taky si myslím, že tento článek obsahuje dost nepravdivých informací. Nakonec jsem se vyléčil sám a návod jsem shrnul do vlastního článku http://lecba-akne.blogspot.com Je tam vysvětleno nejen jak, ale i proč.

Anca
1x

Michale, cetla jsem Tvuj clanek.. co je to prosimte MSM? Diky moc


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

%
%
Zatím hlasovalo 1 lidí

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce