Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Akutní zánět hrtanu a průdušnice (laryngotracheitis acuta)

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 15888x )

Akutní zánět hrtanu a průdušnice je virové zánětlivé onemocnění postihující nejčastěji kojence a batolata. Vyznačuje se typickým hvízdavým zvukem při nádechu, který vzniká v důsledku zúžení dýchacích cest ...

Akutní zánět hrtanu a průdušnice je virové zánětlivé onemocnění postihující nejčastěji kojence a batolata. Vyznačuje se typickým hvízdavým zvukem při nádechu, který vzniká v důsledku zúžení dýchacích cest, dušností a otokem v nejužší oblasti hrtanu.

Nejčastějším původcem onemocnění je virus parainfluenzy a virus chřipky A. Méně často se uplatňuje jiné druhy virů. Před očkováním byl častou příčinou onemocnění virus spalniček. Tento syndrom mohou vyvolat i některé bakterie. Onemocnění má sezónní charakter s vyšším výskytem na podzim a v zimě. Přenos je kapénkovou cestou.

Jak vypadá klinický obraz? Onemocnění obvykle začíná po předchozích mírných příznacích kataru horních cest dýchacích, dítě se často v noci probouzí záchvatem dusivého štěkavého kašle s namáhavým vdechem a slyšitelným hvízdavým zvukem při nádechu. Teplota bývá spíše nižší, může být přítomen chrapot až ztráta hlasu. Hvízdavý zvuk při nádechu se polohou dítěte nemění, polykací obtíže dítě nemá. Podle rozsahu zánětu se objevuje dušnost, až se zatahováním mezižebří. Nejčastějšími komplikacemi jsou právě dušnost, nedostatek kyslíku v krvi a zápal plic. Prognóza je většinou dobrá, asi v 1-5 % je nutné zavedení trubice do průdušnice, které umožňuje řízené dýchání.

Lékař diagnózu stanoví se na základě klinického obrazu, v nemocnici pak otorinolaryngolog ověří nález laryngoskopicky. Původce je možné odhalit laboratorním vyšetřením.

V léčbě se uplatňují klasické léky (kortikosteroidy). Výrazně pomáhá vdechování chladného vlhkého vzduchu. Zajistíme pak dostatečný přívod kyslíku. Antibiotika nemají v léčení tohoto virového zánětu žádný význam. Dítě má být hospitalizováno tam, kde je možnost intenzívní péče pro případ nutnosti podpůrné ventilace při známkách obstrukce. Samozřejmostí je dostatečný přívod tekutin a zklidňování dítěte.

"\n

Převzato z knihy Infekční nemoci (nakladatelství Galén)

"
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

37%
63%
Zatím hlasovalo 30 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce