Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Akutní zánět slinivky břišní: bezprostřední ohrožení života

(MUDr. Jiří Štefánek | přečteno: 80635x )

Alkohol a onemocnění žlučových cest – dva hlavní "viníci" akutního zánětu slinivky. Zánět přichází náhle a je velice nebezpečný. Často ohrožuje nemocného bezprostředně na životě. Léčba znamená pobyt na jednotce intenzivní péče nebo ARO s infuzemi tekutin, léků a výživy. Do vyléčení zánětu není možné se normálně najíst.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Léčba akutního zánětu slinivky

Pacient s akutní pankreatitidou by měl být hospitalizován, ideálně na monitorovaném lůžku JIP. Zásadní je zabránit rozvoji šokového stavu a zhroucení krevního oběhu. Toho se dosahuje podáváním infuzních roztoků nitrožilně, v těžkých případech je nutné podat i mnoho litrů tekutin denně. Podávají se léky k tlumení případných bolestí a antibiotika. V případě nejtěžších stavů se pacient uvede do umělého spánku, zajistí se mu dýchací cesty s přívodem kyslíku a je ošetřován na oddělení ARO. Pacient nesmí přijímat žádnou výživu ústy, protože by potrava přítomná v horní části trávicího traktu dále dráždila slinivku. V případě, že byla akutní pankreatitida způsobená žlučovým kamenem, je nutné ho odstranit pomocí ERCP, jak již bylo zmíněno výše.

Chirurgické řešení je nutné spíše u komplikací těžké akutní pankreatitidy, jako je odumření částí slinivky, infekce bakteriemi se vznikem hnisavých abscesů apod. Součástí chirurgických zákroků je revize slinivky, odstranění nekrotických částí, vypouštění abscesů a zajištění drenáže.

Čtěte příště: Chronický zánět slinivky

Každý týden můžete mít novinky z Ordinace.cz ve své e-mailové schránce - objednejte si náš zpravodaj a nic nového vám neuteče.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Andrejka
8x

Tatka mi na akutni zanet slinivky zemrel,zjistilo se to az u pitvy

Jana Jelinková
1x

Moje kamarádka taky umřela - v úterý ji odvezli do nemocnice a v neděli byl konec.

Jana
3x

Právě jsem se dověděla,že kamarád má akutní zánět slinivky....Já k tomu nemám slov....během 14 dnů byl 8x na pohotovosti a teprve až jim zkolaboval na pohotovosti se něco začalo dít.Teď má vývod a výživu do žíly.Nezbývá nám nic jinýho,než se modlit a věřit,že všechno dobře dopadne.................


Celkový počet příspěvků v diskusi: 10. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zažívací problémy a nemoci

MUDr. Tomislav ŠvestkaIV. interní klinika, 13. prosince 2001

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 2. část - pálení žáhy

Pálení žáhy sice zdaleka není tak závažný stav jako akutní žlučníkový záchvat, ale je to nepříjemnost, které dokáže pořádně pokazit sváteční náladu. A vzhledem k našemu chování u přeplněných vánočních stolů nás může snadno zaskočit. Dokážeme pálení žáhy poznat a najít rychlou úlevu? A můžeme mu předejít?

Pálení žáhy, PYROSA

Palčivý pocit, často vnímaný jako pálení, lokalizovaný za dolní třetinou hrudní kosti. Jde vlastně o zvláštní druh bolesti. Odborné označení pyrosa je odvozeno od řeckého slova pyros = oheň. Někdy pálivý pocit vyzařuje vzhůru v průběhu jícnu, může být spojen též s pocitem překyselení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce