Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Akutní zánět slinivky břišní: bezprostřední ohrožení života

(MUDr. Jiří Štefánek | přečteno: 80635x )

Alkohol a onemocnění žlučových cest – dva hlavní "viníci" akutního zánětu slinivky. Zánět přichází náhle a je velice nebezpečný. Často ohrožuje nemocného bezprostředně na životě. Léčba znamená pobyt na jednotce intenzivní péče nebo ARO s infuzemi tekutin, léků a výživy. Do vyléčení zánětu není možné se normálně najíst.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Projevy a  diagnostika

Stav se obvykle projevuje prudkou pásovitou bolestí břicha spojenou s nevolností a zvracením. V horším případě dojde k rozvoji šokového stavu s klasickými symptomy – zrychlí se puls, poklesne krevní tlak, může dojít k poruchám dýchání a v horším případě i ztrátě vědomí. Akutní pankreatitida může postiženého velmi snadno usmrtit.

Klinické příznaky mohou vést k podezření, které je nutno potvrdit dalšími vyšetřovacími metodami. Ty nejen určí diagnózu, ale mohou být cenné pro odhad dalšího průběhu choroby a pro určení pravděpodobné prognózy. Význam má vyšetření krve a moči, stanovujeme koncentrace některých pankreatických enzymů (amylázy), které při akutním zánětu rostou. Stejně tak se vyšetřuje hladina CRP, která je zvýšená také, a dá se z ní odhadnout závažnost stavu. Cenné je ultrazvukové vyšetření slinivky, které ukáže zánětlivé změny, případně přítomnost tekutiny v dutině břišní. Přesnější a výtěžnější vyšetření je CT břicha. Vyšetření ERCP má smysl tehdy, pokud leží pravděpodobná příčina akutní pankreatitidy ve žlučových cestách (tj. máme-li podezření na jejich ucpání kamenem). ERCP nejen že žlučové cesty vizualizuje, ale umožňuje i odstranění příslušné překážky.

Podrobnosti o vyšetření ERCP najdete zde.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Andrejka
8x

Tatka mi na akutni zanet slinivky zemrel,zjistilo se to az u pitvy

Jana Jelinková
1x

Moje kamarádka taky umřela - v úterý ji odvezli do nemocnice a v neděli byl konec.

Jana
3x

Právě jsem se dověděla,že kamarád má akutní zánět slinivky....Já k tomu nemám slov....během 14 dnů byl 8x na pohotovosti a teprve až jim zkolaboval na pohotovosti se něco začalo dít.Teď má vývod a výživu do žíly.Nezbývá nám nic jinýho,než se modlit a věřit,že všechno dobře dopadne.................


Celkový počet příspěvků v diskusi: 10. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zažívací problémy a nemoci

MUDr. Tomislav ŠvestkaIV. interní klinika, 13. prosince 2001

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 1. část - žlučník

Je to tak. Vánoce neslavíme "pouze" jako svátek rodiny, zrození, nového začátku. Ale také jako svátek dobrého jídla, a to nejlépe v co největším množství. A často v co nejdivočejších kombinacích. Ale vedle nedopnutého knoflíku na kalhotách nám mohou hrozit i více či méně závažné zažívací potíže. Pokud už na ně dojde, buďte připraveni!

Pálení žáhy, PYROSA

Palčivý pocit, často vnímaný jako pálení, lokalizovaný za dolní třetinou hrudní kosti. Jde vlastně o zvláštní druh bolesti. Odborné označení pyrosa je odvozeno od řeckého slova pyros = oheň. Někdy pálivý pocit vyzařuje vzhůru v průběhu jícnu, může být spojen též s pocitem překyselení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce