Inzerce

Gaucherovu chorobu prozradí většinou bolest kostí

10. srpna 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 27586x

Na to, že jsou nemocní, se většinou přijde náhodou. Například poté, co začnou mít problémy například s bolestí břicha, deformacemi kostí nebo při hledání příčin neustálé únavy a chudokrevnosti. Vyšetření pak odhalí dědičnou poruchu enzymů - Gaucherovu chorobu.

foto: shutterstock.com

"Gaucherova choroba patří mezi choroby metabolické, mezi které řadíme asi 600 dalších diagnóz, základní charakteristikou všech je dědičnost a metabolická porucha,“ říká MUDr. Eva Malinová z Národního centra pro Gaucherovu chorobu na Klinice dětského a dorostového lékařství 1. LF a VFN.  Onemocnění je způsobeno nedostatkem nebo úplnou absencí enzymu, který v organismu štěpí větší molekuly na menší. To vede k hromadění nerozštěpené látky uvnitř určitého typu bílých krvinek ve slezině, játrech a také například kostní dřeni,“ vysvětluje MUDr. Malinová.

O špičkové metodě zjišťování dědičných metabolických poruch se dočtete zde.

Buňky napěchované touto sloučeninou postupně nahrazují normální zdravé buňky, hlavně v kostní dřeni a vnitřních orgánech, což vede k různým projevům onemocnění. „Od lékařů jsem se dozvěděla, že kvůli nemoci mohu vlastně kdykoli zemřít. Že se nesmím zranit, abych nevykrvácela. Že nesmím spadnout, aby se mi neutrhla zvětšená a tím pádem i těžká slezina. Byl to šok,“ vzpomíná pacientka, která s Gaucherovou nemocí žije od svých čtrnácti let. I jí přišli lékaři na dědičné onemocnění náhodou, když pátrali po příčinách opakujících se zánětů močového měchýře, únavy a tlaku v břiše.

Příznaky choroby

Nejde přesně určit, jaké projevy nemoc má, protože jsou velmi různorodé. Někdy jsou tak nenápadné, že lékaři chorobu ani neodhalí. Nejčastěji jsou to bolesti kostí z důvodu postupného znehodnocování kostní dřeně, ztráty krevních buněk.

Často je choroba odhalena při sonografickém vyšetření, na které lékař pošle pacienty pro častou bolest břicha, za kterou může často zvětšení jater, sleziny.

Projevem nemoci je i bledost, únava, dušnost při zátěži, bušení srdce. Pacienti mohou spontánně krvácet, nebo mají potíže zastavit krvácení v případě úrazu. Protože mají i nedostatek krevních destiček, hrozí jim častěji infekce. Časté potíže pramení i z nedostatku kyslíku v krvi, ze kterého vyplývají i poruchy mozku. Lékaři rozlišují tři typy choroby. 1. typ nemá postižení nervových buněk, 2. a 3. typ má různou měrou postiženy nervové buňky.

Diagnostika

Vzhledem k rozdílným projevům je stanovení správné diagnózy obtížné. Většinou na ni upozorní jiné obtíže. Prokázat se pak dá z krevního testu - v krvi se objeví látka, kterou zdravý člověk nemá, nebo má jen ve velmi omezeném množství. Možností je i punkce kostní dřeně – ve vzorku se objeví tzv. Gaucherovy buňky.  Poslední možností je genetické vyšetření dětí v rodinách, kde už někdo onemocněl.

Podrobnosti o genetickém vyšetření najdete v tomto článku.

Gaucherova choroba je dědičná. Protože na sto tisíc obyvatel statisticky vychází jeden nemocný, jde o vzácné onemocnění. „I když přenašečů je daleko víc. A až když se sejdou dva a mají spolu potomka, je 25% riziko, že onemocní.

 Léčba

Až moderní medicína přinesla nemocným šanci na normální život, i když chorobu jako takovou vyléčit nelze. Začátkem 90. let dostali první pacienti nový lék – náhradu chybějícího enzymu. Podle dosavadních zkušeností jde o metodu, kterou nemocní dobře snáší, je pro ně bezpečná a účinně potlačuje příznaky nemoci a zabraňuje dalšímu poškození a vzniku nevratných změn.  „První pacientv ČR dostal novou léčbu v roce 1996,“ upřesňuje MUDr. Malinová. Právě díky této léčbě se mnozí pacienti mohli vrátit naplno do běžného života – sportovat, mít děti, pracovat i bavit se.

Léčbu lze přizpůsobit každému pacientovi a připravit ji přesně na míru, podle aktuálního stavu všech orgánových systémů, které by případně mohly být nemocí zasaženy.

Kde vám pomohou?

Národní centrum pro Gaucherovu chorobu, tel: 224 967 794

Pacienti s touto chorobou se mohou obrátit i na Občanské sdružení Meta.

 

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 5 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.