Inzerce

Antidepresiva a sexuální dysfunkce

29. dubna 2011, MUDr. Tomáš Novák   |   přečteno: 14739x

Přínos antidepresiv (AD) v léčbě deprese, úzkostných poruch a dalších psychických obtíží je nepopiratelný. V současnosti mají lékaři i pacienti k dispozici velké množství různých AD, která se liší mechanismem účinku ale i snášenlivosti. Novější AD jsou obecně lépe snášena než AD starší, ale ani tato nejsou bez nežádoucích účinků. K častým nežádoucím účinkům novějších AD, které mohou být nicméně lékaři přehlíženy a pacienti se o nich zdráhají mluvit, patří sexuální dysfunkce.

foto: shutterstock.com

Sexuálními dysfunkcemi se rozumí selhávání uspokojivého sexuálního fungování a jsou rozdělovány na několik podtypů. Ve vztahu k AD mají význam především porucha sexuální apetence (sexuální touhy, zájmu o sex), porucha sexuální vzrušivosti (porucha erekce u mužů a lubrikace u žen) a poruchy dosahování orgasmu (oddálení či nedosahování orgasmu).

Sexuální dysfunkce mohou negativně ovlivnit kvalitu života, sebevědomí a intimní vztahy. Mohou také zhoršit spolupráci při léčbě deprese a patří mezi nejčastější důvody přerušení užívání AD, což může vést k návratu či zhoršení depresivních příznaků.

Výskyt sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy se liší podle typu AD, přesněji řečeno podle jejich mechanismu účinku. Nejčastěji se sexuální dysfunkce objevují u AD, která ovlivňují obrat serotoninu. Patří k nim především v současnosti nejužívanější AD – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI: citalopram, escitalopram, sertralin, paroxetin, fluoxetin a fluvoxamin*) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI, především venlafaxin*). Podle řady šetření uvádělo 10 – 70 % osob užívajících tato AD, že pozorovali nějakou formu sexuálních dysfunkcí (obvykle snížení sexuální touhy a prožitku při sexu a poruchu dosahování orgasmu) a u třetiny z nich byly obtíže takového rozsahu, že tato AD vysazovali. Sexuální dysfunkce se objevovaly již v prvních týdnech užívání AD a obvykle přetrvávaly po celou dobu jejich užívání.

Proti tomu existují antidepresiva s jiným mechanismem účinku, která ovlivňují sexuální fungování jen minimálně nebo vůbec (eventuálně je mírně zlepšují). Mezi tato antidepresiva lze počítat bupropion, mirtazapin, moclobemin a trazodon*.

Při objevení se sexuálních dysfunkcí je třeba si uvědomit následující skutečnosti:

-          Sexuální dysfunkce mohla být přítomna již před zahájením léčby AD, především ztráta zájmu a prožitku při sexu patří k běžným příznakům deprese. Stejně tak mohou být sexuální dysfunkce způsobeny jinými souběžnými psychickými (např. nadměrná konzumace alkoholu či návykových látek) a tělesnými obtížemi (např. kardiovaskulární onemocnění). Nemusí jít tedy o vliv AD, ale o nedoléčenou depresi či jiná onemocnění a jejich léčbu.

-          Sexuální dysfunkce navozené antidepresivy jsou vázány na jejich užívání, při snížení jejich dávky, přerušení užívání či změně na jiné antidepresivum se zmírňují či odeznívají

-          Sexuální dysfunkce jsou problémem pro mnoho lidí choulostivým a proto o něm nemusí informovat lékaře, který pak v léčbě tyto problémy nemusí zohlednit.

-          Je třeba zvážit závažnost sexuálních dysfunkcí u konkrétního člověka a jejich dopad na osobní život v porovnání s rizikem zhoršení deprese, pokud by se účinné AD vysazovalo, snižovala dávka nebo nasazovalo AD jiné.

Postupy pro zvládnutí sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy:

- vyčkat spontánního odeznění obtíží – tzn. pokračovat dále se stejným AD ve stejné dávce.

Výhody: v případě účinného AD se pacient nevystavuje riziku zhoršení deprese

Nevýhody: pokud se sexuální dysfunkce při užívání určitého AD objeví, ve většině případů neustupují ani po 6 měsících.

Vhodný postup pro osoby s mírnými sexuálními obtížemi a u těch, kdo mají zkušenost, že snížení AD či jeho změna na jiné vede ke zhoršení deprese či úzkostné poruchy.

- snížení dávky antidepresiva nebo „lékové prázdniny“ – ukazuje se, že sexuální dysfunkce jsou do jisté míry závislé na dávce, tzn. že snížení dávky nebo přerušení užívání AD např. během víkendu, může problém zmírnit či vyřešit.

Výhody: není nutné měnit AD

Nevýhody: existuje riziko návratu depresivních příznaků, při přerušení užívání AD se může objevit tzv. syndrom z vysazení, nepravidelné užívání zhoršuje celkovou spolupráci při léčbě (lidé zapomínají, kdy AD brát a kdy ne)

Vhodný postup u těch kdo mají spíše mírnější sexuální dysfunkce a tam, kde by změna AD mohla vést ke zhoršení deprese či úzkostné poruchy.

- přidání léčiv, která zlepšují sexuální funkce – obvykle přidání druhého AD s neutrálním nebo pozitivním vlivem na sexuální funkce (bupropion, mirtazapin, trazodon*) nebo jiných léčiv, která zmírňují sexuální nežádoucí účinky AD (buspiron, cyproheptadin*) nebo léčiva podporující sexuální funkce (sindenafil*). Jde o poměrně častou strategii.

Výhody: neztrácí se efekt původního AD, v některých případech je antidepresivní efekt druhým AD posílen

Nevýhody: více léků znamená vyšší riziko jiných nežádoucích účinků, na straně pacienta může vzniknout pocit, že se problém jednoho léku řeší lékem druhým.

Vhodný postup u závažnějších sexuálních dysfunkcí, kde navíc existuje riziko, že vysazení původního AD povede ke zhoršení deprese.

- změna AD na AD s neutrálním nebo pozitivním vlivem na sexuální funkceexistuje řada AD, která obvykle sexuální funkce negativně neovlivňují. Sem patří např. bupopion, mirtazapin, trazodon, moclobemid* apod. Nicméně existuje i možnost, že u konkrétního člověka jedno AD ovlivňující serotonin způsobuje sexuální dysfunkce a jiné s podobným účinkem nikoliv.

Výhody: dobrá šance na úpravu sexuálních obtíží

Nevýhody: nové antidepresivum nemusí být účinné

Výhodný postup tam, kde jsou sexuální obtíže výrazné a nejsou výraznější obavy ze zhoršení deprese nebo tam, kde si pacient nepřeje přidávat další léčivo (např. druhé AD).

Každou z uvedených strategií je nutné konzultovat se svým lékařem!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozn. * vzhledem k celé řadě firemních názvů antidepresiv a dalších léčiv, které se navíc neustále rozšiřují, jsou zde uváděny jen názvy generické, tj. název účinné látky.

autor: MUDr. Tomáš Novák

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Marek

Super clanek a vysvetleni. Budu konzultovat s lekarem. Beru asentru (SSRI tusim) a je to maras. Minimalni zajem o sex a nemoznost vyvrcholeni. Deprese je sice 100x horsi ale tohle je taky dost špatné, zvlášť když mám deprese z toho ze jsem si nikoho nemohl najit. Na asentre mi je to tak nejak jedno ale chtel bych byt zase chlap.

Reagovatpoděkovatnahlásit

28. září 2016, 13:32:02

Jirka

Také mám docela problém v poslední době, v práci toho máme hodně, protože je málo lidí, a tak chodím domů večer. Manželka nic neříká, ale vidím že ji to trápí, protože když už na to dojde, cca dvakrát do měsíce, tak to nestojí za nic, a doslova nestojí, nevím proč, ale nejde mi to tak jako dřív... Nevíte co s tím? byl jsem u doktora, a ten mi doporučil zvolnit v práci, ale to si teď opravdu nemohu dovolit.

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. února 2019, 15:28:29

René

Nezkoušel jsi náhodou nějaký doplněk stravy, nebo prášky na podporu erekce?

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. února 2019, 14:44:51


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 702 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.