Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Antidepresiva a sexuální dysfunkce

(MUDr. Tomáš Novák | přečteno: 25049x )

Přínos antidepresiv (AD) v léčbě deprese, úzkostných poruch a dalších psychických obtíží je nepopiratelný. V současnosti mají lékaři i pacienti k dispozici velké množství různých AD, která se liší mechanismem účinku ale i snášenlivosti. Novější AD jsou obecně lépe snášena než AD starší, ale ani tato nejsou bez nežádoucích účinků. K častým nežádoucím účinkům novějších AD, které mohou být nicméně lékaři přehlíženy a pacienti se o nich zdráhají mluvit, patří sexuální dysfunkce.

shutterstock.com

Sexuálními dysfunkcemi se rozumí selhávání uspokojivého sexuálního fungování a jsou rozdělovány na několik podtypů. Ve vztahu k AD mají význam především porucha sexuální apetence (sexuální touhy, zájmu o sex), porucha sexuální vzrušivosti (porucha erekce u mužů a lubrikace u žen) a poruchy dosahování orgasmu (oddálení či nedosahování orgasmu).

Sexuální dysfunkce mohou negativně ovlivnit kvalitu života, sebevědomí a intimní vztahy. Mohou také zhoršit spolupráci při léčbě deprese a patří mezi nejčastější důvody přerušení užívání AD, což může vést k návratu či zhoršení depresivních příznaků.

Výskyt sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy se liší podle typu AD, přesněji řečeno podle jejich mechanismu účinku. Nejčastěji se sexuální dysfunkce objevují u AD, která ovlivňují obrat serotoninu. Patří k nim především v současnosti nejužívanější AD – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI: citalopram, escitalopram, sertralin, paroxetin, fluoxetin a fluvoxamin*) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI, především venlafaxin*). Podle řady šetření uvádělo 10 – 70 % osob užívajících tato AD, že pozorovali nějakou formu sexuálních dysfunkcí (obvykle snížení sexuální touhy a prožitku při sexu a poruchu dosahování orgasmu) a u třetiny z nich byly obtíže takového rozsahu, že tato AD vysazovali. Sexuální dysfunkce se objevovaly již v prvních týdnech užívání AD a obvykle přetrvávaly po celou dobu jejich užívání.

Proti tomu existují antidepresiva s jiným mechanismem účinku, která ovlivňují sexuální fungování jen minimálně nebo vůbec (eventuálně je mírně zlepšují). Mezi tato antidepresiva lze počítat bupropion, mirtazapin, moclobemin a trazodon*.

Při objevení se sexuálních dysfunkcí je třeba si uvědomit následující skutečnosti:

-          Sexuální dysfunkce mohla být přítomna již před zahájením léčby AD, především ztráta zájmu a prožitku při sexu patří k běžným příznakům deprese. Stejně tak mohou být sexuální dysfunkce způsobeny jinými souběžnými psychickými (např. nadměrná konzumace alkoholu či návykových látek) a tělesnými obtížemi (např. kardiovaskulární onemocnění). Nemusí jít tedy o vliv AD, ale o nedoléčenou depresi či jiná onemocnění a jejich léčbu.

-          Sexuální dysfunkce navozené antidepresivy jsou vázány na jejich užívání, při snížení jejich dávky, přerušení užívání či změně na jiné antidepresivum se zmírňují či odeznívají

-          Sexuální dysfunkce jsou problémem pro mnoho lidí choulostivým a proto o něm nemusí informovat lékaře, který pak v léčbě tyto problémy nemusí zohlednit.

-          Je třeba zvážit závažnost sexuálních dysfunkcí u konkrétního člověka a jejich dopad na osobní život v porovnání s rizikem zhoršení deprese, pokud by se účinné AD vysazovalo, snižovala dávka nebo nasazovalo AD jiné.

Postupy pro zvládnutí sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy:

- vyčkat spontánního odeznění obtíží – tzn. pokračovat dále se stejným AD ve stejné dávce.

Výhody: v případě účinného AD se pacient nevystavuje riziku zhoršení deprese

Nevýhody: pokud se sexuální dysfunkce při užívání určitého AD objeví, ve většině případů neustupují ani po 6 měsících.

Vhodný postup pro osoby s mírnými sexuálními obtížemi a u těch, kdo mají zkušenost, že snížení AD či jeho změna na jiné vede ke zhoršení deprese či úzkostné poruchy.

- snížení dávky antidepresiva nebo „lékové prázdniny“ – ukazuje se, že sexuální dysfunkce jsou do jisté míry závislé na dávce, tzn. že snížení dávky nebo přerušení užívání AD např. během víkendu, může problém zmírnit či vyřešit.

Výhody: není nutné měnit AD

Nevýhody: existuje riziko návratu depresivních příznaků, při přerušení užívání AD se může objevit tzv. syndrom z vysazení, nepravidelné užívání zhoršuje celkovou spolupráci při léčbě (lidé zapomínají, kdy AD brát a kdy ne)

Vhodný postup u těch kdo mají spíše mírnější sexuální dysfunkce a tam, kde by změna AD mohla vést ke zhoršení deprese či úzkostné poruchy.

- přidání léčiv, která zlepšují sexuální funkce – obvykle přidání druhého AD s neutrálním nebo pozitivním vlivem na sexuální funkce (bupropion, mirtazapin, trazodon*) nebo jiných léčiv, která zmírňují sexuální nežádoucí účinky AD (buspiron, cyproheptadin*) nebo léčiva podporující sexuální funkce (sindenafil*). Jde o poměrně častou strategii.

Výhody: neztrácí se efekt původního AD, v některých případech je antidepresivní efekt druhým AD posílen

Nevýhody: více léků znamená vyšší riziko jiných nežádoucích účinků, na straně pacienta může vzniknout pocit, že se problém jednoho léku řeší lékem druhým.

Vhodný postup u závažnějších sexuálních dysfunkcí, kde navíc existuje riziko, že vysazení původního AD povede ke zhoršení deprese.

- změna AD na AD s neutrálním nebo pozitivním vlivem na sexuální funkceexistuje řada AD, která obvykle sexuální funkce negativně neovlivňují. Sem patří např. bupopion, mirtazapin, trazodon, moclobemid* apod. Nicméně existuje i možnost, že u konkrétního člověka jedno AD ovlivňující serotonin způsobuje sexuální dysfunkce a jiné s podobným účinkem nikoliv.

Výhody: dobrá šance na úpravu sexuálních obtíží

Nevýhody: nové antidepresivum nemusí být účinné

Výhodný postup tam, kde jsou sexuální obtíže výrazné a nejsou výraznější obavy ze zhoršení deprese nebo tam, kde si pacient nepřeje přidávat další léčivo (např. druhé AD).

Každou z uvedených strategií je nutné konzultovat se svým lékařem!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozn. * vzhledem k celé řadě firemních názvů antidepresiv a dalších léčiv, které se navíc neustále rozšiřují, jsou zde uváděny jen názvy generické, tj. název účinné látky.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Marek

Super clanek a vysvetleni. Budu konzultovat s lekarem. Beru asentru (SSRI tusim) a je to maras. Minimalni zajem o sex a nemoznost vyvrcholeni. Deprese je sice 100x horsi ale tohle je taky dost špatné, zvlášť když mám deprese z toho ze jsem si nikoho nemohl najit. Na asentre mi je to tak nejak jedno ale chtel bych byt zase chlap.

Jirka

Také mám docela problém v poslední době, v práci toho máme hodně, protože je málo lidí, a tak chodím domů večer. Manželka nic neříká, ale vidím že ji to trápí, protože když už na to dojde, cca dvakrát do měsíce, tak to nestojí za nic, a doslova nestojí, nevím proč, ale nejde mi to tak jako dřív... Nevíte co s tím? byl jsem u doktora, a ten mi doporučil zvolnit v práci, ale to si teď opravdu nemohu dovolit.

René

Nezkoušel jsi náhodou nějaký doplněk stravy, nebo prášky na podporu erekce?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 53 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úzkost a strach

Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.

Kalendárium - Listopad

Nastává nám měsíc marného čekání na trochu slušné počasí, měsíc marného čekání na několik slunečních paprsků na zamračené obloze. Všichni víme, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Duševní choroby

MUDr. Pavel DoubekPsychiatrická klinika VFN, 6. června 2001

Deprese

Až deset procent obyvatel trpí depresemi, které se projevují smutkem, sklíčeností a ve výsledku i dušení bolestí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce