Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Antidepresiva a sexuální dysfunkce

(MUDr. Tomáš Novák | přečteno: 21387x )

Přínos antidepresiv (AD) v léčbě deprese, úzkostných poruch a dalších psychických obtíží je nepopiratelný. V současnosti mají lékaři i pacienti k dispozici velké množství různých AD, která se liší mechanismem účinku ale i snášenlivosti. Novější AD jsou obecně lépe snášena než AD starší, ale ani tato nejsou bez nežádoucích účinků. K častým nežádoucím účinkům novějších AD, které mohou být nicméně lékaři přehlíženy a pacienti se o nich zdráhají mluvit, patří sexuální dysfunkce.

shutterstock.com

Sexuálními dysfunkcemi se rozumí selhávání uspokojivého sexuálního fungování a jsou rozdělovány na několik podtypů. Ve vztahu k AD mají význam především porucha sexuální apetence (sexuální touhy, zájmu o sex), porucha sexuální vzrušivosti (porucha erekce u mužů a lubrikace u žen) a poruchy dosahování orgasmu (oddálení či nedosahování orgasmu).

Sexuální dysfunkce mohou negativně ovlivnit kvalitu života, sebevědomí a intimní vztahy. Mohou také zhoršit spolupráci při léčbě deprese a patří mezi nejčastější důvody přerušení užívání AD, což může vést k návratu či zhoršení depresivních příznaků.

Výskyt sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy se liší podle typu AD, přesněji řečeno podle jejich mechanismu účinku. Nejčastěji se sexuální dysfunkce objevují u AD, která ovlivňují obrat serotoninu. Patří k nim především v současnosti nejužívanější AD – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI: citalopram, escitalopram, sertralin, paroxetin, fluoxetin a fluvoxamin*) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI, především venlafaxin*). Podle řady šetření uvádělo 10 – 70 % osob užívajících tato AD, že pozorovali nějakou formu sexuálních dysfunkcí (obvykle snížení sexuální touhy a prožitku při sexu a poruchu dosahování orgasmu) a u třetiny z nich byly obtíže takového rozsahu, že tato AD vysazovali. Sexuální dysfunkce se objevovaly již v prvních týdnech užívání AD a obvykle přetrvávaly po celou dobu jejich užívání.

Proti tomu existují antidepresiva s jiným mechanismem účinku, která ovlivňují sexuální fungování jen minimálně nebo vůbec (eventuálně je mírně zlepšují). Mezi tato antidepresiva lze počítat bupropion, mirtazapin, moclobemin a trazodon*.

Při objevení se sexuálních dysfunkcí je třeba si uvědomit následující skutečnosti:

-          Sexuální dysfunkce mohla být přítomna již před zahájením léčby AD, především ztráta zájmu a prožitku při sexu patří k běžným příznakům deprese. Stejně tak mohou být sexuální dysfunkce způsobeny jinými souběžnými psychickými (např. nadměrná konzumace alkoholu či návykových látek) a tělesnými obtížemi (např. kardiovaskulární onemocnění). Nemusí jít tedy o vliv AD, ale o nedoléčenou depresi či jiná onemocnění a jejich léčbu.

-          Sexuální dysfunkce navozené antidepresivy jsou vázány na jejich užívání, při snížení jejich dávky, přerušení užívání či změně na jiné antidepresivum se zmírňují či odeznívají

-          Sexuální dysfunkce jsou problémem pro mnoho lidí choulostivým a proto o něm nemusí informovat lékaře, který pak v léčbě tyto problémy nemusí zohlednit.

-          Je třeba zvážit závažnost sexuálních dysfunkcí u konkrétního člověka a jejich dopad na osobní život v porovnání s rizikem zhoršení deprese, pokud by se účinné AD vysazovalo, snižovala dávka nebo nasazovalo AD jiné.

Postupy pro zvládnutí sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy:

- vyčkat spontánního odeznění obtíží – tzn. pokračovat dále se stejným AD ve stejné dávce.

Výhody: v případě účinného AD se pacient nevystavuje riziku zhoršení deprese

Nevýhody: pokud se sexuální dysfunkce při užívání určitého AD objeví, ve většině případů neustupují ani po 6 měsících.

Vhodný postup pro osoby s mírnými sexuálními obtížemi a u těch, kdo mají zkušenost, že snížení AD či jeho změna na jiné vede ke zhoršení deprese či úzkostné poruchy.

- snížení dávky antidepresiva nebo „lékové prázdniny“ – ukazuje se, že sexuální dysfunkce jsou do jisté míry závislé na dávce, tzn. že snížení dávky nebo přerušení užívání AD např. během víkendu, může problém zmírnit či vyřešit.

Výhody: není nutné měnit AD

Nevýhody: existuje riziko návratu depresivních příznaků, při přerušení užívání AD se může objevit tzv. syndrom z vysazení, nepravidelné užívání zhoršuje celkovou spolupráci při léčbě (lidé zapomínají, kdy AD brát a kdy ne)

Vhodný postup u těch kdo mají spíše mírnější sexuální dysfunkce a tam, kde by změna AD mohla vést ke zhoršení deprese či úzkostné poruchy.

- přidání léčiv, která zlepšují sexuální funkce – obvykle přidání druhého AD s neutrálním nebo pozitivním vlivem na sexuální funkce (bupropion, mirtazapin, trazodon*) nebo jiných léčiv, která zmírňují sexuální nežádoucí účinky AD (buspiron, cyproheptadin*) nebo léčiva podporující sexuální funkce (sindenafil*). Jde o poměrně častou strategii.

Výhody: neztrácí se efekt původního AD, v některých případech je antidepresivní efekt druhým AD posílen

Nevýhody: více léků znamená vyšší riziko jiných nežádoucích účinků, na straně pacienta může vzniknout pocit, že se problém jednoho léku řeší lékem druhým.

Vhodný postup u závažnějších sexuálních dysfunkcí, kde navíc existuje riziko, že vysazení původního AD povede ke zhoršení deprese.

- změna AD na AD s neutrálním nebo pozitivním vlivem na sexuální funkceexistuje řada AD, která obvykle sexuální funkce negativně neovlivňují. Sem patří např. bupopion, mirtazapin, trazodon, moclobemid* apod. Nicméně existuje i možnost, že u konkrétního člověka jedno AD ovlivňující serotonin způsobuje sexuální dysfunkce a jiné s podobným účinkem nikoliv.

Výhody: dobrá šance na úpravu sexuálních obtíží

Nevýhody: nové antidepresivum nemusí být účinné

Výhodný postup tam, kde jsou sexuální obtíže výrazné a nejsou výraznější obavy ze zhoršení deprese nebo tam, kde si pacient nepřeje přidávat další léčivo (např. druhé AD).

Každou z uvedených strategií je nutné konzultovat se svým lékařem!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozn. * vzhledem k celé řadě firemních názvů antidepresiv a dalších léčiv, které se navíc neustále rozšiřují, jsou zde uváděny jen názvy generické, tj. název účinné látky.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Marek

Super clanek a vysvetleni. Budu konzultovat s lekarem. Beru asentru (SSRI tusim) a je to maras. Minimalni zajem o sex a nemoznost vyvrcholeni. Deprese je sice 100x horsi ale tohle je taky dost špatné, zvlášť když mám deprese z toho ze jsem si nikoho nemohl najit. Na asentre mi je to tak nejak jedno ale chtel bych byt zase chlap.

Jirka

Také mám docela problém v poslední době, v práci toho máme hodně, protože je málo lidí, a tak chodím domů večer. Manželka nic neříká, ale vidím že ji to trápí, protože když už na to dojde, cca dvakrát do měsíce, tak to nestojí za nic, a doslova nestojí, nevím proč, ale nejde mi to tak jako dřív... Nevíte co s tím? byl jsem u doktora, a ten mi doporučil zvolnit v práci, ale to si teď opravdu nemohu dovolit.

René

Nezkoušel jsi náhodou nějaký doplněk stravy, nebo prášky na podporu erekce?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 198 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úzkost a strach

Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.

Depresivní příznaky mohou předpovědět rozvoj Alzheimerovy nemoci

Příznaky deprese jsou pozorovány ve zvýšené míře u pacientů, u kterých se později projevila Alzeheimerova nemoc. To vede na základě výsledků populační studie k domněnce, že deprese může být preklinickou fází Alzheimerovy nemoci.

Duševní choroby

MUDr. Pavel DoubekPsychiatrická klinika VFN, 6. června 2001

Deprese

Až deset procent obyvatel trpí depresemi, které se projevují smutkem, sklíčeností a ve výsledku i dušení bolestí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce