Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Astma bronchiale

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 222898x )

Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typické, že dochází k záchvatům dušnosti nebo kašle na podkladě zúžení dýchacích cest.

shutterstock.com

Časté otázky

Několik týdnů pozoruji, že jsem večer po ulehnutí dušný. Dušnosti předchází pálení žáhy. Mohu tyto své problémy nějak léčit ?
Astmatický záchvat může být vyvolán i po podráždění jícnu žaludeční kyselinou, tzv. gastro-esofageálním refluxem. Je možné, že je to právě váš případ. Ke stanovení diagnózy by mělo být provedeno endoskopické vyšetření jícnu a žaludku (gastroskopie). Léčba spočívá v režimových opatřeních: nížení tělesné hmotnosti, zákaz kouření, nedráždivá strava bez alkoholu, doporučuje se spát s podložením horní části těla. Léky omezujeme tvorbu žaludeční kyseliny a podporujeme postup potravy ze žaludku do nižších částí zažívacího traktu. Po léčbě gastro-esofageálního refluxu dochází většinou i k ústupu astmatických obtíží.

Mám astmatické obtíže jen asi dvakrát za měsíc. Musím užívat pravidelně léky ?
Pokud máte obtíže méně než jednou za týden, tak se jedná o intermitentní astma. Preventivní léčba není v tomto případě nutná. Léky se podávají až při obtížích.

Jsem těhotná, mám alergii a slabé astma. Bojím se, že mé dítě bude mít obtíže jako já. Můžu tomu nějak zabránit ?
Nejrizikovější z hlediska rozvoje alergie pro dítě je prvních 6 měsíců života. Nejdůležitější je co nejdelší období kojení, kdy se dítě vyhne kontaktu s bílkovinami kravského mléka. V prostředí, kde dítě vyrůstá by měl být co nejvíce omezen výskyt alergenů. Ale již během těhotenství se snažte omezit kontakt s alergizujícími látkami.

Vzhledem k astmatu užívám dlouhodobě kortikoidy ve spreji. Slyšela jsem, že tato léčba má dosti komplikací. Co mohu udělat, abych se jim vyhnula ?
Opravdu dlouhodobé podávání kortikoidů s sebou nese řadu možných nežádoucích účinků. Mezi nejčastější patří osteoporóza, žaludeční vředy, snížení imunity, vznik zeleného očního zákalu, cukrovky a zvýšení krevního tlaku, poruchy psychiky atd. Prevencí je podávání těchto látek co nejkratší dobu. Kortikoidy jsou pro léčbu astmatu velikým přínosem, výhodou jejich podávání ve spreji je, že se do celého těla dostane jen zlomek podané dávky. Většina jí zůstane v průduškách, kde mají působit. Takže tyto nežádoucí účinky se většinou nevyskytují. Může se ale objevit plíseň v ústech a krku, preventivním opatřením je vyplachování úst po vdechnutí spreje s kortikoidem.

Mám alergii na pyly, ale netrpím dušností, pouze kašlem. Je možné, že se jedná o astma ?
Ano je to možné, hovoříme v tomto případě o astmatickém ekvivalentu . Léčba se neliší od astmatu, které se projevuje dušností.

Mohou astma vyvolat léky ?
Astma mohou vyvolat některé léky: kyselina acetylosalicylová, např. Acylpyrin, Anopyrin ( Aspirinové astma), některé léky s protizánětlivým účinkem nebo na snižování krevního tlaku (ACE-inhibitory, betablokátory).

Mohou se mé astmatické obtíže zlepšit po přestěhování z velkého města na venkov ?
Znečištěné ovzduší opravdu může významným způsobem negativně ovlivňovat průběh a frekvenci astmatických záchvatů. Dá se proto předpokládat, že při dlouhodobém pobytu na venkově dojde ke zlepšení vašeho onemocnění.

Je astma ovlivňované psychikou ?
Astma řadíme mezi psychosomatická onemocnění. Zúžení průdušek je ovlivňováno stresem a emočním vypětím. Může tak dojít k vyprovokování astmatického záchvatu. U některých astmatiků je závislost na psychické pohodě větší u některých menší. U citlivějších nemocných proto doporučujeme psychoterapii nebo jógu jako jednu z léčebných metod.

partner_1.png

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lenka
6x

Mému synovi (16) bylo zjištěno astma,Zajímalo by nás zda pojišťovna přspívá nejen na léky ,ale i na další prostředky k léčbě astmatu (povlečení,lázně apod.).Kde si to mohu zjistit? Děkuji za odpověď lenkamilan.cernochovi@seznam.c z

Noemi
2x

Trpím astmatem od dětsví beru na astma 4 různé léky (podle lékařů jsem středně těžký astmatik,ale když chci lázně tak na ně nemám prý nárok .??????

Andrea
3x

N nárok na lázně musíte mít spirometrii dlouhodobě pod 60% ne brát dlouhodobě medrol nebo prednison


Celkový počet příspěvků v diskusi: 34. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

46%
54%
Zatím hlasovalo 122 lidí

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.