Inzerce

Astma bronchiale

8. června 2007, MUDr. Jarmila Křížová PhD.   |   přečteno: 204935x

Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typické, že dochází k záchvatům dušnosti nebo kašle na podkladě zúžení dýchacích cest.

U lékaře

Při návštěvě lékaře s Vámi bude nejprve rozebrán charakter Vašich obtíží a okolnosti jejich vzniku, výskyt alergií a podobných obtíží v rodině. Lékař Vás dále vyšetří, bude poslouchat plíce a srdce.

Jednoduché a přitom velmi užitečné vyšetření - spirometrie - měří rychlost proudění vzduchu, který nadechujete a vydechujete do přístroje. Současně se vyhodnocují dechové objemy a další parametry důležité ke stanovení diagnózy a později i ke sledování účinnosti léčby . Pro nalezení hlavní vyvolávající příčiny se někdy provádí tzv. provokační test , při kterém se sleduje zhoršení obtíží po podání látky, která vyvolává alergii, nebo po námaze.

Jinou metodou umožňující určit látku způsobující obtíže jsou kožní testy na alergii. Nejrozšířenější alergeny se podají ve formě injekce pod kůži, nejčastěji na předloktí. Lékař hodnotí zarudnutí v okolí vpichu. Pokud je přítomno ve větší míře než u zdravých lidí, tak jste na danou látku, pyl, prach nebo zvíře alergičtí.

Doma může astmatik sledovat aktuální stav funkce svých průdušek jednoduchým průtokoměrem velikým asi jako mobilní telefon. Do tohoto přístroje se co nejrychleji vydechne a výsledkem je určení maximální výdechové rychlosti. Na základě aktuálně naměřených hodnot si může nemocný samostatně upravovat dávky léků.

Léčba je založena na několika principech. Nejdříve je třeba odstranit vyvolávající faktory, což není vždycky úplně jednoduché. Podávané léky a jejich kombinace jsou voleny podle závažnosti obtíží; většina užívaných léků se podává ve formě sprejů, které se vdechují. Pomoc v akutním stavu poskytují tzv. " úlevové léky ", které mají schopnost roztáhnout průdušky a odstranit dušnost.

Další skupina " udržovacích léků " přichází na řadu po ústupu nejzávažnějších obtíží a jejich úkolem je co nejdéle tlumit zánět průdušek a maximálně prodloužit klidové období. Patří mezi ně kortikoidy, léky proti alergii a také další látky, které roztahují průdušky. Při prokázané alergii je vhodné podávání vakcín.

Významný léčebný přínos mívá psychoterapie , včetně hypnózy, v některých případech pomáhá akupunktura, jóga nebo tzv. speleoterapie - rehabilitace v jeskyních, kde je příznivé vlhko a teplota.

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Lenka6 poděkování

Mému synovi (16) bylo zjištěno astma,Zajímalo by nás zda pojišťovna přspívá nejen na léky ,ale i na další prostředky k léčbě astmatu (povlečení,lázně apod.).Kde si to mohu zjistit? Děkuji za odpověď lenkamilan.cernochovi@seznam.c z

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. září 2006, 13:22:43

Noemi2 poděkování

Trpím astmatem od dětsví beru na astma 4 různé léky (podle lékařů jsem středně těžký astmatik,ale když chci lázně tak na ně nemám prý nárok .??????

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. května 2009, 13:36:23

Andrea3 poděkování

N nárok na lázně musíte mít spirometrii dlouhodobě pod 60% ne brát dlouhodobě medrol nebo prednison

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. dubna 2013, 14:25:47


Celkový počet příspěvků v diskusi: 33. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 22. července 2019, 07:34:03

    Ahoj holky jak je Kati jak jsi dopadla.  Diskutovat

  • Magdalena (kde sehnat rostlinu Aloe vera?) 22. července 2019, 10:25:11

    Dobrý den, kde se dá koupit? A je možné z ní doma vyrábět gel a mastičku? Nebo je třeba… Diskutovat

  • Magdalena (Jizvy po akné) 22. července 2019, 10:28:00

    Je třeba koupit nějaké olejíčky a také mastičky z aloe.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.