Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Bedrník anýz

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 23646x )

(Pimpinella anisum L.)Příprava čaje

1/2 čajové lžičky na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2krát až 3krát denně. Denní dávka 3 – 10 g se nemá překročit, přičemž dávku 10 g je nutné považovat za maximální, při které je použití bezpečné pro dospělého.

Užívaná část

plod Plod    (Fructus anisi)

Sběr a sušení

Plod anýzu je vhodný ke sběru během léta, po odkvětu. Seřízneme šedozelené okolíky a plody necháme dozrát. Sušíme je v tenké vrstvě a na vzdušném místě. Nedostatečné vysušení způsobí znehodnocení drogy plísní.


Bedrník anýz

Jak vypadá

Jednoletá bylina, která se pěstuje pro svá semena. Dosahuje výšky až půl metru. Lodyhy jsou větvené, zakončené bílými květy, které jsou uspořádané do okolíků. Rostlinka má tři druhy listů. Dolní jsou okrouhlé a po okrajích zubaté, prostřední jednoduše zpeřené a horní trojčetné, peřenosečné. Kvete během léta. Celá rostlina velmi aromaticky voní.

Kde se rostlina vyskytuje

Anýz se pěstuje na teplém místě v zahradách, truhlících, květináčích.

Co anýzový plod obsahuje

Plody anýzu jsou bohaté na silici (anetol) a mastné kyseliny. Kromě toho plody obsahují nezanedbatelné množství bílkovin, cukrů a slizu.

Bedrník anýz

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Anýz má za sebou velmi dlouho historii jako léčivá rostlina. Používal se také v Číně a Indii. Význam měl při dehydrataci, při astmatu a nejrůznějších onemocněních dýchacích cest, při všech otravách, při nejrůznějších obtížích souvisejících s trávením, při bolestech, jako projímadlo a v řadě dalších indikací. Zevně se používal nálev, k omývání při onemocněních očí.

Dnes: Plody anýzu používáme vnitřně i zevně.

Vnitřně: Anýz povzbuzuje činnost všech žláz, účinek protikřečový je silnější než u kmínu a fenyklu. Podporuje vylučování mateřského mléka. Podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Plod anýzu je známý pomocný prostředek při onemocněních dýchacích cest. Silice se částečně vylučují plícemi (desinfikuje a podporuje produkci hlenu), anetol povzbuzuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest (podporuje pohyb hlenu směrem ven), tento dvojí mechanismus velmi příznivě podporuje vylučování hlenu a tím čistí dýchací cesty.

Zevně: Silice odpuzuje parazity.

Na co si dát pozor

Při sběru v terénu je nebezpečí záměny s jedovatým bolehlavem. Při překročení doporučených dávek může vyskytnout ochablost kosterního svalstva, euforie nebo omámení, vyvinout se může až otok plic a mozku.

Pozn. Vzhledem ke svým účinkům bývá často součástí dětských čajů. Plody anýzu se pro své chuťové vlastnosti používají k aromatizaci lihovin a k výrobě cukrovinek, své místo má jako koření i v kuchyni.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tereza

Nať i kořen na http://www.prodejbylin.cz/sortabc.html#B .

Channery

It's much easier to udenrsatnd when you put it that way!

ptbveyexi

eKVy1M waprkbzprtka


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce